Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Zuzin

Přejít na přehled nádrží návštěvníků
Nádrže:

  Naše vana od Zuzin

Založeno:IX.2006
Typ: Biotop: Amerika
Rozměry: 150 x 60 x 50 cm (š x v x h)
Objem: 450 litrů
 
Zobrazeno: 12242x
Publikováno: Úterý 19.9.2006
Naposledy upraveno: Pondělí 8.9.2008
Hodnocení: (5x)

Popis

Tak po dvou letech od založení je načase aktualizovat.

Nakonec se ukázalo, že s mou pečlivostí to není až tak horké a nepravidelné čištění a výměna vody měly za následek silné prořídnutí rybí osádky (viz Fauna) a bohužel také rostlinstva. Neustále bojuji s tzv. hnědou řasou, která je během chvíle schopná zničit všechny drobnolisté rostliny v nádrži. Podle výpočtu je sice 4x36W na takto velkou nádrž málo, ovšem nelze si nevšimnout, že se tento hnědo-černý povlak tvoří především na osvětlených místech a naopak, kde je stín, tam prakticky neroste. Jednu dobu jsem začal do akvária přidávat PMDD, ovšem to mělo za následek masívní rozšíření zelené vláknité řasy, která v akváriu rostla i po několika výměnách vody. Zkoušel jsem kde co, až jsem vyzkoušel přípravek Protalon. Musím říct, že jsem byl překvapen, jak dobře učinkoval. Ovšem to znamenalo řešení důsledku, ne příčiny a taky se situace s řasou po měsíci opakovala. Tentokrát však Protalon nebyl tak funkční jako napoprvé. Přesto se časem zelená vláknitá vytratila a v akváriu mi zbývá už jen ta hnědá.

Možná je na čase začít se tomu opravdu pravidelně věnovat.

Původní text:
V této nádrži se s přítelkyní snažíme vytvořit dobře fungující ekosystém (přibližného) biotopu jižní ameriky se zaměřením spíše na cichlidy. Většina rostlin pochází (bohužel) sice z jiné oblasti, ale rybí osazenstvo bylo vybíráno pouze z oblasti jižní ameriky. Při zřizování nádrže jsme se snažili dostat s náklady co nejníž, proto je filtr i kryt vlastní výroby a písek a kameny jsou zakoupeny v zahradnictví. Jako podstavec je použita IKEA skříňka.
Akvárium je teprve ve stádiu zřizování a "záběhu", proto samozřejmě žádné hodnocení neočekáváme. Budeme ale moc rádi, když nám napíšete své připomínky a komentáře.

 

Fauna

5x (původně 7x) Cleithracara maronii (akara hnědá)
tato rybka je opravdu kouzelná, jsou to nejmírumilovnější obyvatelé akvária (pokud není období tření). Obdivuhodná je jejich odolnost vůči nemocem a především krupičce. Když byly všechny ryby v akváriu doslova obsypané, akary hnědé měly jen pár teček na ploutvích)

cca 10x (původně 30x) Paracheirodon inessi (neónka obecná)
jednoznačně nejagresivnější rybky v akváriu. Využívají své početní převahy a pravidelně užírají jikry akarám hnědým a zeleným. Dokonce jsem je několikrát pozoroval jak se přímo v akváriu třou.

0x (původně 8x) Mikrogeophagus ramirezi (cichlidka ramirézova)
moje nejoblíbenější rybky, jsou bohužel citlivější na obsah dusičnanů a obecně na kvalitu vody. Takže měnit, měnit a zase měnit. Někdy se sám před sebou ospravedlňuji že jsou to rybky krátkověké.

2x (původně 7x) Nannacara anomala (akarka zelená)
zvláštní rybky, samičky jsou vzorové při péči o potomstvo. Několikrát odchovaly přímo ve společenské nádrži potěr až do slušné velikosti (několik týdnů), bohužel se stal částí potravního řetězce

0x Ancistrus sp. (? cirrhosus) (krunýřovec skvrnitý)
tyto rybky, přítelkyní nazývané "přícucky" mi nějak nejdou, nevím jestli jsou tak citlivé na kvalitu vody, nebo je problém někde jinde 

Flora

Jak jsem psal v Infu, rostlinstvo také solidně prořídlo. Bohužel odešly rostliny právě z jihoamerické oblasti (prakticky všechny echinodory), zato se docela dobře daří kryptokorinám a valisneriím. Holt už to má k biotopovému akváriu sakra daleko.

Původní text:
Převážná většina rostlin koupena v Aqua-Daho
Rostliny pocházejí i z jiných oblastí, než je jižní amerika - uvedeno v závorce. Důvod je prostý, anubiasy a drobnolisté "kobercové" rostlinky se nám prostě moc líbí na to, abychom je z našeho výběru vyřadili. Pokud bychom chtěli OPRAVDOVÉ biotopové akvárium, museli bychom se smířit s jedním, maximálně dvěma druhy rostlin :-(.
Do začátku zasazeno více druhů, budou ponechány pouze ty, kterým se bude dařit.

1x Anubias afzelii (Afrika)
?x Anubias barteri var. nana (Afrika)
1x Anubias conguensis (Afrika)
Anubiasy obecně mají nespornou výhodu že jsou opravdu odolné a snesou i občasné čištění listů od řasy pomocí zubního kartáčku

?x Ceratopteris thalicroides (ASie, Afrika)
Jemnolistá (ale velkolistá) rostlina, která přežívá jen díky tomu, že se občas zachytí malé rostlinky v horní části filtru, kde pak rostou emerzně a já je při čištění akvária zasadím zpět pod vodu.

?x Cryptocoryne afinis (Malajsie)
Tak téhle rostlince se u nás opravdu daří. Je tzv. řasovzdorná.

0x (pův.?x) Echinodorus angustifolius
0x (pův.1x) Echinodorus argentinensis
0x (pův.2x) Echinodorus bleherae
0x (pův.2x) Echinodorus cordiofolius (Sev. Amerika)
0x (pův.?x) Echinodorus quadricostatus
0x (pův.1x) Echinodorus osiris
Tak echinodorům se vůbec nedařilo, velice ráda na ní rostla hnědá řasa, která se zní prakticky nedá odstranit bez poškození mladých listů

0x (pův.?x) Didiplis diantra (Sev. Amerika)
0x (pův.?x) Glossostigma elatinoides (Austrálie)
0x (pův.?x) Heteranthera zosterifolia
0x (pův.?x) Hygrophila spec. red (jako jediná nerostla a do 2 týdnů uhnila od kořenů)
Drobnolisté rostlinky, které padly hnědé řase za oběť jako první

?x Micranthemum micranthemoides (Stř. Amerika)
jemnolistá rostlinka, která se v akváriu submerzně nevyskytuje, ale roste na větvi vyčnívající nad hladinu

?x Ludwigia repens (Stř. Amerika)
Jedna z mála roslin s malými listy, která roste a přežívá, občas musím ručně čistit každý lístek od vrstvy řasy

?x Microsorium pteropus (Asie)
tato kapradina je táké docela řasuvzdorná, roste pomalu, ale jistě

?x Valisneria gigantea (Indonésie)
tak té se docela daří

Technika

Technika nedoznala žádných změn. Někdy si říkám, zda je ten vnitřní filtr dostačující a pokukuji po TetraTecu 1200, ale bohužel se nám vedle akvária ani pod něj nevleze, tak bych ho musel umístit do vestavěné skříně na druhé straně zdi, což by znamenalo vrtat do zdi otvory pro hadice (a na tu chvilku odsunout akvárko) a to by byl dost náročnej zákrok.

Původní text:
Akvárium od firmy Farda z Oder (kvalita za rozumnou cenu :-) )
Vnitřní filtr domácí výroby:
Filtr je slepen ze skla černým akvarijním silikonem tak, aby po vložení do akvária vystupoval až nad hladinu a voda do něj mohla vstupovat pouze zespodu (viz galerie). Hnací silou filtrace je tedy rozdíl hladin v akváriu a ve filtru, který je zaručen odčerpáváním vody z horní části filtru do akvária. Tento rozdíl hladin je zatím téměř nepostřehnutelný (dobrý průtok vody přes filtr), což se zřejmě zanášením filtru nečistotami změní, a tak je to i dobrý indikátor, kdy je dobré filtrační hmotu proprat. Jako náplň je použit hrubý a jemný biomolitan (od firmy Ma-Dona) o celkovém objemu 12 litrů a nad ním je umístěna čerpací hlava. Z vnější strany je na filtr nalepena akvarijním silikonem břidlice.
Čerpadlo AquaEL circulator 600 (600 l/hod)
Topítko s termostatem ??? 200W (přes léto by to chtělo spíš chladič)
Kryt vlastní výroby z masivu - smrk
Zářivky 36W 120cm
2x Philips TL-D 865
2x Philips TL-D 840
startované dvěma elektronickými předřadníky umístěnými společně se zářivkami v krytu.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Pondělí 8.9.2008

Vložil jsem pár fotek, jak se akvárium vyvíjí a přidal jsem komentář k aktuálnímu stavu. A můžete nám to konečně ohodnotit, abych se začal trochu snažit :-)

Pátek 12.1.2007

Tak po dlouhé době jsme vložili dvě nové fotografie našich rybek. Akvárium se pomalinku rozrůstá, ale stále se ještě objevuje řasa - teď hlavně zelená vláknitá. Ale rybkám se zřejmě daří moc dobře. Pravidelně se všechny (až na neónky a krunýřovce-ten zatím stále nemá s kým :-)) vytírají. Bohužel rodiče nikdy jikry před ostatními neubrání déle jak dva dny.

Úterý 31.10.2006

Z jiker nic nezbylo, asi budeme muset počkat, až akvárium víc zaroste, aby se mohly ryby i potěr lépe ukrýt. V akváriu se začala rozmáhat černá štětičková řasa. Celkem mě to překvapilo, protože doteď jsme odkalovali a obměňovali 1/3 vody v akváriu každých 14 dní. Problém je tak pravděpodobně už ve vstupní vodě. Zřejmě kromě dusičnanů obsahuje i nemalé množství fosforečnanů. Včera jsem přesměroval výtok z filru tak, aby šel rovnou na přední stěnu a aby se tak zmenšil proud v akváriu, ale teď to vypadá dost nepřirozeně. Budeme muset přiškrtit výstup z čerpadla.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2018 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Jste na stránkách AKVARISTA.cz (LOAD: 1.033904s 0.055267s).

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.