Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Aleš Tošovský

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  112 l - společenská od

Založeno:XII.2004
Typ: Společenské
Rozměry: 80 x 40 x 35 cm (š x v x h)
Objem: 112 litrů
 
Zobrazeno: 12293x
Publikováno: Středa 6.4.2005
Naposledy upraveno: Středa 9.8.2006
Hodnocení: (28x)

Popis

*** Poznámka: TOTO AKVÁRIUM UŽ NEMÁM: prodal jsem ho a od července 2005 nahradil jinou nádrží s obsahem 200 l (prezentaci sem časem dám). Pokud se chcete na něco zeptat, rád odpovím, ale kontaktujte mě prosím na e-mailu.

[17.05.2005]

112ti litrová nádrž se bude rušit a všechno se postěhuje do nové dvoustovky. Přidal jsem fotografie zoufale rozrostlé džungle, která vznikla tím, že jsme rostliny asi 14 dní nijak moc neprotrhávali, aby byl materiál na obsazení většího prostoru v novém akváriu. V dolní části jsou vidět nově koupené plevuňky, které jsou zatím nechané v košíčcích (aktualizace: nakonec se ukázalo, že do akvária vůbec nejsou vhodné), košíček s našimi vlastními zakucelkami (úplně vpravo) a na kořeni sedí nový anubias, který by měl růst pomalu, ale po 14ti dnech už je dvojnásobně velký.


[06.04.2005, aktualizace 17.05.2005]

Informace o nádrži:

Založeno 24.12.2004. Ježíšek ho přinesl k vánocům našim dvěma dětem (na koukání - je jim 5 a 8 let).

- obsah: 112 litrů, rozměry: 80x35x40 cm, pozadí je z umělé hmoty a bylo součástí kompletu (AQUAEL Pearl 80P)
- světlo: originál 2 zářivky Philips 18 W, přidal jsem ještě Sun Glo 20 W a reflektor Juwel
- filtrace: vnitřní filtr ATMAN AT-F 303 (dost hlučný, musí jen viset na šňůře)
- topení: 100 W
- hnojení: PMDD 5ml denně (občas vynecháváme)
- CO2: kvasnice (starší fotografie z 6.4.2005 jsou ještě bez přidávání), později jsme od toho upustili, rosliny rostou i tak dobře a bylo to zbytečné riziko a námaha
- vzduchování: malý vzduchovací kamínek
- teplota: 24 - 25 °C
- chemie vody: Obyčejná vodovodní voda, před výměnou vždy odstátá asi 24h. PH je podle posledních měření mezi 7 a 8, jiné parametry neměříme.

Rybky:
- Tetra konžská (Phenacogrammus interruptus): 4x
- Neonka obecná (Paracheirodon innesi): 9x
- Razbora klínoskvrnná (Rasbora heteromorpha): 8x
- Pancéřníček zelený (Corydoras aeneus): 3x dospělý + 4x mladí
- Krunýřovec (Ancistrus Sp.): 2x
- Parmička černopruhá (Crossocheilus siamensis): 2x

Rostliny:
- Šípatkovec bleherové (Echinodorus grisebachii - bleheri): 1x
- Zakucelka plazivá (Ludwigia repens): nejmíň 10
(pořád zaštipujeme a sázíme)
- Zákruticha šroubovitá (Vallisneria spiralis): 15 +
(pořád se množí)
- Šípatka šídlatá (Sagittaria subulata): mnoho (pořád se množí)
- Douška hustolistá (Egeria densa): mnoho (velmi rychle roste, pěstujeme ji ve svazku, ze kterého stále vyhazujeme staré rostliny a necháváme mladé)
- Šípatkovec jemný (Echinodorus tenellus): jeden menší trs (roste pomalu)
- Jávský mech (Vesicularia dubyana): jeden trs na kořenu
- Anubias zakrslý (Anubias Barteri - Nana): 1x na kořenu
- Plevuňka růžovolistá (Alternanthera rosaefolia): 3x, zatím v košíčku, připravena na stěhování do většího akvária
- Plevuňka zakrslá (Alternanthera cv. Splendida): 3x, zatím v košíčku, připravena na stěhování do většího akvária

Plži: hafo okružáků a levatek.

Boj s řasami:
[11.04.2005]
Díky za pochvalné reakce v diskusi i v mé poště. Několik lidí se mě ptalo, co dělám proti řasám, tak to napíšu pro všechny najednou:

V našem akváriu byla zpočátku spousta řas. Vyšší rostliny (hlavně doušky) byly u hladiny obalené zelenou vláknitou řasou a vypadaly jako cukrová vata - dusilo je to. Na dně nádrže bylo spousta zelených a hnědo-rudých povlaků. Plastové pozadí při bočním pohledu připomínalo anglický trávník a černá štětičková ruducha byla všude. Po prostudování mnoha článků a diskusí na internetu jsem proti řasám udělal tato opatření:

1. Méně krmení rybám: Vločkové krmivo sypu na hladinu a vždy počkám až špetku sežerou, pak teprve sypu další, aby co nejméně kleslo ke dnu. Krmím jen dokud aktivně přijímají, jak začnou ztrácet zájem (asi po 3-5ti minutách) přestanu. Pro ryby žijící na dně dávám jen jednu tabletu 2x denně, přičemž jedna je "stabilní" (JBL Chips) a nerozpadá se na malé šupinky.

2. Jeden den v týdnu bez krmení: V tento den nekrmím vůbec ani ráno ani večer. Ryby provedou úklid zbytků potravy a dokonce i krunýřovci přemůžou svou s postupujícím věkem stále větší lenost a vyrazí na zadní stěnu za řasami.

3. Více rostlin: Hodně dobře rostoucích rostlin odčerpává živiny řasám. Přikoupil jsem další rychle-rostoucí rostliny a vytvořil jim co nejlepší podmínky k růstu. To znamená: světlo - namontoval jsem další zářivku s reflektorem, celkem tedy 56 W na 100 litrů, 13 - 14 hodin denně a výživu - koupil jsem PMDD od Petra Rozsívala (http://www.r.wz.cz/).

4. Přirození likvidátoři řas: nepomůžou sami o sobě. Pokud ale řasy už tak nemají na růžích ustláno, pomůžou je dorazit a jejich zbytky udržovat na minimu. Výborně se osvědčily dvě parmičky černopruhé, které si pochutnávají hlavně na zelené vláknité řase. Dobré výsledky mají také levatky a okružáci, které je možno pozorovat při požírání povlaků na kamenech, skle i listech. Protože těch povlaků moc není a jiných organických zbytků taky ne, nijak se nepřemnožují.

5. Pravidelná výměna vody: jednou za 14 dní asi jedna třetina vody. Odčerpávám malým odkalovacím zvonem, se kterým poctivě a metodicky vysávám kal ze štěrku hlavně v přední části akvária, přičemž dávám pozor, abych dno nijak moc nerozhrabával a nevířil. Průtok vody odkalovací hadicí reguluji jejím ohýbáním, takže nenasávám kamínky.

Před zavedením těchto opatření jsem provedl odřasení všeho, co se odřasit dalo. Větší kameny a kryt filtru jsem vydesinfikoval savem a důkladně opláchl v horké vodě, kořen jsem máčel jen v té horké vodě po delší dobu, čímž došlo k uvaření štětičkové ruduchy, která následně rybám moc chutnala. Plastové pozadí jsem odrbal drsnější stranou houby na nádobí, ale moc to nešlo.

Výsledkem je, že:

- Všechny stávající řasy prakticky vymizely. Objevila se jedna nová - nějaká ruducha se silnějšími šedo-zelenými vlákny. Vyskytuje se ale jen ve velmi malém množství, hlavně na špičkách starších listů zákrutich.

- Všechny rostliny výborně rostou. Zákrutichy a šípatky silně odnožují, doušky se větví a každou chvíli musíme část starších rostlin odstranit, velký šípatkovec má květní výhon a na něm 4 malé šípatkovce, jemný šípatkovec konečně začal růst, jávský mech má podle popisu růst pomalu, ale přibývá velmi rychle a má na všech koncích světle zelené přírůstky. Červené zakucelky nestačíme zaštipovat. Všimněte si prosím, že nepřidáváme CO2 a vzduchujeme. (Update: s CO2 už experimentujeme. Předtím to rostlo velmi dobře, teď je to ještě lepší. Update2: a už jsme s tím zase skončili. Tetry konžské jsou na to choulostivé a rostliny rostou i tak. Škoda se s tím namáhat.)

- Tetrám silné světlo nijak nevadí i když jsem z toho měl strach, protože údajně vyžadují spíše stinné prostředí.

Dětský koutek:

Děti se rychle naučily názvy ryb i rostlin a velmi se zajímají o to, co a (hlavně) proč se v akváriu děje. Ukazuje se, že to je pro ně ideální "domácí zvířátko", protože z hlediska provozu domácnosti je to velmi čisté a pořád je na co koukat. Nejoblíbenější ryba je pancéřníček.

Většina ryb má jméno, a to buď jednotlivě, nebo (u hejnových) skupinově:

- Pancéřníčci zelení: Okáček, Ploutvička, Fousáček, Velkoočka, Ocásek, Čmíráček, ...
- Tetry konžské (skupinově): tetry jsou Petry, nebo spíš Petrové, někdy "Tetráci"
- Neonky obecné (skupinově): neonky jsou Leonky
- Razbory klínoskvrnné (skupinově): razborky jsou Barborky
- Krunýřovci: větší je Karla, menší Karel (pravděpodobně jsou oba samci)

Jmen se dočkali i někteří velcí okružáci. Jeden se např. jmenuje Darth Wader.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Žádné záznamy v deníku akvária.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.