Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Touchwood

Přejít na přehled nádrží návštěvníků
Nádrže:

  400 havarijni » Deník akvária

Neděle 26.8.2018

Včera jsem prosel 25 kg křemičitého písku s udávanou zrnitostní 3-4 mm na škukovacím sítu s oky 3x3 mm. Sítem prošla asi tak šestnina písku, čož je dobré čekal jsem to horší.
Po dřívějších zkušenostech nyní provádím dočištění písku zalitím kyselinou chlorovodíkovou (písek zaliju vodou že je tak 1-2 cm nad pískem v kýblu a a pak přilévám kyselinu).
Očekával jsem mírnou reakci s probubláním nějakých organických nečistot a pár rozdrcených ulit. Vážení tak prudkou chemickou reakci jsem neviděl ani při čištění dna zamořeného coralitem.
Netuším kde to dno berou, ale pod pojmem křemičitý písek si představuji chemicky inertní písek s mírnou příměsí nečistot a rozdrcených ulit ne tohle....

Středa 22.8.2018

Nákup nových rostlin na přelistění. Prozatím provizorně umístěny do nádrže. Nový písek budu přesívat až v pátek. Pořídil jsem i magnetickou stěrku s žiletkami a je perfektní. Sklo akvária je vyčistěné během několika minut bez usilovného drhnutí, paráda.

Sobota 11.8.2018

Vrátil jsem se z dovolené a žádnou katastrofu v podobě masového výskytu řas jsem zaplať pánbůh nenalezl.

Hygrophily polyspermy namnožené rozdělením při pročištění písku se opět rozbujely ve slušný prales. Hnojivo Řasobijec v kombinaci s Nitrifikačními bakteriemi v přípravku Bactoesex evidentně fungují v kombinaci s membránou Chihiros Doctor III.

Pátek 3.8.2018

Musím zastavit populační explozi pavích oček. Mimochodem, ty jsem si dobrovolně nepořídil. Takhle to dopadá, když se jich chce kamarád zbavit, ví že vy máte velkou nádrž a vy nemáte sílu ho s tím poslat do háje:)

Politika jednoho dítěte jim evidentně nic neříká :). Nejvíc mě baví, že je doporučují začínajícím akvaristů, ale nikdo je už nevaruje, že nebudou vědět co s mláďaty.

Začal hon na samečky pavích oček ve 400stovce. První šly snadno a s ubývajícím počtem je to stále těžší a těžší. Pochytal jsem jich cca 25.

Vzhledem k tomu že samice gupek jsou schopné rodit ještě dlouho po tom co byli v kontaktu se samci (odložený porod) budu to řešet nákupem Black Moly, jsou dostatečně dravé a na rozdíl od Gupek se tak snadno nemnoží.

Zatím bude muset stačit toto opatření, zítra odjíždím na týden dovolené.

Úterý 31.7.2018

Velký filtr eheim je mimo provoz, tak jsem do 400stovky jako další filtr doplnil velký bioakvaci 14x10x28 cm s čerpadlem atman stažené na minimum. Pomalá filtrace by měla napomoci namnožení nitrifikačních bakterií tak uvidíme. Takže nyní v havarované 400stovce běží velký a malý pover ball od Eheimu + velký biaoakvacit s atmanem 201.

Sobota 28.7.2018

Rozdělil jsem přebujelé Hygrophily polyspermy na půl některé dokonce i na třetiny a osázel jsem s nimi propranou část písku. Po zahradnické práci jsem vybagroval zbývající neprosetou část a začal ji prosévat.

V 30 stupňových vedrech neznám lepší práci, i když jsem měl šátek kolem hlavy tak ze mě tekl pot proudem a šátek po chvíli už přestal brát. Připadal jsem si jak lovec Pampaliny z kresleného seriálu. Jako malého haranta mě vždy dostalo, když i šátkem utřel pot z hlavy a pak si ho vyždímal zpět na hlavu :)

Ryby byly z té operace poněkud udivené, pancéřníčci kropenatí zalezli do svých umělých úkrytů Čichavci se stáhli k filtru, jen ty drzá paví očka mě oždibovaly. Ještě že to nejsou piraně :) Když jsem konečně prosel, v kyselině probublal a ve vodě opláchl všechen písek, měl jsem toho vážne dost.

Operace písečná bouře je konečně u konce. Mimochodem, já jsem věděl, proč jsem řešení toho písku odkládal :). Nasypal jsem vypraný písek zpět opláchl filtry doplnil nitrifikační bakterie a uvidíme, co se bude dít dál.

Středa 25.7.2018

Pořídil jsem štukovací síto 3x3 mm, Stohovací zasouvatelné přepravky z B2B partner, zásobu kyseliny chlorovodíkové jako Viktor Čistič z Brutální Nikity a dal se do práce. Odebral jsem část písku, která nebyla zarostlá, a prosíval jsem ho na štukovacím sítu. Prosetý písek putoval do kýble, kde jsem ho dolil vodou a zalil pěkně kyselinou (pamatujte si, vždy kyselinu do vody ne obráceně, jinak riskujete těžké poleptání kvůli bouřlivé reakci).

No šumělo to pěkně. Voda v kýblu vypadala přesně, jak popisoval Horác jako vyjetý motorový olej. Připravil jsem si 2 stohovací přepravky, naplněné cca z poloviny vodou. Plastovým sítem jsem vybíral písek z kyselinové lázně nechal pořádně odkapat a ukládal do první přepravky s vodou. Po vybrání písku jsem opláchl síto a provedl to samé z jedné přepravky do druhé. Písek jsem scedil a v akváriu jsem si přepažil volnou část bez písku pomocí plexiskla. Do této části jsem nasypal prosetý a kyselinou očištěný písek, nyní již zcela inertní. Mimochodem tak čistý písek jsem neměl pomalu ani jako nový :)

Úterý 24.7.2018

Při hledání na internetu jsem zabrousil po letech i na stránky Horácovo akvárium, kde jsem ke svému překvapení zjistil, že ten pacholek se k akvaristice opět vrátil a jako vždy s náramným úspěchem. Bohužel v době, kdy jsem jeho stránky prohlížel, nádrže rušil opět kvůli stěhování. Snad se k akvaristice zase vrátí..

Z dřívějška jsem věděl, že akvarijní písek ve 400stovce obsahuje vápník a navíc část písku byla velmi jemná, ale představa že to budu muset celé vyhodit mě dost děsila. U Horáce jsem se inspiroval řešením s prosetím písku a zbavení se vápenatých složek pomocí kyseliny chlorovodíkové alias solné.

Sobota 21.7.2018

Po návratu to vypadá, že jsou rostliny na steroidech. Něco takového jsem dlouho neviděl.

Sobota 14.7.2018

Po několika letech marného boje s řasou se mi podařil konečně průlom. Jako již několikrát jsem vyčištil zařasená akvária, použil chemii na likvidaci řasy.
Vzhledem k tomu že se řasy po 14 dnech vracely, chtěl jsem vyzkoušet něco nového, co by mě těch řas zbavilo. Zakoupil jsem na zkoušku do 120l Chihiros Doctor III.
Po 14 dnech se řasa prakticky nevyskytovala, ačkoliv při předchozích pokusech se žabí vlas už opět hojně vyskytoval.
Odkalil jsem akvárium, vyměnil třetinu vody a nasadil přípravek Bactoesex s Nitrifikačními baktériemi a na podporu růstu rostlin jsem nasadil hnojivo Řasobijec od Rataje.
Stejnou aplikaci včetně nasazení Chihiros Doctor III jsem použil u havarijní 400. Ve 120l mě trápila řasa Žabí vlas, v havarijní 400stovce mě trápily dlouhodobě Ruduchy.
Ve 400 jako jediné rostliny zbyly Hygrophily polyspermy, které díky rychlému růstu částečně odolávaly ruduchám.
Po té jsem odjel na týdenní soustředění s obavami, co v nádržích najdu.AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2019 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.