Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

cichlidae

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  2200 litrů Jižní Amerika od cichlidae

Založeno:IV.2009
Typ: Biotop: Amerika
Rozměry: 310 x 70 x 100 cm (š x v x h)
Objem: 2200 litrů
 
Zobrazeno: 23359x
Publikováno: Pátek 22.5.2009
Naposledy upraveno: Středa 30.7.2014
Hodnocení: (66x)

Popis

Přátele,

Díky za všechny pozitivni komentáře. Akvárium je v současné době na prodej, tedy i s bytem, ve kterém bydlíme:)

Lokalita: Horomerice, Praha Západ
Velikost: 82m2
Dispozice: 3kk
Zahradka:200m2, automatická zavlaha, osazena, směrem do staré zástavby, podezdena kulna

Cena:4,7 mil Kč

V případe zajmu rad doplním info, či pošlu fotografie, pro opravdu vázne zájemce prohlídka dle dohody.

Akvaristice zdar, Honza


Tímto chci poděkovat:

Tomáši Kučerovi z VIVARIA za dlouhodobou pomoc při shánění vzácných druhů Jihoamerických Cichlid i stálou konzultaci v souvisejících oblastech,

Radimu Zídkovi za perfektně odvedenou práci při výstavbě akvária,

Manželům Hořánkovým za kořeny, jejichž autentičnost je jeden z klíčových prvků mé nádrže. Tedy - myslím.


Focení, byť takto velké nádrže, je poměrně složitá záležitost: pokaždé, když přistoupím blíž, rybky se shluknou do jednoho chumlu a všude za mnou chodí. Když chci tak např. fotografovat pozadí, nemám vlastně šanci - pořád se mi přímo před objektivem producíruje nějaká, co chce být modelka. Musím tedy dost často sedět jako "na rybách" na židli u stolu a čekat, až se na chvíli zase rozutečou. V ten moment vyskočím a rychle fotím. Mám na to vždy jen pár sekund, než se mi zase seběhnou před objektiv. To proto občas uvidíte na nětkeré z fotografií podivnou šmouhu ploutve.

Akvárium bylo založeno v dubnu 2009. Nyní - zhruba po měsíci provozu se kvalita vody nestabilizovala natolik, aby byla křišťálově čistá, i to ale k zajíždění patří a já věřím v postupné zlepšování. Lví podíl na tomto stavu nesou především ryby rodu Satanoperca(Earhteaters), které celý den prohledávají rytím substrát nádrže, čímž alespoň zpočátku způsobovaly téměř mlhu.

Nádrž je koncipována tak, aby si každá z ryb našla to, co jí nejlépe vyhovuje. Jsou zde úkryty z valounů i v rámci pozadí, vytvořil jsem volné prostranství písčin, snažím se o houštiny z Valisnerií. Kořenová spleť je vítaným útočištěm pronásledovaných, tvoří navíc příšeří, které ryby rovněž vítají. Přes den zde například odpočívají Dianema Urostriata, aby se případně rychlostí blesku přesunuly do úkrytů mezi valouny. Tam někde se zřejmě skrývají i moji L-260 ale těžko říct, zda vůbec..


Písku je zde cca 270 kg o maximální zrnitosti 0,6.
Je namixován z tří typů: hnědý říční, světlý říční a speciální plážový. V tomto se skrývaly zřejmě pro ozdobu i mušle, které jsem musel nejprve odstranit. Jednu z nich tak, že jsem si na klekl a ona se mi zaryla do kolena.

Pozadí bylo vyrobeno na zakázku a sestává se z tří kusů včetně boku. 

Fauna

SATANOPERCA

- Jurupari, pár. Zatím se k sobě chovají spíše jako bratr a sestra, kterými ve skutečnosti asi i jsou:) Samec se pro jistotu zamiloval na čas do samice sp. "Red lip" a vznikala tak trochu mela. Už se ale vzpamatoval a vrátil se zpátky k "ségře". S tou se ale asi nevytře, ani kdyby byla poslední na světě. Škoda. Mě se přitom docela líbí:)

- Pappaterra, 4 ks. Pohlavně nedospělé, jinak na pohled zatím velmi velmi obyčejné ryby:). Není se co divit, v přírodě jim to zachraňuje krk. Jen doufám, že si brzo uvědomí, že u mě jim nic nehrozí a začnou se pěkně vybarvovat.

- Sp. "Redlip", pár. Nádherné, majestátní, 25 cm ryby.

- Lilith, 2 ks - nerozpoznám zatím pohlaví. Při krmení dochází ke krásnému prokresu agresivního vybarvení.


HEROS

- Sp. "Black-CHEEK" 3 ks. Při pojmenování vycházím z Aqualogu. Koupeni jako Notatus, ti to ale nejsou - jak je patrno z fotografií ani náhodou. Pokud někdo dokážete rybu blíže identifikovat, budu rád. Podle mého půjde s největší pravděpodobností o míšence Notatus a "Black-CHEEK". Uvidíme při plné dospělosti ryb, zatím jsou to takový pětikoruny.

- Sp. "Rotkeil", 1 ks, samec. Dříve jako Appendiculatus. Dominantní ryba nádrže jak co do vzhledu, tak společenské hierarchie. Potřeboval by ale samici, pokud někdo víte, dejte prosím vědět.

- Notatus, 4 ks. Jen co trochu povyrostli, začínají zlobit.

- Efasciatus, 1 ks, samec. Při rušení 600 litrové nádrže mi ho bylo líto utratit. Teď je mi ho líto stejně, neboť ani ve 2200 litrech ho samec H.A. nenechá na pokoji. Jeho život se sestává ve skrývání se v podrostu a kořenech. Jakmile jen vystrčí hlavu, říká si o malér...


GEOPHAGUS

- ...něco něco, druh opravdu nevím, 2 ks. Jedná se o mláďata, která navíc tvrdošíjně odmítají růst, čímž pádem je nedokážu ani blíže určit, ani rozpoznat pohlaví. Zato čile otravují především zástupce rodu Satanoperca a zvyšují tak dále mé naštvání. Konec komentáře těchto /zatím/ rybích zklamání.


L-SUMCI

- L260, 3 ks. To byl zase kauf. Po vypuštění do nádrže jsem je už neviděl. Při tý ceně...no nic, snad začnou časem vykukovat, aby tak mj. potvrdili, že žijí. Na tento druh je tuším už embargo.

- L10A - Loricaria Lancelota, nebo Red, chcete-li. 2 ks. Ty mi dělají radost, neboť se ani trochu neschovávají a celý den pilně jako včelky ostrouhávají řasy. Musím u nich jen hlídat přežírání, mají tendenci k obezitě;)Celkem běžný druh, který by údajně neměl být s Cichlidami pro jeho plachost.

- Z L-sumců zatím vše, plánuji ještě tak 2-3 druhy pořídit, pokud je zde nějaký odborník na L-ka, rád se nechám poučit. Jen mám dva požadavky: ať neničí kytky a velikostně se vejde do 20 cm.


DIANEMA UROSTRIATA

- 7 ks. Samostantná kapitola, na skupinku je během krmení radost pohledět. Přes den jinak spíše polehávají v úkrytech, tak jsem je sakra aspoň nedělal zbytečně.

PANCÉŘNÍČCI

Skupina jedinců z předchozí nádrže. Až jsem se divil, kolik jich tam ještě je, když jsem je přelovoval:)
Paleatus 1ks
Schwartzi 3ks
Julii 2ks
Nanus 1ks

Ryby jsou to sympatické, ale tím, že žijí na dně, kde vládnou Satanopercy jejich počet už rozšiřovat zřejmě nebudu.

 

Flora

Krom biologického zpracování nečistot mají rostliny za cíl především ukázat, že je skutečně možné, aby u Jihoamerických Cichlid vůbec byly:)

Jedná se samozřejmě o ty druhy, které jsou schopné buďto odolat, jako je tomu v případě anubiasů a jejich tuhých listů, anebo dorůstat tak rychle, že to ryby nestačí ujídat. To je pro změnu případ Valisnérií.

CO zatím nepoužívám.

Valisneria Gigantea
Anubias - Barteri
- Lanceolata
- Heterophylla

Je dost dobře možné, že mám rostlinky špatně pojmenovány. Pokud narazíte na nepřesnost, díky za upozornění.

 

Technika

FILTRACE
6-ti komorový přepadový filtr o celkovém objemu 400 litrů. Naplně je cca do poloviny, filtrace tedy tvoří 10% z objemu nádrže.

Srdce tvoří čerpadlo Eheim COMPACT, které dává 5000 l/hod.
2x 300 W topení nastavené na 26 stupňů
Filtrační hmota je zatím klasický molitan, plus na konci filtrační vata. Časem chci zkusit včlenit i další materiály, jako jsou porézní keramika a rašelinový substrát.

Bok filtru je vrtaný a je v něm odpadový kanál. V případě, že chci měnit vodu pouze připouštím čerstvou. Tím, jak se zvedne hladina v horní nádrži, zvedá se logicky i ve filtru. Z něj pak odtéká přebytečná voda pryč.

Plánuji na zahradě sud, do kterého budu vodu v budoucnu odvádět. Na kytky ideální a pak - přijde mi škoda, jen tak do kanálu jednou za 3 týdny pustit cca 700 litrů vody.

OSVĚTLENÍ
4 rampy po dvou T5-kových zářivkách, svítím přes den většinou pouze 1 - 2 rampami, začla se mi totiž tvořit na nejvyšších anubiasech řasa z přesvícení. To víte, začátky:) Zatím to ještě stále ladím především s ohledem na ryby a jejich reakce. Jinak jsem s T5 nadmíru spokojen, Valisnerie bez jakéhokoliv hnojení od začátku jedou jen díky nim.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Sobota 19.5.2012

Po pár měsících - a že jich bylo, jsem vzdal pěstování kytek za stávající rybí osádky a se současným řešením filtrace. Přibyly rovněž nějaký nový ryby, některý, zejména odchovy H. Appendiculatus jsem musel dát pryč. Noví členové

Biotodoma Wavrini - pár
Geophagus Pellegrini - 2xF, 1xM
Retroculus Lapidifer 2xF, 2xM, jestli to tedy v té velikosti správně klíčuji

Sobota 21.11.2009

Pres týden řeším trable a filtrem; rozhodne není plne zaneseny, přesto propouští do akváriu stále více jemných částic.voda není zdaleka průzračná, na kytkach a všem se tento poletujici prach usazuje a pekne vše hyzdí. Navíc mi odešla 1rampa.Radim se před víc než měsícem slíbil zastavit, zatím stále nic...

Pondělí 19.10.2009

Nechutenství, ukrývání, hubnutí. Hlavní příznaky tří postižených ryb. U samice Heros sp. Rotkeil navíc na tlamce bílé vředy. Pokud někdo víte, co s tím, ocením každou radu. Zatím to léčím jako bakterku, nicméně jsem blbec zamopěl přičíst objem vnějšího filtru (200 litrů), čili dosud nasazovaná léčba byla logicky neefektivní:( Jdu pro bactopur Direct, uvidíme...

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.