Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

A A A A

Šavlový tanec – Saltatio xiphophorum

Autor článku: Roman Slaboch · 19.2.2007 · Sledovanost: 20167x · Vytisknuto: 2266x
Hodnocení: 5.33/6 (15x) · Odměněn: není

Nové mečovky jsou v části svého rozšíření sympatrické (žijí na stejných lokalitách) s X. clemenciae a X. helleri (ale také s platami X. maculatus a X. xiphidium). Morfometrické i chromozomální rozbory ukázaly, že oba nové druhy mají nejblíže k X. clemenciae a patří tedy do kladogramu (neboli fylogenetického stromu) mezi "severní" mečovky (zatímco X. helleri je řazena k "jižním" mečovkám).

X. clemenciae

Autor: Roman Slaboch


Zmiňovaná mečovka Xiphophorus clemenciae (Alvarez, 1959) byla již od svého objevení, díky omezenému rozšíření, považována za druh zasluhující si zvláštní pozornost. Až donedávna byla známá jen ze tří lokalit v povodí Rio Coatzacoalcos. Zoogeografická studia nyní ukázala, že tento druh je poměrně rozšířený a hojný, ale omezený na náhorní plošiny v horním toku zmíněné Rio Coatzacoalcos, kde na řadě lokalit nahrazuje běžnou X. helleri. Evoluční vztahy těchto nových druhů jsou zatím diskutabilní.

X. helleri

Autor: Roman Slaboch


X. helleri

Autor: Roman Slaboch


Lze s úspěchem předpokládat, že "hon" na nové mečovky bude pokračovat i nadále a zanedlouho se dočkáme 30 druhů. Zvláště, když k rozšíření stávajícího počtu druhů by ichtyologům postačila prostá revize rodu (v roce 2005 bylo jen tímto způsobem popsáno 21 nových druhů živorodek).

Tato revize by ale mohla počet druhů i snížit. Některé z nich totiž již nyní nejsou obecně uznávány. Například již výše zmíněný X. roseni, ale i X. kosszanderi (oba byly popsány v roce 1981 MEYEREM a WISCHNATHEM), jsou prokazatelně spontánními mezidruhovými kříženci (roseni = couchianus × variatus; kosszanderi = xiphidum × variatus). Mají sice všechny znaky "dobrého" druhu, ale přeci jenom většina zoologů tuto evoluční cestu odmítá. Takže to vypadá, že do vytoužené třicítky druhů nezbývají dva, ale čtyři popisy.

X. monticolus

Autor: zdroj: originální popis druhu (viz. literatura)


X. monticolus

Autor: zdroj: originální popis druhu (viz. literatura)


Pokud jste se poctivě pročetli až sem, máte můj obdiv a znamená to, že vám systematika tohoto nádherného rodu není lhostejná. Pokud byste si chtěli udělat sbírku druhů Xiphophorus, máte před sebou dost práce. V ČR je zatím jediný člověk, který se jimi cíleně zabývá a ten má v současnosti (poté co se vzdal chovu plat) ve svých akváriích 11 druhů mečovek. A všechny jsou opravdu krásné.

Použitá literatura:

Kallman, K., Walter, R., Morizot, D., Kazianis, C., (2004): Two New Species of Xiphophorus (Poeciliidae) from the Isthmus of Tehuantepec, Oaxaca, Mexico, with a Discussion of the Distribution of the X. clemenciae Clade; American Museum of Natural History, New York, pp. 1–34

Meyer, M., Schartel, M., (2003): Xiphophorus kallmanni sp. n. – a new species of swordtail from Mexico (Teleostei, Cyprinodontiformes, Poeciliidae); Zoologische Abhandlungen, Dresden, pp. 59–64

Meyer, M., (1983): Xiphophorus – hybriden aus Nord-Mexico, mit einer Revision der Taxa X. kosszanderi und X. roseni; Zoologische Abhandlungen, Dresden, pp. 285–291

Morris, M., Queiroz De, K., Morizot, D., (2001): Phylogenetic Relationships among Populations of Northern Swordtails (Xiphophorus) as Inferred from Allozyme Data; Copeia, American Society of Ichthyologists and Herpetologists, Lawrence, U.S.A., pp. 65–81

Nalezl(a) jste v článku překlep, chybu nebo jej chcete doplnit? Klikněte zde a pošlete redakci opravu. Děkujeme!

Ohodnoťte článek:
Pouze pro registrované uživatele.  

Názory

Přehled všech aktuálních názorů ke všem článkům »
Vložení názoru
Vkládat názory mohou pouze registrovaní uživatelé stránek.
Pondělí 16.8.2010
SoRex

Tento genetický přehled je převzat z http://www.xiphophorus.txstate.edu/..., což je prakticky dokonalá stránka, zabývající se genetikou rodu.
A odpověď zní - líbí ;-)


Pondělí 16.8.2010
BAKBAK

Třeba zde-
http://147.26.214.165/...
nebo zde:
http://147.26.214.165/...
Líbí ?


Středa 18.4.2007
matlala

dobrý fotky


Neděle 25.2.2007
Jiri.zilak

Zajímaví článek i fotky jsou dobré.


Sobota 24.2.2007
Zodac

Moc pěkný článek a super fotky


Zobrazit všechny názory k článku »
 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2019 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.