Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Antonín Koukolík

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  toníkova kytková dvoustovka » Deník akvária

Pátek 5.10.2007

Akvárium jsem přes prázdniny udržoval pramálo, byl jsem většinu ze dvou letních měsíců pryč. S poctivou údržbou jsem začal opět začátkem září, to už ale bylo akvárium plné sinice, která dělal mírné potíže už před prázdninami. Od září dodnes jsem ji neudolal, i když čistím jednou za 3-6 dní, povlaky ničím a odsávám. Řasy zatím mají nad rostlinami navrch. Zdá se, že trochu pomohlo hnojení PMDD bez KNO3, se kterým jsem před pár dny začal. Uvidíme dále.

Pátek 1.6.2007

Včera jsem provedl jarní orbu:-) Přesázel jsem téměř všechno, odstranil kytky co rostly moc rychle nebo nerostly a zasadil nové druhy od Rodgera(L.aromatica, Ludwigie a Bacopa). Snad se jim bude dařit. Akvárko vypadá jak nově založené. Až se trochu vzpamatuje, přidám nové fotky.

Sobota 19.5.2007

Asi před týdnem chcípla 1 Neritina, ryby jsou v pohodě.
Z rostlin jsem dnes odstranil Riccii, už na hladině příliš překážela.
Mírný výskyt sinic přetrvává, to jak zarůstají růstové vrcholy především Hottonii je otravné.
Hnojení PMDD vynechávám kvůli sinicím a nepřesvědčivému růstu některých rostlin, zvláště Echinodorus quadricostatus.

Pondělí 23.4.2007

Po delší době jsem přidal nové fotky. Akvárium vypadá velmi podobně jako předtím. Nová je v něm Hygrophila polysperma "rubelle" a 3x Neritina turrita z Migy.
Rostliny rostou obstojně, zdá se že jim prospívá dávkování PMDD bez KNO3 1ml denně.

Asi před dvěma týdny jsem v akváriu odhalil nezmary. Napřed jsem si myslel, že jsou to nějaké zelené řasy, ale nakonec mě napadlo, že by to mohli být oni. Zatím mi nevadí a myslím, že je něco žere. Že by tetry císařské? Ty by odpovídaly nejspíš.

Pátek 23.3.2007

Počet Otocinclů se ustálil na 6. Bilance nákupu v miga.cz je 2 mrtví a 6 živých, tj.75% - nic moc:-)
Echinodory Beauty Red na rhizomu od Václava už jsou docela pěkné, po něco více než měsíci růstu od vyrašení mají listy 10cm.
Poslední dobou se zvyšuje agresivita Apistogram agassizii, hlavně samec prohání snad všechny ryby. Koleduje s tím u mě o průšivh:-)

Čtvrtek 15.3.2007

Nafotil jsem akvárium, abych ho zachytil v pěkném stavu. Od minulého vstupu přibyli Otocinclové a taky vykvetla Sagittarie.

Středa 28.2.2007

Dneska jsem čistil, filtr byl hodně špinavý. Protože se začínají rozmáhat sinice, tak od zítra začíná zatmění. Pokračuje rozpad kryptokoryn, snad začnou obrážet.

Sobota 24.2.2007

S Langoshem jsem vyměnil pár Apistogramma agassizii za pár Apistogramma cacatuoides.

Neděle 18.2.2007

Od poslední úpravy se dost změnilo a dnes jsem změny při čištění dovršil.

Ryby:
Několik dní mi nefungoval filtr(asi tři), protože při čištění jsem zlomil keramickou osičku. Během toho mi bez nějakých symptomů stihly chcípnout 2 Mikrogeophagus altispinosus a 1 Corydoras napoensis. Všechno zlé je k něčemu dobré, aspoň se upravil počet Microgeophagus ze 4 samců a 1 samice na 2 samce a 1 samici.

Řasy:
Zelené řasy na sklech celkem bují, zubní kartáček je spolehlivý pomocník. Vypozoroval jsem, že nejrychleji rostou v místě krmení. Také je velmi podpoří, když prohrabávám dno.
Sinice na hladině jsou, ale stahování 1/2 A4 pomáhá. Na kytky u hladiny přecházejí, ale pomalu. Likviduji je a kytky jsem snížil.
V rámci boje s řasami jsem opět zapojil mechanický předfiltr, tj. nasadil kostku molitanu na nasávání filtru. V době, kdy mi řasy téměř nerostly jsem ji měl také. Filtr se bez ní rychle zanáší a myslím, že hůř plní svoji biologickou funkci.

Kytky:
U kytek jsem také provedl výrazné změny. Odstranil jsem původní kořen s hnědovkou a mechem, byl moc velký a překážel. Mech jsem si nechal, hnědovky jen trochu formy "Windelov". Také jsem dnes odstranil Echinodorus Indian Red, od 4.10. dorostl do výšky skoro 65cm a ležel na hladině a stínil. Odstranil jsem i všechny nízké Sagittarie subulaty z popředí. Bylo jich asi 35ks.
Nové rostliny od spřátelených akvaristů(Václav, Langosh, Radomír Brychta - díky), které jsem zasázel do akvária jsou uvedeny v seznamu rostlin jako nové. Nejvíc mě zaujala Hottonia inflata, která má pěkný hvězdicovitý tvar.
Nové osázení je na fotkách, pravá strana po rokonstrukci není v konečném stavu, čekají ji až se kytky uchytí další úpravy.

Sobota 27.1.2007

Dnes jsem čistil a přesazoval - Althernanthera a Ludwigie už dorostly hladiny a bylo třeba je snížit.
Podstatné ale je, že jsem objevil druhou malou tetru císařskou:-) Je to zatím spíš čárka s očima, ale mohla by přežít. Zařazuji ji na seznam ryb:-)
Také jsem na akvarista.cz setkání dostal nové rostliny, ještě nevím, co s nimi udělám:-)

Úterý 23.1.2007

Po víkendu, kdy jsem byl mimo domov, bylo akvárko opět slušně zasinicováno a zařaseno hnedě i zeleně. Vyčistil jsem sklo, odkalil dno kde to šlo a vyčistil filtr - ten byl řádně plný. Možná zase nasadím kostku molitanu na nasávání.

Při čištění jsem definitivně odstranil Micranthemum(Hemianthus) micranthemoides - bylo s ním moc práce a příliš nerostl. Jeho místo zabrala Sagittarie z prostředka.
Také Pistii jsem zrušil, kdybych po ní opět zatoužil, nebude problém ji sehnat:-)

Zpětný ventil Tetra, který jsem do CO2 sestavy zařadil minulý týden, zamezuje úspěšně sestupu vody do hadičky, takže vesele bublám jsem přes den a na noc mám vypnuto solenoidovým ventilem.

Pondělí 15.1.2007

Definitivně potvrzuji mládě z 14.12. a prohlašuji ho za tetru císařskou, vlastní samovolný odchov při KH 4:-)
Dnes jsem dokoupením zpětného ventilu do CO2 sestavy obnovil veškerý provoz po zakrytí akvária mezi 7.1. - 12.1. v rámci boje se sinicemi. V rámci boje proti sinicím jsem snížil teplotu v akváriu na 24 stupňů.
Čištěno bylo v sobotu 13.1., v neděli 14.1. jsem zapnul CO2 a dnes přidal ventil. Akva je zase jak se patří:-)

Pátek 12.1.2007

Přidány fotky ryb z Vánoc 2006.

Čtvrtek 14.12.2006

Cichlidky se rozplavaly a zvykají si na akva. Pozoruji oba samce A.agassizii, zatím spolu v zarostlém akváriu vycházejí.

Začala se mi rozmáhat zelená sinice, přepočítal jsem dávkování KH2PO4 a zjistil, že 6ml roztoku denně je moc a dočasně ho vysadil. Po nějaké době budu pokračovat s 1ml/den.

Také jsem(už 11.12.)objevil v mém akváriu malou asi 1cm dlouhou černo-oranžovou rybičku. Napřed mě napadlo, že je to nějaká trpasličí razbora, kterou jsem si zavlekl z akvaristiky s tetrami červenohlavými. Dnes mě napadlo, že by to mohla být mladá tetra císařská, odrostlá u mě. Je ale možné, aby se vylíhla, když mám KH4? Uvidíme co to bude, pokud to cichlidky neuloví a vyroste to.

Pondělí 11.12.2006

Druhá fáze osidlování akvária právě probíhá - dnes večer jsem přidal do akvária 5x Mikrogeophagus altispinosus a 5x Apistogramma agassizi double red. Ryby se aklimatizují pomalu, mám o ně obavu, cesta byla dlouhá a venku je zima.

Pátek 8.12.2006

Dnes proběhla první fáze nového osidlování mého akvária - 22ks Hemigrammus rhodostomus.

Neděle 26.11.2006

Dnes jsem předal dál tetry císařské, aby mohly být v budoucnu nahrazeny nějakými jinými trnobřichými a cichlidkami rodů Mikrogeophagus a Apistogramma.

Také jsem odstranil Pistii.

Neděle 19.11.2006

Dnes jsem provedl úpravu vzhledu akvária. Pokusil jsem se posunout a podložit kořen s hnědovkou a mechem kamenem tak, aby hnědovka více vynikla. Také jsem přesadil C.wendtii a obsadil jimi celý levý zadní roh. Upravil jsem délku A.splendens a L.repens, vytrhl pár Sagittarií a mech zmenšil asi na polovinu.

Úterý 14.11.2006

Dnes jsem odstranil Cryptocoryne affinis - v levém rohu byly příliš nízké. Přemýšlím jak změnit layout.

Neděle 12.11.2006

Dnes jsem čistil a mírně protrhával. Výsledek si můžete prohlédnout na fotkách. Dodám i hodnoty vody, protože po experimentech s KH2PO4 mi po dlouhé době zmizely sinice z hladiny, a to i mastný povlak.
Také jsem vyhodil Ceratophyllum demersum, které rostlo, ale nedařilo se mu dle mých představ a tak jako dříve. Neznámo proč, vše ostatní roste dobře.AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.