Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jiří Libus · 27.1.2011
· Sledovanost: 45253x
· Vytisknuto: 7505x Hodnocení: 5.86/6 (21x) · Odměněn: není
Z hlediska taxonomického je velmi důležitá hlava – nachází se na ní totiž hrot, který vybíhá z krunýře (rostrum) (Obr. 6). Rostrum je u každého druhu různě dlouhé a široké, má různý počet zubů na ventrální (spodní, "břišní") i dorsální (horní, "hřbetní") straně. Krevetky s dlouhým rostrem jsou například Caridina gracilirostris (Obr. 7), naopak Atyopsis moluccensis mají velmi krátké rostrum. Z drobných druhů krevet mají velké a výrazně pilovité rostrum krevetky druhu Caridina babaulti (Obr. 8). Na hlavě jsou dále umístěny oči.
Oči krevet jsou složené a vidí tím pádem velmi dobře, ale mozaikovitě (Obr. 9 a 10). Vzhledem k tomu, že hlavohruď není příliš pohyblivá, jsou oči umístěny na pohyblivých stopkách dávající některým druhům poměrně zajímavý vzhled Obr. 11). Dalšími důležitými orgány na hlavě jsou krátká a dlouhá tykadla (antenuly a anteny). Pod dlouhými tykadly je umístěn otvor, kterým krevety vylučují moč. Krátká tykadla jsou pro krevetu velmi důležitá – obsahují rovnovážné centrum, bez kterého by se krevety chovaly jako "opilé".
Zajímavé jsou také kráčivé končetiny krevet. Je jich pět párů (odtud název řádu Decapoda). U rodu Macrobrachium nesou první dva páry klasická klepeta. U rodů Atya a Atyopsis jsou klepeta přeměněna ve filtrující vějíře. Méně známou skutečností již je, že u rodů Caridina a Neocaridina jsou tato klepeta velmi podobná vějířům, ale spíše připomínají kartáčky, které jsou nasazeny na klepeta (Obr. 12 a 13). Těmito "kartáčky" krevetky obírají řasy, bakterie a prvoky, které jsou jejich hlavní potravou.
Pomalu se dostáváme k zadečku. Zadeček je u některých druhů rovný (Caridina japonica, Atyopsis moluccensis, všechny druhy rodu Neocaridina atd.) u jiných druhů je lomený (Caridina simoni, Caridina gracilirostris či všechna Macrobrachia). Na zadečku se nachází pět párů plovacích nožek (pleopod), které jsou opatřeny brvami (Obr. 14). Pleopodami umí sameček předávat spermatofory samičce, samička jimi umí míchat spermatické buňky s vajíčky a nosí na nich nalepená oplodněná vajíčka. Ocasní vějíř je tvořen ploutvičkovými končetinami (uropody) a telsonem. Vytrhnutí telsonu bylo často používáno jako rychlá a bezbolestná smrt v dřívějších dobách k usmrcení raků určených k jídlu. Telson je totiž napojen na hlavní centra nervové soustavy krevet.
Pro lepší přehlednost jsem zařadil obrázek s vnější stavbou těla krevet (Obr. 15).
Skončil jsem u popisu těla krevet, takže psát o jejich životě celkově by bylo spíše na knihu než na krátký článek do časopisu nebo na web. Nicméně tato morfologie je dle mého názoru prvním krokem k poznání života krevet.
A teď, abych se dostal k tomu receptu. Je to poměrně prosté. Ve chvíli, kdy zjistíme, jak vše okolo krevet funguje, použijeme akvaristickou intuici. Nevím, zda každý chápeme stejně význam slova intuice, ale mnohokrát se mi již osvědčilo neřešit zbytečně chemii atd., ale prostě stačí cítit s tím ekosystémem za sklem.
Díky za komentáře a názory. Je pravda, že dostupnost vědeckých fotografií a textů o krevetách je poměrně malá. Nicméně naštěstí existují lidé, kteří tyto materiály ochotně poskytují, případně upravené do populárně naučné podoby uveřejňují. Krásný příklad jsou stránky německého taxonoma a odborníka na krevety, Andrease Kargeho - http://www.caridea.de/ .
Čtvrtek 10.2.2011
amadeus
Zajímavé, čtivé, ... . Vhodně vypuštěné rozepisování hodnot vod pro různé druhy, to by patřilo spíše do jiného článku o jednotlivých druzích.
Již jenom poznámku k jinému komentáři: V zahraničních pramenech jsou dostupné velmi zajímavé fotografie a texty, bohužel se jedná o čistě vědecké materiály, které mohou být hůř dostupné pro nevědecké pracovníky.
Myslím si, že je obdivuhodné zpracování zde uveřejněných fotografií. Bohužel jeČR a SR velmi malým trhem, aby bylo možné vydat a prodat knihu v obdobné kvalitě a se stejným nebo širším záběrem v této tématice.
Středa 2.2.2011
BAKBAK
Chválím článek Jirko. Hezké fotky :)
Jinak každý si najde cestu když chce, krevetky jsou o čistotě a disciplíně.
Sobota 29.1.2011
wayn
Nejvíc na celém článku se mi líbí ten závěr :-) Intuici jsem při chovu totiž použil a daří se. Jediné, co jsem o nich věděl než jsem je dostal bylo, že utíkají z akvária a živí se rostlinnou stravou. Mám je v malém akvárku bez dna, jen mech a kořen, bez filtru, bez teploměru, krmím je 3x týdně, odkaluji a měním vodu 1x za 3 týdny a ti je vše. Tak to funguje rok, možná dýl, ani nevím, je to taková samostatná jednotka :-)