Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Hrbek Václav

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  malé potěšení od Hamer

Založeno:VII.2011
Typ: Společenské
Rozměry: 75 x 25 x 26 cm (š x v x h)
Objem: 75 litrů
 
Zobrazeno: 1962x
Publikováno: Sobota 22.2.2014
Naposledy upraveno: Pátek 7.3.2014
Hodnocení: (2x)

Popis

Akvárium má zatmavená skla, zdá se mi pohled do něj přirozenější a nemám snad i díky tmavému filtru skel tolik problémy s řasou. Díky dost tvrdé vodě jsem po různém zkoušení jí trvale změkčit, přešel na rostliny z rodu cryptokoryn, které jí snáší docela dobře a mě odpadlo spoustu práce.

 

Fauna

4x Parmička duhová
4x Parmička Denisonova
4x Parmička čtyřpruhá albín
4x Neonka červená
3x Ancistrus
2x Anpularie

Flora

Cryptocoryne aponogetifolia
Cryptocoryne affinis

Technika

Světlo:
Atman 2x 18w
Používám už výhradně obyčejné lampy CoolWhite Deluxe
Filtr:
TetraTec EasyCrystal Box 300

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Pondělí 17.2.2014

9.2.2014
S akvaristikou jsem samozřejmě začal jako malí kluk. Co si pamatuji všude po nábytku menší akvária. Žárovky v květináči na krycím skle, nebo v plechovém pekáči na hřbet. Na rodičích jsem už nevím jak vyprosil první větší akvárium cca 100 litrů na peřiňáku. Osvědčené světlo ze žárovek tentokrát dvou . Filtry veskrze vzduchové turbínky a molitan. Osazenstvo klasika co se dalo sehnat za socializmu v akvaristikách. Ani nevím jak a kdy jsem s tímto koníčkem skončil. Na hodně let.

Kolem roku 2004 Jsem se vrátil k akvaristice. Trochu starší a moudřejší. Přečetl spoustu knih a webů. Hlavní problém byl jak velké akvárium vlastně pořídit. Média se schodovala v jednom čím větší tím lepší. Jelikož jsem ale bydlel v panelovém bytě a to v nejvyšším patře, musel jsem být trochu obezřetný a myslet i na důsledky nedej bože prasklého akvária. Taky stěhování naším mini výtahem byl docela problém. Nakonec jsem se rozhodl pro 240l komplet se stolkem a krytem. I z důvodů možné reklamace zakoupil v místním obchodě. V krytu 2x 40w bylo dostačující. Filtr jsem na radu ohledně manipulace a hlavně spotřeby přikoupil Fluval 204. A přihodil ještě pár nezbytných věcí a potřeb . Stolek byl velmi bytelný a dobře promyšlený. Nosné desky ze 4cm a příčky ze 2.5 cm . Dvě skřínky v obou připravený technické otvory pro hadice a kabely. Akvárium z osmičky skla opět připraveno pro levou i pravou montáž filtru a kryt taktéž. Na krytu byla i příprava pro montáž automatického krmítka. Celé akvárium bylo ještě vsazené v plastovém roštu. Radost pohledět, na cenu nekoukat .
O rybkách jsem měl docela jasno a koupil opět druhy do společenského akvária. Občas jsem to přehnal a když třeba akary hnědé trochu přerostli a začali ostatní utiskovat musel jsem se jich zbavovat a začít koukat i na velikost ryb v dospělosti. S rostlinami to bylo trochu horší. Nakupoval jsem dle mého soudu rostlinky jednoduché na pěstování a koukal i na velikost vzrůstu a sázel dle toho do akvária. I když se rostlinkám dobře dařilo a hezky rostli, občas jsem je musel i krotit nůžkami, nezdálo se že by se nějak dobře rozmnožovali. V tom jsem bohužel nedosáhl v tomto akvárium skoro žádné úspěchy. Tudíž to bylo pořád do kola. Nakoupil jsem rostlinky, ty se krásně rozrostli po několika měsících zestárli a šli ven. Jediný úspěch v rozmnožení byl u zákrutichy obrovské, ale jen do doby než mi zakryla půl hladiny (listy měla skoro 1.5 metru ) a já jí ostříhal, pak už jen stagnovala.
Už nějaký ten rok bydlím v Úpici a mimo jiných aktivit jsem si s předešlého bydliště přivezl 240 litrové akvárium. Změna vody z neutrální tvrdostí a skoro bych mohl napsat ideální akvaristické na
velmi tvrdou úpickou vodu udělala své. Rybí osazenstvo přežilo dvoudenní stěhování bez úhony, ale 60% rostlin to bohužel neustálo a přežili jen tvrdé houževnaté rostlinky. Začalo laborování s kvalitou vody. Zkoušel jsem postupně dostupné prostředky pro úpravu vody, ale většinou bez žádného nebo pozitivního výsledku. Když už se zdálo že se kvalita vody ustálila na přijatelné míře, začalo rychlé bujení řasy. Nejdříve zelené. Tu se mi podařilo udržet na přijatelné míře přestěhováním akvária na jiné místo. Pak ale přišla řasa černá vláknitá, která nebyla ze začátku vůbec vidět, než se nakupila a zhoustla. Nikdy jsem nic podobného neviděl, ale místy měla i metr dlouhé vlákna.
Přišlo už několikáté vyprázdnění a pečlivém vyčištění akvária, kdy jsem i kamínky a dekoraci řádně vyvařil. Přetřídil ještě skomírající rostlinky a znovu zařídil akvárium. Do vody jsem tentokrát nelil žádnou chemii. Do filtru jsem nainstaloval nový substrát pro snížení tvrdosti a přidal trochu kuchyňské soli. Zhruba po měsíci kdy jsem by mile překvapen stále čisté vody bez řas a i viditelné lepší kondici rostlinek jsem přidal hnojivo plantamin. Další měsíce už vypadalo akvárium stabilní a rostlinky začali slibně růst.
Bohužel o několik měsíců později jsem musel z rodinných důvodů akvárium prodat.

P.S. Na to že jsem mohl akvárium někde uskladnit na pozdější dobu, mě bohužel napadlo mnohem později. :(O několik let později, myslím že to bylo v létě 2011 jsem se tak trochu náhodou vrátil ke svému rybímu koníčku. Pomalu jsem se zabydloval v novém bytě a přemýšlel o akváriu. Jelikož bydlím opět v nejvyšším patře, opět nastal problém s velikostí akvária. Jelikož tentokrát nemám na větší vybavení peníze, nechal jsem si zatím zajít chuť. Nápad byl takový vybourat z komory do obýváku
okno, které by sloužilo jako přední sklo nového akvária a veškerá obslužnost a technika by byla v komoře. Tak zatím jen sen. Ale náhoda mi přihrála do rukou malé akvárium vyhozené u popelnic.
Zbytky zaschlých řas vypovídalo o minulém využití. Akvárium jsem z hecu vzal , co kdyby .
Akvárium jsem ale ještě týž den rozřezal, a druhý den po řádné očistě slepil. Neteklo. A jak už každý asi někdy zažil, nedá se to vydržet, jak už to jednou doma stálo tak se to musí vybavit.
Kuchyň mám společně s obývákem a mezi okny asi metr a půl volný prostor. Směr západ. Na akvárium nejde nikdy přímé sluneční světlo. Jako úkol při vybavování akvária jsem si dal minimální náklady. Tak jsem začal hledat na bazarech vybavení. Filtr jsem sehnal nový za půl ceny . Je krásně tichý a ušetřil jsem zároveň i na topítku, které je integrované ve filtru a dá se dát i kamkoliv jinam. Se světlem byly docela potíže, hlavně kvůli nestandardnímu rozměru akvária. Už jsem dokonce koukal i na e-shopech, kde mě ale odrazovali ceny a začal dělat plány domácí výrobu . Nakonec ale kdo hledá ten najde. Na inzerát jsem koupil dost levně Atmana na dvě zářivky. Kryt světla je o něco menší tak jsem vyrobil z hliníkových profilů rampu na kterou jsem světlo posadil.

Podle starší předlohy kdy jsem zařizoval akvárium známé, jsem zkusil bílý písek vel. 3 a nakoupil menší druh zákrutichy. Větší kameny jsem vybíral jako vždy v místní řece Úpě a vyvařil.
Asi po týdnu kdy si to jak jsem si myslel hezky sedlo jsem jel pro rybky k pěstiteli do vedlejšího města. Vybral jsem menší druhy parmiček a hlavně jsem se nenechal unést a koupil jen nutné množství abych akvárium nepřeplnil a zaměřil se hlavně na rostlinky. Vše se dařilo jak má a měl jsem z toho radost, kterou se mnou sdílela i manželka. Kupodivu.
První problémy začaly tak nějak od začátku , kdy jsem začal bojovat s mastným povrchem na hladině. Mohlo za to zřejmě výpary z vaření. Zprvu jsem je odebíral papírem nebo odsával. To pomáhalo ale jen na jeden nebo dva dny. Pak jsem vyrobil ze dřeva sokl kolem akvária a nechal říznout sklo na míru s krytou dírou pro krmení a akvárium jsem tím docela dobře utěsnil. Mastný povrch zcela zmizel a kryt odhlučnil i už tak málo slyšitelný filtr. Filtr musím od té doby častěji kontrolovat protože podle poslechu už není poznat jestli jde nebo ne.
Další problém byl s tvrdou vodou, která je v Úpici. Vlastně tím pokračovali problémy které jsem měl i ve velkém akváriu několik let zpět. Slabší rostlinky se pomalu rozpadali a neměli sílu se množit. Začal jsem nejdříve řešit vodu. Po zkoušení různých náplní náplní do filtru, až do chemické úpravy vody. Vše ale bylo jen na chvilku, zpravidla jen do čištění a částečné výměny vody. Pak mě napadla myšlenka si vodu vozit. Sehnal jsem barel a dojel jsem pro velmi dobrou vodu do nedaleké studánky. Nějakou dobu to fungovalo dobře , voda opravdu dobrá a nebylo jí třeba nijak upravovat. Bohužel nejsem vlastníkem automobilu, dodávky začali váznout a občas jsem opět musel dolít z vodovodu a tím se opět začal vracet problém s tvrdou vodou. Sehnal jsem tedy ještě větší barel na 100l abych mě do zásoby, problém to nevyřešilo, voda se kazila už v barelu.
....................

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.