Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Pavel Mžourek · 7.11.2010
· Sledovanost: 26932x
· Vytisknuto: 4149x Hodnocení: 5.63/6 (8x) · Odměněn: není
V nejnovější produktové řadě CO2 systému sera nalézáme modernizovanou a ucelenou řadu produktů vzájemně kompatibilních a vzájemně se doplňujících. Celý systém nabízí řešení dávkování oxidu uhličitého (CO2) od malých až po velká akvária o objemu i 1000 litrů. Systém navazuje na velmi oblíbenou řadu CO2 produktů sera precision, které známe z našich akvárií a obchodů již mnoho let. Nyní jej můžeme koupit v modernizované a rozšířené nabídce s německou precizností.
Podívejme se na jednotlivé výrobky v detailu. Měli jsme tu čest získat celou řadu k dlouhodobému testování - AKVARISTA.cz vám přináší seznámení i poznatky a zkušenosti po dlouhodobém provozu.
V první části se ve zkratce seznámíme s jednotlivými výrobky, které byly v testování, a dále přejdeme k praktickým informacím právě z našeho testování.
Specifikace hlavních komponentů pro dávkování CO2
Redukční ventil s jehlovým ventilem
Redukční ventil s velmi jemným jehlovým ventilem a pracovním řízením tlaku umožňuje dávkování již od 1 bublinky za dvě sekundy (30 bublinek za minutu) – postačující množství pro každé akvárium, včetně miniakvárií.
Aktivní reaktor
Zcela nový výrobek firmy sera dodávaný ve dvou velikostech. Menší pro akvária do 500 litrů a větší pro akvária do objemu 1000 litrů. Aktivní reaktor se napojuje na hadici vnějšího filtru nebo jej můžeme napojit na čerpadélko přímo vyhrazené pouze pro pohon reaktoru. Reaktor může být umístěn jak uvnitř akvária nebo pro lepší prostorové řešení jej můžeme umístit i kdekoliv mimo akvárium – reaktor je hermeticky uzavřen.
Tlakový difuzor
Dávkovat jednoduše a bez problémů pro menší akvária je s tímto difuzorem hračka – stačí nasadit na hadičku přivádějící CO2 a přes přísavky umístit co nejníže do akvária (alespoň 25 cm pod hladinu). Keramická patrona rozmělní plyn a dávkuje poté do akvária v jemných bublinkách rozpouštějících se ještě před dosažením hladiny.
Počítadlo bublin
Praktický doplněk pro každého, kdo dávkuje oxid uhličitý a chce mít přehled, kolik. Počítadlo umístíme nejlépe co nejblíže tlakové láhvi.
Tlaková láhev
Kompatibilní certifikované tlakové láhve pro bezpečné skladování i manipulaci s vnějším závitem pro opakované použití s možností naplnění. Láhev 500 g pro umístění do stojánku nebo úchytu připevněného na stěnu. Láhev o objemu 2000 g CO2 stojí sama.
Permanentní test CO2
Praktická součást a již roky nabízený produkt – dlouhodobý test na oxid uhličitý, který svým zabarvením signalizuje množství oxidu uhličitého v našem akváriu. Orientační ale dostatečný test pro rychlou orientaci.
Způsob testování
K testování produktů sera flore CO2 sloužících k dávkování oxidu uhličitého do akvária bylo použito nejnovější sady sera flore CO2 a aktivní reaktor 500. Sada obsahuje tlakový difuzor, testování bylo tedy provedeno dvakrát a to pokaždé s jiným reaktorem. Pro fotografování byla použita menší světelnější nádrž, praktické použití v 200 litrové nádrži založené před delší dobou, kde již CO2 bylo používáno.
Celé testování probíhalo cca. 8 týdnů a bylo sledováno:
- Způsob a jednoduchost sestavení a zapojení.
- Manipulace, možnost umístění a prostorové řešení při zapojování.
- Nastavení dávkování na ventilu – kvalita, stálost a jednoduchost nastavení.
- Rozpustnost CO2 při použití reaktoru / difuzoru.
- Změny chování a rozpustnosti CO2 v reaktoru / difuzoru s časem používání.
Náš názor:
Permanentní CO2 test – funkční, jednoduchý, levný – nelze ale srovnávat s kontinuálním měřením pH pomocí elektronického systému.
On ale permanentní test není určen k měření pH, ale koncentrace CO2. :)
Pokud svým výrokem o srovnatelnosti předpokládáte vyšší přesnost měření koncentrace CO2 pomocí kontinuálního měření pH pomocí elektronického systému, (lidově tzv. "kontroleru"), než pomocí správně připraveného a používaného "permanentního testu", pak si dovolím poznámku:
I když se u permanentního testu odhaduje nepřesnost cca +- 5mg CO2/l, přesnost kontroleru se bude vinou výchozích informací, na základě kterých má koncentraci CO2 tzv. "měřit", přinejlepším této chybě blížit. :-)
Neděle 7.11.2010
tomas.enderson
I když je to propagační článek, tak je velmi pěkně napsaný a je vidět, že se Pavel nebál zmínit i o negativech tohoto systému.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.