Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Thorichthys meeki Brind, 1918

kančík červenohrdlý

Kmen: Chordata
Třída: Actinopterygii
Řád: Perciformes
Čeleď: Cichlidae
Podčeleď: Cichlasomatinae
Rod: Thorichthys
Ukaž v katalogu »

Správce: RAP
Zobrazeno: 34403x; Aktualizace: 27.5.2010

Synonyma: Cichlasoma hyorhynchum; Cichlasoma meeki ; Herichthys meeki; Thorichthys helleri meeki


Další česká a lidová označení: cichlida červenotlamá; meka

Výskyt: Střední Amerika - poloostrov Yucatán (Río Pichucalco, Río Grijalva, Río Usumacinta, Río Chompán, Río Candelaria, Río Champoton), poblíž oblastí Merida a Progresso. Dále pak Belize (Hondo, New River, Belize, Siboon) a Guatemala (některé přítoky Río de la Pasión), Panama.

T. meeki je druh široce rozšířen na různých typech stanovišť. Jedná se většinou o pomalu tekoucí až stojaté vody. Nalézá se i v tzv. „cenotech“ (http://en.wikipedia.org/... ) a dokonce v lagunách v blízkosti moře, které obsahují brakickou vodu. Nalezneme jej v různých kanálech, včetně těch, kam stékají odpadní vody z obytných zón, stejně tak v jezerech. Zdržuje se u dna nebo ve středním sloupci mělkých vod.

Velikost až 15 cm.

Obecný popis

„Meka“ patří spolu s akarou modrou (Andinoacara pulcher) a kančíkem příčnopruhým (Amatitlania nigrofasciata) k trojici stálic našich akvárií vhodných i pro začátečníky. Jde o středně velkou cichlidu s vyšším tělem ze stran zploštělým. Základní zbarvení je šedomodré až šedohnědé s černými znaky. Podle nálady se jedná o příčné pruhy nebo podélný pás. Stále patrné zůstávají oválné skvrny na spodní části skřelí, uprostřed těla a kořeni ocasní ploutve. Na skřelích a ocasu jsou zlatě lemovány. Hřbetní a řitní ploutve jsou lemovány modrým a červeným proužkem. Od hrdla po břicho jsou „meky“ zbarveny červeně. Odsud pocházejí anglický název „Firemouth cichlid“ nebo „Redbreasted Cichlid“, které stejně jako český název odpovídají této extrémně nádherné cichlidě, jež je chována v nádržích již desítky let.

Poznámka: V Belize a Guatemale se vyskytují ryby se žlutým zbarvením hrdelních partií.

Rozdíl pohlaví:

Samci jsou větší, celkově robustnější. Konce hřbetní a řitní ploutve mají samci protaženy do špičky. Mají i výraznější zbarvení.

Systematika:

Rod Thorichthys, jež popsal americký ichtyolog Seth Eugene Meek (1859-1914), obsahuje tyto konkrétní druhy (http://aquatab.net/... ):

- Thorichthys affinis
- Thorichthys aureus (kančík zlatý)
- Thorichthys callolepis
- Thorichthys ellioti (kančík Eliotův)
- Thorichthys helleri
- Thorichthys meeki (kančík červenohrdlý)
- Thorichthys pasionis
- Thorichthys socolofi

Etymologie:

Kančík červenohrdlý byl popsán v roce 1918 Brindem, jež druhově rybu pojmenoval „meeki“ podle tehdy známého ichtyologa S.E. Meeka ze Chicaga. Ten jednak popsal samotný rod Thorichthys, a zároveň byl prvním z amerických ichtyologů, jež se systematicky věnovali rybám Mexika a Panamy. S.E. Meek se podílel i na vůbec prvních knihách o rybách této oblasti. S.E. Meek často spolupracoval s Charlesem H. Gilbertem, se kterým podnikl v roce 1884 expedici do oblasti Ozarks (http://en.wikipedia.org/... , USA), kde objevili endemitní druh Etheostoma nianguae. Výpravy se tehdy zúčastnil i David Starr Jordan, jež je považován za jednoho z duchovních otců moderní ichtyologie. Po návratu se S. E. Meek stal profesorem biologie a geologie na tehdejší Arkansaské industriální akademii (nyní University of Arkansas).

Rodové jméno je složeno ze slov „Thor“ (lovící) a „Ichthys“ (ryba). Při prvních nálezech byly „meky“ pozorovány, jak při lovu vyskakují z vody. Pro zajímavost ještě uveďme, že Thor je v severské (skandinávské) mytologii po Odinovi druhým nejvýznamnějším bohem (bohem bouřky). Za povšimnutí stojí i skutečnost, že přepisem do staroangličtiny vznikl i dnešní anglický název pro čtvrtek (Thursday) - ve starých názvech jednotlivých dnů týdne se dny totiž pojmenovávaly u různých národů právě podle bohů, kterým byly věnovány. Dnes je Thor poměrně běžné skandinávské jméno (např. Thor Heyerdahl). Podobné latinské slovo „thorax“ má význam brnění, pancíře a v medicíně hrudníku.

Nádrž: Pro jeden vzrostlý pár je nejlépe mít akvárium od objemu 120 litrů. Jako substrát dna použít písek do hrubosti 0,5 cm. Jako dekoraci použijeme větší kameny, kořeny a větve. Nádrž lze osázet rostlinami s tuhými listy (Echinodorus) nebo připevněnými na dekoraci (Anubias) a plovoucími.

Musíme počítat s tím, že při tření mohou být rostliny vyhrabány a poničeny. Proto již při zakládání nádrže rozmístíme dekoraci a zasadíme rostliny tak, abychom umožnili páru možnost vyhloubení jamek pro potěr.

Samozřejmostí je dobrá filtrace a pravidelná výměna části vody. Protože ryby pocházejí z mírně tekoucích až stojatých vod, neměla by filtrace vytvářet v nádrži silné proudění.

Náročnost: Nenáročná ryba, vhodná i pro začátečníky, pokud jsou dodrženy základní podmínky pro chov. Tento druh velmi často potěší začínající akvaristy pohledem, jak vodí potomstvo a stará se o něj. Starostlivost o potomstvo dokáže nadchnout celou rodinu chovatele a mnohdy přispěje i k tomu, že náš malý potomek se sám časem stane akvaristou.

Poznámky k chovu

Teplota: 22 - 28 °C
pH: 6.5 - 8
dGH: 8 - 20 °N
Voda: sladkovodní; na vodu nenáročná ryba.

Tyto v našich akváriích zdomácnělé cichlidy se vyrovnají s vodou, která teče z vodovodního řadu. Je potřeba se vyvarovat extrémních hodnot.

Jako strávníci nejsou příliš náročné. Většinou sežerou vše, co jim akvarista předloží. Na což někteří „chovatelé“ hřeší. Ryby pak hůře prospívají, jsou nevybarvené a nemnoží se. Nejlepší zkušenost jsem měl s podáváním živého planktonu. Dospělé přijímaly nejraději velké hrotnatky a buchanky. V dnešní době lze využít nabítku mražených krmiv. S průmyslově vyráběných je dobré používat krmiva s vyšším obsahem rostliných složek. Je důležité nezapomínat na různorodost stravy.

Mimo dobu dospívání a tření se jedná o relativně klidné ryby. Vzhledem k jejich povaze můžeme použít jako společníky mečovky, platy, robustnější tetry, sumečky apod.

Ve velkých nádržích je můžeme kombinovat s dalšími druhy cichlid. Vyhýbáme se jen vyloženým agresorům a pokud možno i další druhům rodu Thorichthys nebo rybám, se kterými může dojít ke křížení – Amatitlania nigrofasciata (Cichlasoma nigrofasciatum), Cryptoheros spilurus (Cichlasoma spilurum) nebo Thorichthys aureus (Cichlasoma aureum).


Poznámky k odchovu (rozmnožování)

Teplota: 25 - 28 °C
pH: 6.5 - 8
dGH: 8 - 20 °N
Voda: Tvrost vody nehraje žádnou zásadní roli.

T. meeki nejsou ani na rozmnožování příliš náročné, běžně se vytřou i ve společenské nádrži. Někdy zjistíme jejich výtěr jen podle změny chování nebo dokonce až když vyvedou potěr za potravou. Stačí k tomu „jen“ správná péče.

Pár se tře na pevný předem očištěný podklad. Pokud mají možnost, vytírají se raději na chráněných místech (obrácený květináč, jeskyně z kamenů a kořenů). Počet jiker může být značný, 200 až 800 kusů. O potěr se starají oba rodiče.

V závislosti na teplotě se potěr líhne za 3 – 6 dny, za další 4-5 dní se pak rozplavává. Rodiče ho přenášejí do předem připravených jamek. Po rozplavání ho rodiče vodí za potravou. Potěr ihned přijímá žábronožku solnou nebo adekvátně jí velký plankton.

Právě u tohoto druhu bylo prvně zaznamenáno krmení mladých rodiči, kdy dospělý jedinec rozmělnil v tlamě větší kus potravy a vyplivoval ho do houfu svých mladých potomků.

V této době se z rodičů stávají razantní ochránci. Rozevřením skřelí a masky opticky zvětší svojí velikost a v kombinaci s její červenou barvou, zaženou na útěk i mnohem většího protivníka.

Mladé rybky dosahují pohlavní zralosti již v 8 až 12-ti měsících.

Na této kartě se při její přípravě podíleli: Markéta Rejlková (Raviolka) a Pavel Danda (PaDa). Oběma jim za to patří velké poděkování.


Další informační zdroje:

Ukaž na Fishbase

Staeck, W., and H. Linke. (1995) American Cichlids II: Large Cichlids (revised edition in English). Tetra Second Nature, Blacksburg, VA-216.
Polonskij, A., S., Ryby akvariumov i dekorativních vodojemov., str. 417

Internet:

Plíštil, J. (Ed.) 2010. AQUATAB. World Wide Web electronic publication. http://aquatab.net/, verze (5/2010).
http://www.aquatab.net/...
http://klub.akva.sk/ - časopis Akvárium číslo 12, Mexický deník
http://cichlidae.com/...
http://www.mchportal.com/...
http://en.wikipedia.org/... - Seth Eugene Meek
http://species.wikimedia.org/... - publikační činnost S.E. Meeka

Video:

http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://videosostav.ru/... 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.