Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Hypancistrus sp. L340

Kmen: Chordata
Třída: Actinopterygii
Řád: Siluriformes
Čeleď: Loricariidae
Rod: Hypancistrus
Ukaž v katalogu »

Správce: claro
Zobrazeno: 26933x; Aktualizace: 14.5.2009

Výskyt: Jižní Amerika, Kolumbie,Rio Tomo, oblast Meta. Tohoto krunýřovce najdeme též pod označením LDA 19 též zvaný roter Zebrawels, MegaClown, Clown-pleco.

Do Německa byly první ryby dovezeny v roce 1995, nejprve je představil německý časopis Das Aqarium č. 1 jako LDA 19, v roce 2003 stanovil L – číslo 340 německý akvaristický časopis DATZ č.9.

Velikost až 8 cm.

Obecný popis

Potrava:

Jedná se o všežravé sumce, které lze krmit běžnými krmivy pro akvarijní ryby.
Přednost dávají stravě masité – mraženým larvám hmyzu, korýšům či rybímu masu, konzumují však bez problémů také potravu sušenou a občas i rostlinnou. Žádné problémy související s příjmem ani typem potravy jsem u těchto ryb nepozoroval.

Zbarvení:

Tito sumci mají na tmavě šedém, šedohnědém či černém podkladu různě pokroucené meandrující linky. Tyto čáry jsou světle hnědé a nádechem do červena či oranžova. U podobné formy L129 jsou tyto linky více světlé, bílé s nádechem do žluta. V případě stresu reagují ryby na tento změnou zbarvení - černý podklad zesvětlá na světle hnědou (tzv. stresové zbarvení.)

Pohlavní rozdíly:

Samci mají delší odontody, a otrněnější delší paprsky prsních ploutví.
Samice jsou menší, v pohlavní zralosti v břišních partiích značně plnější.


Nádrž: Vhodné je akvárium ne moc přesvětlené s dostatkem úkrytů z kamenů a tvrdších kořenů. Velikost nádrže pro jeden pár či chovnou skupinu postačuje už kolem 50 litrů.

Filtrace stačí i klasická (filtr na vzduch), proudící voda není nutná.
V případě chovu skupinky s více samci doporučuji zajistit všem samcům dostatek budek odpovídající velikosti v nichž se s oblibou ukrývají. Tvar a velikost vytírací budky je popsána u Hypancistrus sp. L260. Taktéž jednoznačně preferují keramiku.

Náročnost: Tento druh patří k nenáročným L-sumcům, vzhledem ke své velikosti je vhodný i do menších akvárií. Tento druh doporučuji pro začátek těm, kteří chtějí zkusit chovat nějakého zástupce rodu Hypancistrus. Tohoto sumečka lze chovat se všemi běžnými mírumilovnými akvarijními rybami.

Poznámky k chovu

Teplota: 26 - 32 °C
pH: 5 - 8
Voda: sladkovodní

Chov je bezproblémový. Kvalita vody není pro tento druh rozhodující, výměna vody stačí dle mých zkušeností 1x měsíčně celý objem nádrže.
Krmit je nejlépe vpodvečer, ryby jsou poměrně dost světloplaché, přes den se ukrývají v kořenech a jiných úkrytech. Pokud jsou ryby chovány ve společném akváriu s jinými druhy ryb, je třeba na toto myslet při krmení. Krmíme tak, aby nějaká potrava zbyla na dně i po zhasnutí světla pro tyto sumce s převážně noční aktivitou.


Poznámky k odchovu (rozmnožování)

Teplota: 28 - 30 °C
pH: 5 - 8
dGH: 0 - 20 °N

Odchov je jednoduchý. Ryby je nejlépe chovat párově popř. 1 samec + 2 samice. Při skupinovém chovu s více samci pohromadě (obzvlášť pokud jsou samci zhruba stejně velcí) hrozí zranění samce hlídajícího nejlepší úkryt. Nejčastěji jde o odření boku těla vzadu u ocasu. Toto zranění se poté může zanítit a a ryba dokonce uhynout. Navíc pokud se o budku bijí 2 samci tak se do ní samice nemá šanci dostat. Tito hypancistrusové se třou pravidelně – v případě přirozeného odchovu kdy samec hlídá potěr až do opuštění budky v intervalech cca. 3-4 týdnů. Pokud je v nádrži samců víc, tře se dle mých zkušeností jen nejsilnější samec, kterému samice dávají přednost. Zaznamenal jsem podobně jako u Ancistrus sp. dva výtěry u jednoho samce zároveň i když byli v nádrži další samci hlídající jeskyňky.

Samci většinu svého života stráví v jeskyňce při hlídání jiker a potěru nebo čekáním na třeníchtivou samici, budku neopouštějí ani při přesunu úkrytu s jikrami do elementky.
Ryby začínají s pohlavní aktivitou ve velikosti cca. 4-5 cm.

Stimulovat ke tření tento druh není nijak složité. Ryby nevyžadují žádné úpravy parametrů kvality vody, u dostatečně krmených ryb se samice plní jikrami velice rychle a vytírají se prakticky do 14 dní co samec skončí s hlídáním předchozího výtěru. K výtěru dochází v období vysokých teplot 30 – 31 stupňů C.

Jedná se o málo plodný druh, jiker je cca. 6-8 ks. Potěr po opuštění úkrytu přijímá mikry, spařený salát či jemnou kvalitní granulovanou potravu. Artémie jsou samozřejmně ideální, ale nejsou nutné. Odchov je při pravidelném krmení jednoduchý a potěr roste poměrně rychle.


Další informační zdroje:

http://www.l-welse.com/...
http://www.planetcatfish.com/...

Video z biotopu Rio Tomo, Meta:

http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
http://www.youtube.com/...
 

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.