Lukáškovo akvárium od Jacinek
Založeno: | IV.2016 |
Typ: | Společenské |
Rozměry: | 60 x 35 x 30 cm (š x v x h) |
Objem: | 63 litrů |
|
Zobrazeno: | 4731x |
Publikováno: | Pátek 8.4.2016 |
Naposledy upraveno: | Úterý 15.8.2017 |
Hodnocení: | (1x) |
Popis
Naše první akvárko ze setu. Budeme vděční za každou radu a informaci, i když poctivě čteme a studujeme. Akvárko je určeno pro děti, ale určitě nechceme trápit ani rybky, ani rostliny.
Na dně říční křemičitý písek, zřejmě hodně hrubý. 23.4. vyměněno dno, nyní máme přírodní říční písek zrnitosti cca 5-9 mm.
Doplnili jsme kámen, kořen, jednu schovku a pro spokojenost dětí keramického šnečka vlastní výroby.
Akvárko založeno 2.4.2016. Jen filtrujeme, vzduchování ne. Teplota v akvárku 26 stupňů.
15.8.2017
Po delsi dobe jsme znovu tady. Predevsim diky radam p. Kuldase, ale i dalsich akvaristu zde, mame akva, ktere sice neni Ferrari, ale dela nam radost. Drive byla cerna ruducha - fujtajbl hromskej - na anubiasu, uplne zmizela. Objevuje se misty zelena rasa, pridavame tedy jemne CO2 a pridali jsme vice rostlin. Tak uvidime...
Fauna
Jeden sameček a dvě samičky bojovnice pestré, dva malí pancéřníčci skvrnití, tři pancéřníčci leopardí a osm neonek obecných. Dále šest tetřiček vláknoploutvých.
15.8.2017
Tetry postupne vyskakaly, jsou to lamy. Nyni v akva betta samecek s jednou samickou, druha bohuzel umrela. Dale parecek pancernicku skvrnitych. To jsou zlaticka, nejmilejsi rybky. Porad spolu a stale se musi aspon kousickem dotykat. No milacci. Dale 5 neonek obecnych a nove 10 miminek neonek modrych. Maji asi 1 cm a jsou to male torpedka. 1 neritina zebra a na ty rasy pribyla parmicka cernopruha. Az povyroste, pujde do jineho akva.Na velryby nejsme pripraveni.
Flora
Egeria densa, Ceratopteris, Echinodorus fluitans, Echinodorus grisebachii, Echinodorus argentinensis, Echinidorus cordifolius mini a harbich rot, Echinodorus green chameleon, Anubias barteri var. nana. V popredi drobna kobercovka, ted nevim jmeno. :-)
Technika
Filtr Eheim, topítko ne, teploměr.
Zářivka denní bílá 15W - svítí 12 hodin denně.
Nyni nove slabe CO2.
Vymena vody a odkaleni, cisteni filtru 1x tydne. V lete pri vysokych teplotach chladime PET lahvi z mrazaku, ochladi vodu o 1 stupen. Netopime ani v zime, v akva stabilne 24 - 27 stupnu, podle rocniho obdobi.
Úterý 15.8.2017
nove foto v galerii a info v popisu Sobota 23.4.2016
Tak jsem dnes měnila dno v akva. Bylo by to docela dobré story, kdyby mi to vykládal někdo jiný :-) :-)
Nanosila jsem si ze zverimexu přírodní říční písek, oficiální zrnitost neuvedli, ale je tak 5 - 10 mm. K tomu jsem chtěla substrát pod písek pro rostlinky. I prodali mi pytlík.
Asi jsem už něco přečetla, protože i mě napadlo, že čím víc vody z akva nechám, tím to bude lepší. Do jednoho kbelíku jsem tedy dala rybky a asi 9 litrů vody. Další kyblík byl jen s vodou. Do další nádoby jsem vytáhla všechny rostlinky a opatrně uložila do asi 7 cm vody. Později trošku osychaly, tak jsem je ponořila celé do kyblíku s vodou z akva.
Filtr byl v provozu taky v kyblíku s akva vodou.
Chudáci strávili všichni (ryby, filtr i rostliny) v těch kbelících docela času, protože:
Staré dno jsem vytáhla, vybrala všechnu vodu a dala jsem "substrát". Vypadalo to jako klasická zemina a říkala jsem si, tohle nezasypu, určitě to proleze nahoru a bude plavat na hladině. Nasypala jsem dobře propraný, nevyvařený písek a přes igelitový sáček jsem opatrně napouštěla vodu - čerstvou. Hlína byla okamžitě nahoře a z vody bahňačka :-( Měla jsem pocit, že tohle mám snad za trest...
Nemělo cenu napouštět další vodu s tím, že hlína si snad "sedne". Neměla se k tomu ani náhodou. Kdo ví, co mi ve zverimexu prodali - prostě normální hlínu do truhlíku.
Takže znovu a na druhý pokus. Říkala jsem si, ještě že tohle nevidí můj muž, rybky a pan Kuldas :-)
Znovu všechno ven, vodu vylít, písek znovu pořádně promýt. Umíte si představit to proplachování? Proplachovala jsem asi na desetkrát. Zbavit písek hlíny bylo tedy žůžo... Vana plná hlíny a bláta, umíte si to představit? Připadala jsem si jako Pat a Mat. :-) No, když už jsem necítila záda, tak písek vypadal, že by se dal použít (když rybky přivřou jedno očičko). Vylévaná voda byla čistá, bez kalu.
Tentokrát písek přímo na dno, rostliny prominou, ale nemají žádný substrát a taky ani žádný už nedostanou. Snad se s tím nějak vyrovnají a rybky jim trošku pomůžou. Já už do žádné hlíny nejdu :-) Dnešní zážitek mě od substrátového dna pro rostliny dokonale odradil, a to na dlouho.
Do písku přišly rostlinky, dekorace, kámen, kořen - mimochodem, přivázaný anubias na kořeni KVETE!
Pak opatrně čerstvá voda do půl nádrže a byla z toho zase "kalňačka". Z téhle zakalené půlnádrže jsem tedy zase většinu vybrala a doplnila znovu. Voda byla mnohem lepší. Po několikahodinovém odstátí jsem přidala vodu z akva a filtr, pak další vodu z akva, ještě o hodně později rybičky a zbylou vodu. Rybky šly do akva, když byla voda ještě zamlžená, byla taková mléčně zakalená. Ale spravuje se to každou minutou, rybičky se v akva zase prohánějí, tak snad se výměna povedla.
Přikládám foto mléčně zakalené vody - testy jsem nedělala, stejně jste psal, že v čerstvě vyměněné vodě to nemá smysl.
Bakterky ve filtru doufám přežily a rybičkám se bude doufám nové dno líbit. Dětem se nelíbí vůbec :-)
Tolik můj dnešní zážitek s akvárkem. Práce asi na čtyři hodiny; někde jsem četla, že akvaristika je časově nenáročný koníček :-) :-)
Mějte pěkný víkend.
Úterý 19.4.2016
Včera znovu vyměněna část vody. Přibyly rostliny - huňatá Cabomba caroliniana a vzrostlejší kousek Hygrophily polysperma. Jedna samička Betty si Cabombu okamžitě oblíbila a schovává se tam. Všechny rybky se mají k světu, pancéřníčci leopardí trošku povyrostli. Beťák se pořád točí kolem jedné samičky. Neonky hrají na hoňku a tak si tam společně spokojeně bydlí :-). Rybky se naučily, že je snídaně, když se rozsvítí a shlukují se na té straně, kde padá krmení. Krmíme střídmě, ale nevím, jestli dostatečně. Rybky sní všechno, co se jim dá. Peletky na dně pro pancéřníčky moc chutnají i holkám betkám, často jim je ujídají. Fotky přidáme odpoledne nebo zítra.
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504
Copyright © 1999 - 2024 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.
Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.
| | |