Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Josef Bělohlávek

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  skorodvěstěpade po rekonstrukci 23.7.05 od pepin

Založeno:neuvedeno
Typ: Společenské
Rozměry: 85 x 50 x 55 cm (š x v x h)
Objem: 234 litrů
 
Zobrazeno: 10444x
Publikováno: Čtvrtek 10.3.2005
Naposledy upraveno: Čtvrtek 15.12.2011
Hodnocení: (29x)

Popis

Bližší popis akvária:
Zakoupeno v r. cca. 1998 v Holešovické tržnici v akvaristice za cca. 3tis. Kč. Jedná se o tzv. panoramatické akvarium se šoupacím krycím sklem o obsahu 240 L. tl. skla – 8 mm.
Rozměry: d: 85cm, š: 55cm, v: 50 (přesně 234 L)
Voda: Neupravovaná vodovodní pražská,( dříve voda z Káraného) tuto vodu obměňuji asi tak jednou týdně a to 1/3 z celkového množství.
Viz „ ATRIBUTY VODY “
Technické vybavení – filtrace: lx venkovní filtr FLUVAL 304, Osvětlení po domácku udělaný kryt s 2x úsporná žárovka 17W (2x 60W), tzv. bílé teplé světlo, zapíná a vypíná po celý rok přes nastavitelnou denní zásuvku v 15,00 hod a 22,00 hod. Vzduchování je zajištěno na dvou místech akvaria a to po stranách. - toto mám na časovou sp. zásuvku a dle potřeby to šteluji.
Teplota: je zjišťována jak při povrchu tak při dně a udržována topným tělesem 100W na teplotě 25 st.C.
Pozadí: U všech zmiňovaných akvarií jsem řešil pozadí cestou nejm. Odporu a částečně z lenosti a také nevědomosti jsem zůstal u zakoupení tapet s motivy akvaria se dnem a rostlinami tak, aby se tyto hodily k jednotlivým akvárkům. Jednalo se o tapety lesklé z tuhého papíru, které jsou dnes již normálně v prodeji, ale v dřív. Dobách byly velice málo neboť se jednalo o výrobek tehdejšího záp. Německa.
ATRIBUTY VODY: Želivka Káraný
Ph : 8.14 7.30
Tvrdost st.dGH/, nmol/l : 6,27 – 1.12 16.30 /2.91
Dusičnany mg/l : 33.50 21.20
CO2: Nikdy jsem toto nepoužíval, avšak vzhledem k černé řase musí kytky zesílit a tak jsem laijcky přešl na výrobu a dodávání CO2 do nádrží. Tedy prozatím jsem se spokojil s oslazenou vodou, do které se přidá čerstvé droždí – to vše do Pet lahve a pomocí vzduch hadičky a kamínku to funguje.Množství : Cukr rozmíchat v horké vodě a nalít do ¾ Pet lahve a dodat nadrobno rozkrájené kvasnice. Nemíchat. Do zátky nalepit spojku na hadice a je to !U jednoho vzd. kamínku musím vyřešit větší bubliny protože to moc utíká s malým efektem. O lipovém dřevě vím ale nemám jej.
4.4.2005 - funngovalo to 4 týdny to je celkem úspěch néééé? CHvilku počkám a budu to jistě opakovat. Na výsledky to chce asi trošku počkat.
Dno: Štěrk zrnitosti od 0,3 do 1 cm. Z potoka ze Zdeslavi na Rakovnicku načervenalé barvy, který je zde z okolních skalisek navátý erozí. Dle mého se jedná o šterk který je jen a pouze zde na Zdeslavsku. Ostatní kameny jsou z říček, dokonce ze dna přehrady-vodní nádrže Šance což jsem získal 10/2003 při větším suchu. Rovněž tak kaskády z břidlice.

LÁVA : Akvárko (23/07/05) jsem celé komplet vyčistil (to dělám tak jednou do roka) a také jsem díky lávě změnil vzhled. No snad se bude líbit. Hlavním důvodem bylo také to, že Frontosy začaly dělat neplechu s rostlinama a každý den jsem sbíral z hladiny ukousané kístky atd. Zbylé rostliny,byly sice dále životaschopné ale jak byly okousané - nebyly vůbec hezké. Proto mám rostlin už jen poskrovnu.

KATASTROFA-CHEMIE : Bohužel se mi rozrostla černá řasa a to v pětistovce a dost ale pak jsem si ji přenesl sem do této nádrže a tak jsem si zakoupil SAVO spec, na řasy a v řasy skutečně zmizeli. Také jsem kameny a kořeny dost propláchl a dal jsem je zpět do akvárka a druhý den když jsem přišel z práce, tak jsem se nestačil divit, kolik mám v nádrži mrtvol. No nové kupovat nebudu, staré nechám dožít a budu se zatím pro změnu věnovat zbylým Frontosám, kteří tento zásah vydrželi. Také budou v dospělosti dost veliké i na toto akvárko.
Tedy SAVO je fakt dost silný (SAVO-NEBRAT !) a tak pro příště budu na černou řasu používat prostředek proti plísním a řasám a to LARIN, který má kámoš odzkoušenej.

Čištění – údržba :
Od samotného počátku mé praxe jsem dno čistil pomocí hadičky a zvonu, který byl většinou ze skla ale když jsem rozšlápl již asi pátý v pořadí - přešel jsem na umělohmotný. Nevýhodou je pracnost a také málo zakořeněným rostlinkám toto příliš nevyhovuje. Výhodou je, že se při této činnosti obmění min. 1/3 staré vody za novou. V současné době (11/03) jsem přemýšlel o akv. zvonu na baterie, kde se vyčerpaná voda čerpá rovnou zpět do akvaria přes sítko. Už jsem si to chtěl koupit, ale naštěstí jsem se na webu dočetl, že se síto příliš často zanáší, zadrhává díky nepatrným kamínkům apod. takže z tohoto sešlo (nehledě na cenu – 350,- Kč) Jak jsem tak zíral na monitor, napadlo mi že bych si toto mohl pořídit s minimálními –skoro žádnými náklady sám se šikovností mě vrozenou, protože starý zvon je velice malý a hlavně krátký. Zkrátka mi napadlo, že zvon jako takový si urobím z PET lahve a připevním zde hadici, kterou používám k napouštění a vypouštění akvária. Tuto hadici resp. její konec dám rovnou do záchodové mísy (ta je totiž níž nežli okraj vany-nebo jí vystrčím z okna ven to je vůbec nejlepší, protože bydlím ve zvýšeném přízemí nad svojí garáží) mohlo by to být dobré neboť tímto přepadem zde vznikne potřebný tlak vody a bude to slušně „nacucávat“ Výhoda PET lahve bude asi v tom, že je dost vysoká a široká aby se nasáté kamínky vracely zpět ke dnu. Kraj ostré PET lahve bych buď nějak upravil teplem, nebo spíše bych na něj nastrčil vzduchovací hadičku rozřízlou po délce. Každopádně o tomto nápadu, který musím urychleně realizovat tedy o tom jak to dopadlo, NAPÍŠI. (Tento nápad s PET lahví – stojí pěkně za hovno, vůbec to nefakčí, musel by jsem to honit silným motorem, takže z tohoto sešlo.)

Napouštění a vypouštění nádrže:
K tomuto používám sací čerpadélko zn. NOVA, které je ale bohužel na 500L akv. příliš malé, protože to s ním trvá dlouho (akvárko se stojanem je ve výšce 120cm !) zatím se však z finančních důvodů s tímto musím spokojit. Prakticky to vypadá tak, že vodu velice pomalu (kvůli chloru) pouštím z vanové baterie do kbelíku, kde mám ponořené čerpadlo.Sem do kbelíku přidávám PREVENTIN, neboť se zde celkem slušně zředí a pro ryby to není takový šok, protože přidáním roztoku přímo do akv. si ryby myslí, že je to krmení a roztok přímo cedí žábrami.
Výhodou tohoto postupu je hlavně to, že skončím-li s čerpáním, mám velice malý zbytek vody v kbelíku, protože čerpadlo musí být ponořeno tak asi 7cm. což by ve vaně představovalo na tu plochu cca. 50L vody.(!)

Rybičky v akváriu:
------------------------------------------------------------------
latinský název počet stáří Pohlaví-DTM úhynu
------------------------------------------------------------------
Trichogaster Leeri 1
Čichavec perleťový
------------------------------------------------------------------
Hoplostemum Thoracatum
Panceřníček kropenatý 2 01/03 Pohlaví : ?
------------------------------------------------------------------
Ancistrus Multispinis 1 -/01 08/03 Pohlaví : ?
Krunýřovec skvrnitý albín 1 06/03 ?
-----------------------------------------------------------------
Thorichthys meeki (dř.také Cichlasoma meeki) UŽ JEJ NEMÁM !
Kančík červenohrdlý 1 05/03 Pohlaví samec
-----------------------------------------------------------------
Cleithacara Maronii (st. Název: Aequidens maronii)
Akara hnědá 2 03/03 asi vše samičky- UŽ MÁM JENOM JEDNU
-------------------------------------------------------------------
Pterygoplichthys Gibbiceps
Krunýřovec velkoploutvý 1 10/03 pohl. ?
------------------------------------------------------------------
Synodontis eupterus
Péřovec skvrnitý 1 10/03 pohl. ?
-------------------------------------------------------------------
Altolamprologus Compressiceps „Chaitika 2 ks
Pestřenec příčnopruhý 15/02/04 stáří cca. 4 měsíce, pohlaví ???
Žije v zátoce chaitika jezera Tanganyika stejně jako White
v hloubce 1-5m.stáří cca.4- měsíce UŽ NEMÁM
-------------------------------------------------------------------
Altolamprologus calvus „ white CHaitika „ 3 25/09/2004 st.cca. 3 měsíce
Pestřenec příčnopruhý sv. Burza Pha-3 UŽ NEMÁM
-------------------------------------------------------------------
Pelvicachromis pulcher 2 6/8/04 st. asi 4měs. Pohl.?
Pestřenec červený akvaristika Čestlice ( Spektrum)
UŽ MÁM JENOM JEDNOHO
-------------------------------------------------------------------
Hemichromis bimaculatus 2 6/8/04 st.asi 4měs. ?
Perlovka červená (akv. Čestlice /Spektrum/)
V některé literatuře píší, že to jsou pěkné svině-ryjí,jsou nesnášenlivé apod. no tak uvidíme jak se budou chovat u mne ! 9/3/05 – Zatím je to fajn !
--------------------------------------------------------------------
Cyphotilapia frontosa-kigoma „7 stripe„ 4ks 08/09/04 asi 1/2 roku(4cm)
Tlamovec čelnatý : Pěstírna p.Novák /7 pruhů/
Cyphotilapia frontosa-kipili blue „6 stripe“ 1ks 10/10/04
v akv.ve Vysočanech, velikost asi 10cm - je to samec- začíná se mu dělat pěkný tukový hrbol.
--------------------------------------------------------------------
Steatocranus casuarius 2 21/11/2004 asi ½ roku starý pár,
Hrbohlavec africký zakoupeno Burza Čumpelíkova ul.( á.40,- Kč)
KONGO a tedy zásaditější voda, jsem zvědav jak se mu bude dařit s Frontosama, která má raději měkčí vodu.
1 06/12/04 28/11/04 burza P-3
jeden je fuč – zařizuji kremaci-18/4/05 UŽ NEMÁM ŽÁDNÉHO
--------------------------------------------------------------------
Julidochromis marlieri 6 06/12/04 od Pavla Vejdovce–cca.3cm
Cichlidka marlierova UŽ MÁM JENOM JEDNU
---------------------------------------------------------------------
Crossocheilus siamensis 6 2/3/05 akvaristika Dlouhá P-1
Parmička černopruhá
21/3/05: Statečně jsem je donesl z karanténní nádrže dom a ejhle druhý den jedna chybí a Frontosa se mlsně olizovala. Řekl jsem si : to není možný ta svině ji sežrala a vynadal jsem jí. No druhý den nic a třetí den zase. Dnes už ne a já doufám že ty 4 kusy co mi zbyly snad vydrží. Nejvíc mne sejří, že to dalo dost velkou práci je sehnat a nežli začnou spásat řasy budou v hajzlu. No ale to je už život. Hurá: 23/3/05-ráno: Zatím ty 4ks drží !!! Odpoledne-k večeru : bohužel jsou jenom 3ks (4/4/05 - drží ve třech !!!)
UŽ MÁM JENOM JEDNU, ale v práci v karanténě mám 3 nové takže budou 4
------------------------------------------------------------------
Osázení rostlin:
Kryptokoryna (Cryptokorine vendeti)- ZRUŠENO
Zakruticha šroubovitá (Valisneria spiralis ) ZRUŠENA
Zakruticha obrovská (Valisneria gigantea )
Kamomba karolínská (Camomba caroliniana tuto jsem .nechal plavat na hladině) ZRUŠENY
dále pak „ Kouli“ připomínající mech pohromadě – vyzařuje kyslík a čistí vodu . Latin. název viz. níže) ZRUŠENO
Hnědovka křídlatá (Microsorium Pteropus)(14/12/03)
Valisnerie (Valisneria Corpus) (14/12/03)
Plevuňka (druhé jmeno neznám) (Alternanthera Splendida) (06/02/05) ZRUŠENA
(Tak uvedené řasové koule jsem se už zbavil, neboť se mi začala rozmnožovat a to tak, že se dělila na menší, ale z počátku neuzavřené chomáče. Tyto pak krásně zacpávají nácuc do filtru, takže pryč s ní!!!)


 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Čtvrtek 15.12.2011

Vše je minulostí, dnes již vypadá akvárko malinko jinak, skladba ryb je také poněkud jiná a tak až budu míti více času rád doplním i fota.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.