Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Soutěžní příběh k zamyšlení. Více informací pod příběhem.
Vladimír byl zkušený akvarista, který se svému koníčku věnoval již od dětství a vyzkoušel postupně různé druhy biotopních nádrží. Nakonec mu učarovali rejnoci Potamotrygon motoro.
Věděl, že chov rejnoků je poměrně náročný, a proto se informoval o jejich chovu u zkušeného chovatele. Ten mu vysvětlil, že rejnok potřebuje větší množství kvalitního krmení, ale současně je extrémně náročný na čistotu a kvalitu vody, hlavně na výskyt nitritů. Již při jejich velmi nízké koncentraci přestávají rejnoci žrát a často i hynou. Proto je velmi důležité tyto ryby chovat v dostatečně velké nádrži s velkým a výkonným filtrem a navíc často měnit vodu. Vladimír všem těmto podmínkám vyhověl. Pořídil si 700l akvárium se dvěma výkonnými vnějšími filtry pro případ, že by jeden z nich selhal. Tyto filtry zásadně nečistil současně, aby nenarušil činnost bakterií v obou filtrech. Jeho profesionální přístup byl odměněn skvělým stavem chovaných ryb. Asi po roce se dočkal prvních mláďat, a to hned čtyř najednou.
Malé rejnočky přelovil do menší, asi 200l, nádrže se dvěma výkonnými na sobě nezávislými filtry a vydatným vzduchováním. V těchto podmínkách mláďata skvěle prosperovala. Vladimír pravidelně měnil vodu a denně měřil hladinu nitritů, protože věděl, jak jsou ryby na jejich výskyt háklivé. Hladina nitritů se stabilně pohybovala na nulových hodnotách. Asi po 3 měsících zjistil, že samice je ve vysokém stupni březosti a podle pohybu mláďat v jejím hřbetu usoudil, že se blíží čas dalšího porodu. Proto původní mláďata prodal dalšímu nadšenci, aby akvárium uvolnil pro novorozence. Vladimír byl samozřejmě natolik zkušený, aby filtry v prázdném akváriu nevypínal. Nechal je dál v činnosti, aby v nich nenarušil činnost bakterií. Termín porodu ale neodhadl přesně, a tak zůstalo akvárium asi 14 dnů prázdné. Pak konečně nastala vytoužená událost a narodili se další tři rejnočci. Mláďata byla krásně velká a po odlovení do menší nádrže nejevila žádné známky stresu.
Ryby od začátku hltavě žraly. I tak Vladimír zásadně krmil pouze živými nítěnkami, aby nespotřebovaná potrava nezkazila vodu. Hodnoty nitritů byly na nule. Asi po třech dnech Vladimír zjistil, že mláďata přestávají žrát, nejsou aktivní a ztrácejí vitalitu. Při měření hladiny nitritů zjistil, že voda ve zkumavce je jasně růžová, což dokazovalo vysokou hladinu nitritů.
Vladímirovi to nedávalo smysl, vždyť filtry v nádrži byly zaběhlé. Okamžitě vyměnil část vody a aplikoval do akvária násadu bakterií, kterou zakoupil v akvaristice. Když ani to nepomohlo, přidal do akvária další zaběhnutý filtr a do vody navíc vymačkal filtrační pěnu od dospělých rejnoků. Ani po několika dnech nenastala žádná změna a hladina nitritů se vůbec nesnížila, i když Vladimír měnil každý den asi 25% vody. Po týdnu všichni rejnočci bohužel uhynuli.
Vladimír tuto záhadu konzultoval se svými známými, ale od nikoho nedostal smysluplnou odpověď, kde mohl udělat chybu.
Dokáže tuto "záhadu" vyřešit některý z vás?
Soutěžní článek k zamyšlení - z jednoznačně správných odpovědí v komentářích náhodně vylosujeme výherce a rozdělíme mezi ně 20.000,- Kč na nákup u firmy Karel Rataj syn a otec. Uzávěrka soutěže k 31.8.2015.
Výhry v soutěži:
1. cena 6.000 Kč
2. cena 4.000 Kč
3. cena 3.000 Kč
4.-10. cena 1.000 Kč
Řešení detektivního příběhu
Převážná většina řešitelů správně usoudila, že za zvýšený výskyt nitritů a úhyn rejnočích mláďat může 14 denní pauza, kdy bylo akvárium bez rybí osádky. V důsledku toho začala chybět bakteriím výživa a odumřely.
Vysvětlení:
Při výskytu nitritů je nutné si uvědomit, že se nejedná o úplnou absenci bakterií. Jinak by nitrity v akváriu vůbec nevznikly. Jsou přítomny pouze bakterie, které oxidují amoniak NH4 na nitrity NO2. Chybí ale bakterie, které oxidují NO2 na nitráty NO3. Hlavním představitelem nitratačních bakterií je rod Nitrobacter. Tyto bakterie jsou daleko citlivější než ostatní na nevhodné pH, výskyt některých látek jako jsou cheláty, součásti různých léčiv, hnojiv apod. Ke své činnosti navíc nutně potřebují specifické organické substráty, které se vyskytují jen v dobře zaběhnutém akváriu. Z toho vyplývá, že aplikace pouhé násady bakterií do čerstvě založeného akvária nemá smysl, bakterie bez potřebné výživy nemají šanci se uchytit a fungovat. Proto v našem příběhu nepomohlo použití plně kolonizovaného zaběhnutého filtru.
Z tohoto ohledu jsou vhodné přípravky, které kromě bakterií obsahují i živné medium jako např. Bactoesex.
Za účasti poroty jsme z úspěšných řešitelů vylosovali tyto výherce:
1. cena 6.000 Kč - Mr.Flibble
2. cena 4.000 Kč - DrahaaS
3. cena 3.000 Kč - Jos
4. cena 1.000 Kč - ParadoKs
5. cena 1.000 Kč - MythiQ
6. cena 1.000 Kč - lev_ica
7. cena 1.000 Kč - Jardi
8. cena 1.000 Kč - Petr39
9. cena 1.000 Kč - Ereirias
10. cena 1.000 Kč - Mrakoplash
Výherci obdrží výherní poukaz s heslem, který mohou uplatnit na nákup zboží na internetovém obchodě http://www.rataj-spk.cz/ nebo na kamenné prodejně Akvazoo Rataj.
Všem výhercům gratulujeme a ostatním děkujeme za účast!
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.