Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

A A A A

Mezinárodní výstava v Bologni

Autor článku: Roman Slaboch · 8.6.2005 · Sledovanost: 10535x · Vytisknuto: 1532x
Hodnocení: 5.33/6 (3x) · Odměněn: není

V termínu 2.-5.6.2005 se konala 1. mezinárodní soutěžní výstava šlechtěných pavích oček v Bologni.Itálie je pro naše chovatele gupek zemí naprosto neznámou. O jejich klubovém životě jsme nic nevěděli a kromě pěti kolekcí, které poslali na loňskou výstavu do Prahy, jsme nikdy žádné ryby italských chovatelů neviděli. Naše překvapení bylo dokonalé. A to hned na několika úrovních.

Autor: Roman SlabochČlenové: ti z vás, kteří se pohybujete v prostředí české organizované akvaristiky, byste byli zaskočeni věkovým průměrem pořadatelů, který je kolem 30 let (a to hlavně díky jejich nejúspěšnějšímu chovateli Pietru Bolognesovi, kterému je asi 50 let). Mezi organizátory bylo dokonce i několik dívek!

Autor: Roman SlabochOrganizace: byla, pravda, trochu italská, ale kupodivu hladce fungující. Abych vysvětlil zdánlivý rozpor svého tvrzení – oni přesně vědí co chtějí a jak toho dosáhnout, to jen my byli v zajetí vlastních představ o způsobu řešení.
Protože se při našich soutěžích starám o IT zázemí, velmi mne zaujal jejich sofistikovaný HW a SW systém.

Autor: Roman SlabochHodnocení kolekcí: probíhalo podle evropských standardů IHS-95. Chtěl bych ale zmínit jejich naprostou nestrannost při posuzování osobních, národních a zahraničních kolekcí. To je mravní síla, kterou by si někteří tuzemští (nejen!) posuzovatelé mohli brát jako vzor.

Autor: Roman SlabochÚroveň ryb: s hanbou přiznávám, že jsem žil v domnění, že středoevropská akvaristika je pupkem světa a vše okolo je opravdu jen marginální. Samozřejmě jsem si nemyslel, že chovají ryby v láhvi od okurek, ale že s přehledem dosáhnou na evropskou špičku, to jsem nečekal (a čekat jsem to mohl, protože s předsedou jejich klubu, přítelem Diegem, si dopisuji už řadu let a vyměnili jsme si desítky ryb – ovšem divokých forem).

Autor: Roman SlabochKolekce: na rozdíl od absolutní většiny výstav ME, kde jsou téměř výhradně posuzována tria samců a jen občas kolekce samic, zde byly k vidění i výstavní páry, kterých byla bezmála polovina kolekcí.

Autor: Roman SlabochVýstavní nádrže: byly všechny, bez výjimky, osazeny biomolitanovými filtry s vnitřními čerpadly SERA.

Autor: Roman SlabochVýstavní prostory: troufám si tvrdit, že žádná z evropských výstav se nekoná v tak monumentálních prostorách. Snad jen skleníky pražské botanické zahrady při PřF-UK mají podobný genius loci.

Autor: Roman SlabochVýstava totiž byla situována do zoologického muzea katedry evoluce Boloňské univerzity.

To, že výsledky českých a slovenských chovatelů nebyly nijak oslnivé, mělo především původ v nevhodně zvoleném termínu, kolidujícím s výstavou v Norimberku. Ta je součástí řady ME, kam z pochopitelných důvodů byly poslány kvalitnější kolekce.

Nalezl(a) jste v článku překlep, chybu nebo jej chcete doplnit? Klikněte zde a pošlete redakci opravu. Děkujeme!

Ohodnoťte článek:
Pouze pro registrované uživatele.  

Názory

Přehled všech aktuálních názorů ke všem článkům »
Vložení názoru
Vkládat názory mohou pouze registrovaní uživatelé stránek.

Nevložen žádný názor.
Buďte první, kdo jej vloží!

 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.