Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

A A A A

Všeobecně o rodu Corydoras

Autor článku: Jaroslav Chalupek · 17.6.2008 · Sledovanost: 17001x · Vytisknuto: 2086x
Hodnocení: 5.72/6 (32x) · Odměněn: není

Tento rod patří k nejstarším akvarijním chovancům v Evropě zásluhou francouze CARBONNIERA který obdržel r. 1876 několik kusů Corydoras paleatus a ještě tentýž rok jím byl úspěšně rozmnožen. Odstartovala se éra nenáročného druhu napříč akvárii našeho kontinentu.

V době, kdy neexistovaly technické pomůcky, se tato otužilá vitální rybka stala základem zájmu o chov sumečků. Až o 100 let později - tedy v "našich" osmdesátých letech - zaznamenal trh obrovský rozmach akvaristiky ve všech směrech, zásluhou dostupných pomůcek a technologilí dříve nevídaných. Zároveň stoupl i dosud neutuchající zájem o drobné pancéřníčky. V současné době je vědecky popsáno kolem 150 druhů, další, prozatím známé jen pod číselnými kódy, se stále popisují. Velikostí od 2,5 do 12 cm se stali vyhledávaným akvaristický artiklem širokého spektra chovatelů.

Co příroda upřela na velikosti...


Domovinou je jim tropické a subtropické pásmo Jižní Ameriky, kde obývají řeky, potoky, jezera, bystřiny i periodicky zaplavované tůně. Jsou převážně soumračné aktivity. Přes den setrvávaji ukryti v rostlinách nebo ve stínu keřů, s večerem ožívají a vydávají se za hledáním potravy.

Co jim příroda upřela na velikosti, to vynahradila jiným způsobem. První paprsky hřbetní a prsních ploutví jsou přeměněny v ostré trny sloužících především jako obrana proti nepřátelům. Boky chrání dvě řady šindelovitě se překrývajících šupin, hřbet pokrývá jedna řada. Tlamka opatřena šesti hmatovými vousky, oči poměrně velké, umístěné tak, aby rybky bez pohybu mohly pozorovat i to, co se děje za nimi.

Corydoras sterbai

Autor: Jaroslav Chalupek


Weberův aparát (zjednodušeně nerv přirostlý k plynovému měchýři, propojen s vnitřním uchem) umožňuje vnímat zvuky v naprosté tmě nebo kalné vodě.Tak získávají rybky přehled o tom, co se děje v jejich okolí, na nadadálé podněty reagují střelhbitým úprkem.

Kromě klasického dýchání je vyvinuto ještě střevní. Po nadýchnutí atmosférického vzduchu z hladiny prochází vzduch trávicí trubicí až do střední části střeva jehož sliznice je protkána jemnou sítí vlásečnic. V tomto prostoru dojde k vstřebání kyslíku do krve a následného vyloučení oxidu uhličitého zpět do střeva, které jej peristatickým tlakem vytlačí řitním otvorem ven. To pomáhá rybkám přežít období sucha a v kalné teplé vodě chudé na kyslík.

Základem je plankton


Pro chov menších druhů do velikosti 6 cm postačí akvária od obsahu 30 - 50 litrů.Větším druhům od 7 cm volíme raději nádrže 100litrové a více. Samozřejmostí je voda s pH neutráním, středně tvrdá, teplota 22-26°C, osázená trsem rostlin sloužícím jako úkryt, dobře prokysličená s vrstvičkou jemného písku, v němž rádi ryjí při hledání potravy. Výměna cca 1/4 objemu vody týdně pomáhá udržet rybky ve výborné kondici.

Corydoras weitzmani

Autor: Jaroslav Chalupek


Základem potravy je drobný vodní plankton. Dafnie, nitěnky, patentky, roupice, grindal, obzvlášť milují přikrmování čerstvě líhnutou živou artemií. Buchanky pro svou pohyblivost nejsou schopni ulovit, proto je lépe je podávat buď přelité horkou vodou nebo mražené. Jako doplňková strava slouží tablety, vločky, granule a strouhané hovězí či krůtí srdce.
Článek pokračuje na další straně »

Nalezl(a) jste v článku překlep, chybu nebo jej chcete doplnit? Klikněte zde a pošlete redakci opravu. Děkujeme!

Ohodnoťte článek:
Pouze pro registrované uživatele.  

Názory

Přehled všech aktuálních názorů ke všem článkům »
Vložení názoru
Vkládat názory mohou pouze registrovaní uživatelé stránek.
Čtvrtek 14.11.2013
Dava

Skvělý článek i přes množství gramatických chyb (Francouz s malým f, překlepy, čárky ve větách, koncovky...). Ale to jsou jen kosmetické vady. Důležitý je obsah.


Středa 27.8.2008
matlala

souhlas s rebbie


Úterý 15.7.2008
Rebbie

Wow, konečně něco o pancíkách, to jste mi udělal radost, moc moc těšim na ty jednotlivý druhy :-)


Pondělí 30.6.2008
mili512

Naše pancíky miluju;jsou moc srandovní,když dělají mrtvého brouka a koulejí očima.


Čtvrtek 26.6.2008
quercus

to JerryN - bohužel asi šterbáčci hned nevyjdou, je připraveno něco jiného. Bylo o nich napsáno posledních pár roků jako o žádné jiné Cory předtím. Ale snad pro ucelenost těch pár druhů myslím budou ještě jednou"semleti":-)


Zobrazit všechny názory k článku »
 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.