Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Lang · 3.1.2007
· Sledovanost: 48427x
· Vytisknuto: 4707x Hodnocení: 5.64/6 (29x) · Odměněn: není
Autor textu: Ingo Seidel, Překlad: Roman Lang
Hned v počátcích existence tohoto akvaristického e-magazínu jsme vám slibovali sérii článků věnujících se oblíbenému krunýřovci Hypancistrus zebra. První dva (ČLÁNEK: Co bychom měli vědět o krunýřovci zebra, ČLÁNEK: Pohlavní rozdíly krunýřovce Hypancistrus zebra) už byly publikované, teď přišel čas na zatím nejobsáhlejší text zaměřený na tento pozoruhodný druh. Vzhledem k tomu, že se jedná o stať velmi podrobnou, některé informace z minulých dvou textů se budou opakovat – berme tyto překryvy jako daň za komplexnost tohoto jedinečného a vyčerpávajícího autorského díla.
Hypancistrus zebra dobyl svět krunýřovců v roce 1989. Tehdy akvaristické časopisy publikovaly první fotografie této malé černobíle pruhované rybky – a malý krasavec zasáhl srdce nejednoho akvaristy. První importy krunýřovce zebra však byly pro běžné akvaristy cenově zcela nedostupné. Ceny se na úroveň dostupnou obyčejnému smrtelníkovi začaly dostávat až s postupem času, v souvislosti se zvýšenými dodávkami této ryby. V roce 1991 byl druh vědecky popsán INSBRÜCKEREM a NIJSSENEM jako Hypancistrus zebra.
Časem se sice opakovaně objevovaly zprávy o jeho úspěšném rozmnožení, ale vždy bez popsání bližších detailů. První ověřené zprávy o množení zebry byly publikovány v časopise DATZ (č. 10) až v roce 1993. Od té doby bylo v pravidelném množení tohoto druhu úspěšných více akvaristů, mezi jinými také moji přátelé KARIN a GERD ARNDTOVI. Protože dosud zveřejněné zprávy PAHNKEHO (1993) a WALTERA (1993) stále nechávaly některé otázky nezodpovězené, naskytla se nám příležitost je doplnit. Předkládám vám tedy souhrn zkušeností Arndtových, dále pak Rickoffa se třením zebry v hustě zarostlé společenské nádrži a v neposlední řadě i mé vlastní. Během psaní tohoto článku mne totiž plůdkem překvapili i moji krunýřovci.
Systematika
Protože se tento druh výrazně odlišoval od všech do té doby známých druhů čeledi Loricariidae (krunýřovcovití), ISBRÜCKER s NIJSSENEM pro něj vytvořili nový rod. Rod je monotypický, což znamená, že Hypancistrus zebra je jediný zástupce rodu Hypancistrus (v současné době již neplatí - pozn. překladatele).
O dalším druhu se uvažovalo, když STAWIKOWSKI (1992) představil v časopise DATZ krunýřovce L98, který měl místo černých pruhů dlouhé nepravidelné skvrny. Pravděpodobně však jde pouze o barevnou variantu druhu Hypancistrus zebra. Bude tedy zajímavé zjistit, zda se tento barevný vzor přenáší i na potomky.
Další variantou ryby Hypancistrus zebra je L173 (Stawikowski, 1994). Jediný známý exemplář této formy se od krunýřovce zebra odlišuje tvarem těla. Je ale možné, že jde pouze o deformovaného jednotlivce.
Pohlavní rozdíly
U rodu Hypancistrus zebra neexistuje žádné výrazné rozpoznávací znamení (tématu sexuálního dimorfismu jsme se věnovali již v článku obohaceném o názorné ilustrace: ČLÁNEK: Pohlavní rozdíly krunýřovce Hypancistrus zebra pozn. red.). Zbarvení samce a samice je víceméně shodné. Prsní ploutev samců je mírně širší než samičí a pohlavně dospělý samec má na nich viditelnější odontody (kožní výrůstky podobné štětičkám). Bližší pohled odhalí i rozdíly ve tvaru - při pohledu zeshora jsou samci v partii hlavy a prsou silnější. Tyto rozdíly ale nemohou být brány jako významné kritérium, protože i samec může být v oblasti břicha plnější. Jde pravděpodobně o zásoby tuku pro období, kdy se stará o jikry a nepřijímá potravu. Při určování pohlaví doporučuji rybu umístit do malé nádržky s holým dnem, která umožní podrobné pozorování.
Článek je perfektní, a zebry jsou fakt nádherný ryby,jen ta cena to je mazec :-(
Čtvrtek 22.2.2007
man
Ahoj claro.
Prosim ta,nemozes mi dat kontakt na toho chovatela?
Mam zaujem cca o 10 ks.Hypancistrus zebra.
Vdaka.
Sobota 13.1.2007
claro
Tak jsem volal českému chovateli a ceny odchovů se mají takto:
3,5 cm 3500 kč
4 cm 4000 kč
a chová je už 10 let a prý je kolem jejich chovu sposta mýtů:o)a chovatelů-množitelů zeber je prý v republice co by na prstech spočítal
Středa 10.1.2007
langosh
Tak to je určitě informace, která bude hodně lidí zajímat - je to první konkrétní částka, za kterou se dají zebry na českém trhu sehnat. Díky
Roman:)
Středa 10.1.2007
Romy
Právě jsem mluvil s panem Papíkem,má 4 kusy,cena je 5 000/kus.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.