Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Martin Stein

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  Rostlinná třístovka od frankie1

Založeno:VIII.2000
Typ: Rostlinné
Rozměry: 110 x 50 x 55 cm (š x v x h)
Objem: 300 litrů
 
Zobrazeno: 9686x
Publikováno: Neděle 11.12.2005
Naposledy upraveno: Pátek 14.7.2006
Hodnocení: (50x)

Popis

Tato nádrž je založená v létě 2000. To jsem se po mnoha letech vrátil k akvaristice, se kterou jsem začínal v 70. letech. Rozměry má 110 délka x 55 šířka x 50 výška, to vše v cm, takže hrubý objem je asi 300 l. Tato nádrž prochází mnoha podobami, ale vždy byla koncipovaná jako rostlinné okrasné akvárium. Je tam přidáván CO2, teď už z bomby, ale zezačátku kvasnicema. Hnojím různými hnojivy, nejčastěji a nejradši PMDD.Krom toho někdy přidávám ještě Herba Feron na doplnění železa. Ryby jsou tam v podstatě jen jako zdroj přírodního hnojiva a jako údržbáři. Tím ovšem nechci říci, že bych jim nevěnoval náležitou péči. Rostlinné akvárium sebou nese zvýšené nároky na osvětlení, takže svítím 4 zářivkami, ke kterým jsou přidělány reflektory. Světlo svítí asi 12 -13 hodin denně (to je peněz!). Filtrovaná je tato nádrž velkým 100 litrovým externím filtrem s filtrenem, jávským mechem a možná je tam ještě něco. Tento filtr jsem naposledy otevřel asi před dvěma roky, kdy jsem řešil havárii předchozího filtru, kterému samo od sebe prasklo dno. Filtr má 5 komor, do kterých je nacpán modrý molitan (filtren, bioakvacit, nebo jak chcete). Průtok celým filtrem je velmi malý, zajišťuje ho čerpadlo Sicce Micra seškrcené na nejmenší možný průtok. Odhadem to je asi 50-70 l za hodinu. Jeho údržba je jak už jsem naznačil výše nulová. Jen do některé komory občas přihodím kus jávského mechu, kterého mám přebytek. Ale komory už jsou skoro plné, takže už ano toto nebudu dělat. Z rostlin upřednostňuju rychlerostoucí stonkové rostliny, ze kterých lze tvořit různé útvary. Na druhou stranu se jim zase musím dost věnovat, protože rychle přerůstají. V praxi to znamená minimálně jednou týdně se "koupat" v akváriu. Mé oblíbené rostliny jsou Rotala rotundifolia, různé Hygrophily, Limnophily, Egeria densa atd. Vodu používám převážně dešťovou, protože z vodovodu teče u nás nesmírně tvrdá voda, navíc "vyztužená" dusičnany. Přes zimu dešťovku nepoužívám, upravuju vodovodní vodu přes iontoměniče.

 

Fauna

2x Trichogaster trichopterus
13x Cleithacara maronni
2x Pimelodus pictus
4x Crosocheilus siamensis
10 - 15 Otocinclus affinis, arnoldi
Ancistrus sp.

Flora

Hygrophila corymbosa, difformis, polysperma
Rotala rotundifolia
Limnophila aquatica, aromatica
Egeria densa
Lileaopsis novaezelandiae
Ceratopteris thalictroides
Ludwigia repens

Technika

Filtr vlastní výroby, použito čerpadlo Sicce Micra
Osvětlení vlastní výroby, zářivky Narva 105 cm, 38W

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Žádné záznamy v deníku akvária.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.