Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Ondra Brichta

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  100 společenských litrů místo TV od

Založeno:neuvedeno
Typ: neuvedeno
Rozměry: 80 x 40 x 35 cm (š x v x h)
Objem: 100 litrů
 
Zobrazeno: 5443x
Publikováno: Čtvrtek 24.3.2005
Naposledy upraveno: Pondělí 28.3.2005
Hodnocení: (17x)

Popis

Akvárium:
koupené jako "komplet"
rozměry vxšxh - 40x80x35
topení - 100W Tronic
osvětlení - 2x20W Aqua Glo + Sun Glo
filtr - vnější Fluval 104, náplň molitan + válečky
voda - přímo z plzeňského vodovodu

Květinky:
2xEchinodorus ocelot red
?xAnubias barteri var. nana
2xLilaeopsis Novae Zelandiae
7xCeraptopteris Siliquosa
?xHemigraphis Repanda
2xEchinodorus spec.
6xAcorus Gramineus
2xVallisneria

Rybky:
Akarka zelená - 2 páry
Cichlidka Agassizova - 1 pár
Cichlidka Nijsenova - 1 pár
Krunýřovec - 2 kusy + 1 závojnatý
Pancéřníček - 4 kusy
Tetra žhavá - 8x
Neonka černá - 8x
Tetra krvavá - 14x


Po dlouhé době jsem oprášil svého dávného koníčka a pořídil si menší akvárium.
Jako dekoraci jsem chtěl nějaký velký kořen. Nakonec jsem koupil mangrovník. Ale ouha, když jsem přišel domů, zjistil jsem že se moje akva nějak "zmenšilo". Musela přijít na řadu pilka. Kdo nezkusil, netuší jak je to dřevo tvrdé. Připomíná mi dub nebo dokonce habr. Dřevo po ponoření lehce plavalo, ale po zatížení kamenem bylo vše v pořádku a po 2 dnech už klidně sedělo na dně.
Druhá, neméně významná část dekorace je pozadí. Umínil jsem si, že pozadí chci z břidlice a z ničeho jiného. Bohužel v době, kdy jsem chytil "amok" a chtěl jsem ihned založit akvárium, bylo všude napadáno spousty sněhu. Vzal jsem tedy do batohu smeták a vyrazil do lomu. Vypadal jsem jako šílenec,lezl jsem po sutinách, ometal z nich sníh a občas si hodil do rance kus kamene.
Samotná tvorba pozadí byla moc zajímavá a zábavná. Kameny jsem vyvařil, usušil a pokusně si je rozmístil na plexisklo. V pravé části mám na okraji přilepenou šikmou přepážku, pomocí které se mnohem lépe dělal roh skalky a navíc je za ní skryto odsávání pro filtr. Na lepení jsem spotřeboval přesně jednu tubu akvarijního silikonu. Ale nejdřív, než jsem začal lepit, zbrousil jsem plexi rašplí na dřevo, aby silikon lépe chytal. Samotné lepení bylo snadné, pokud na sebe plochy dosedaly, držely kameny jak přibité... akorát ten smrad! Měl jsem strach aby to nějak nevadilo rybám, ale asi po 2 dnech ten smrad vyčpěl a bylo to v pohodě.
Takže už jen stačilo nasypat písek a rozmístit kořen a větší kameny.
Nákup květin jsem začal puškvorcem do pozadí a jedním echindorem jako soliteru (pořád jsem na pochybách jetli je tam ten echinodor správně, uvidím časem). Na cedulkách jsem si kromě názvu přečetl i webovou adresu "výrobce", tak jsem si řek, že to zkusím objednat přes net. Jáké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že za stejnou kytku jsem v krámě zaplatil až 5x více než jsem musel. Takže jsem udělal pořádnej nákup a pak už jen trnul jak to v těch mrazech dorazí. K mé smůle se balík zdržel přes víkend na poště, takže jsem v pondělí čekal zmrzlé a shnilé zelené cosi. Ale nakonec jsem byl mile překvapen, že všechny květinky v pořádku dorazili. Sice jsem dostal míto pěti zakrslých puškvorců, pět klasických velkých, ale aspoň bylo co do pozadí. Po ustálení akva jsem se vydal konečně pro čudly.
Byl jsem rozhodnut pro Nijsenky, akarky zelené a ještě nějakou malou cichlidku. Ramirézky jsem předem vyloučil, protože jsem nechtěl pokoušet štěstí. První co jsem udělal, že jsem hned v prvním obchodě koupil ramirezky. Taky se mi to po zásluze vymstilo a všechny během několika dní šly pryč. Ostatní ryby byly koupeny podle plánu a přidal jsem k nim pár sumečků a krunýřovců na čištění.

Původní záměr chovat malé cichlidky vzal brzy za své.
Původní osazenstvo čítající 5 Nijsenek, 4 akarky, 2 Agassziovy , 4 Ramirezky + sumečci se značně zredukovalo. Ramirezky doplatili na svojí choulostivost a na krupičku. Nijsenky, uváděné jako mírumilovné, se vzájemně skoro pobily, takže zůstal jeden pár, který se tře jednou týdně! Během léčení krupičky vytuhnul jeden závojnatej krunýřovec, kterýho je mi moc líto. Nejen že mi stál hříšné pníze, ale měl krásné ploutve, ten druhý je chudák pěkně okousanej, snad se pochlapí a doroste. S toxickou malachitovou zelení se hůře snášeli i pancéřníčci, ale nakonec to klucí přežili.

Pár slov o Nijsenkách. Jsou to krásné malé cichlidky. Ale chce to chovat jen jeden pár ve velké nádrži s hodně úkryty. Ty úkryty jsou pro ostatní ryby, protože momentálně má v mém 100l akva tento jeden pár asi dvě třetiny objemu a ostatní ryby se "tísní" ve zbylé části. Vůbec už nemluvím o dvou samcích. Jakmile se jeden začne ucházet o samice, druhej už to má spočítaný. Ať utíká kam chce, všude po něm dominatní samec jde. Snažil jsem se udělat ve stěně jeskyně, stějně tak na dně z velkých kamenů... ať se ten chudák schoval kam chtěl, dominatní samec postupně "prošacoval" všechny kouty dokud nebyl úspěšný. Tak mu sbyly tři samice, se kterými se během jednoho dne vytřel. Tři samice = každá jedna třetina akvária, které si pečlivě hlídá, takže zbytek ryb byl v jednom rohu. Tohle od společenského akvária nečekám. Nechal jsem tedy jen jeden kompletní pár a teď čekám jak se situace vyvine. Pokud budou nijsenky tak urputně bránit většinu akvária tak jejich budoucnost nevidím dobře.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Žádné záznamy v deníku akvária.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2021 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.