Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Heteroconger hassi Klausewitz & Eibl-Eibesfeldt, 1959

úhořovec Hassův

Kmen: Chordata
Podkmen: Vertebrata
Třída: Actinopterygii
Řád: Anguilliformes
Čeleď: Congridae
Rod: Heteroconger
Ukaž v katalogu »

Správce: Crayfish
Zobrazeno: 14749x; Aktualizace: 26.6.2008

Synonyma: Taenioconger hassi


Další česká a lidová označení: úhořík rourkovitý; úhořovec tečkovaný

Výskyt: Indo-Pacifik. Rudé moře, východní pobřeží Afriky. Jih až severozápad Austrálie a Nové Kaledonie až k Mikronésii.

Velikost až 40 cm.

Obecný popis

Tělo hadovitého tvaru je světle zabarveno s velkými tmavými skvrnami. Příčný průměr těla dospělého jedince je 14 mm. Rybu nalezneme v korálové oblasti s písčitým nebo bahnitým dnem, v hloubce 7-45 m. Ryba se schovává do jí vyhloubené nory, ze které svisle vystrkuje hlavu s přibližně čtvrtinou svého těla a loví potravu. Jakmile je něco vyruší, rázem zmizí v úkrytu. Ryby často ve své domovině žijí v koloniích až o stovkách kusů, v lokalitách s mírným prouděním vody. Všechny ryby jsou otočeny stejným směrem a vykonávají velmi podobný kývavý pohyb. Jedná se o masožravý druh, živící se především zooplanktonem. Ryby mají relativně velká ústa a rty, jsou středně agresivní.

Nádrž: Minimální doporučovaný objem vody akvária je 200-300 litrů. Úhořovec se nehodí do reefové nádrže. Nádrž by měla obsahovat minimum dekorací. Vrstva písku, do které se úhořovci zahrabávají, by měla být minimálně 15-20 cm vysoká. V nádrži bychom měli chovat menší skupinu těchto ryb. Krmíme masitou stravou. Nádrž je třeba dobře přikrýt, aby ryba neunikla mimo ní. Doporučuje se vysoká intenzita osvětlení, středně silné proudění vody.

Náročnost: Úhořovci se doporučují chovat zkušenými akvaristy, jež se zaměřují na specifické druhy ryb. Úhořovce pro svůj zajímavý vzhled i způsob života nalezneme často ve veřejných akváriích.

Poznámky k chovu

Teplota: 22 - 26 °C
pH: 8.1 - 8.6
Voda: mořská; hustota 1,020 – 1,025

Poznámky k odchovu (rozmnožování)

Rozmnožování v zajetí není známo.

Další informační zdroje:

Ukaž na Fishbase

Hynek Dařbujan. Průvodce mořskou faunou a flórou, Studio Press, 2001, 324 str., strana 172, ISBN 80-902316-0-8

http://www.peteducation.com/...
http://www.marinedepotlive.com/...
http://www.meerwasser-lexikon.de/...
http://en.wikipedia.org/...
http://de.wikipedia.org/... 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2021 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.