Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Technik2

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  ITS firemní a bezobslužné od Technik2

Založeno:III.2008
Typ: Společenské
Rozměry: 200 x 55 x 50 cm (š x v x h)
Objem: 500 litrů
 
Zobrazeno: 13105x
Publikováno: Pondělí 30.6.2008
Naposledy upraveno: Středa 9.7.2008
Hodnocení: (47x)

Popis

Založeno
a postaveno během měsíce března a dubna roku 2008

Proč?
Protože pěkné akvárium je na koukání určitě lepší než holá stěna.
Protože máme ve firmě pár akvaristů
Protože nám akvárium dovolil šéf firmy pořídit. Tímto mu patří velké poděkování.

Hlavní podmínka
byla, že akvárium musí být plně soběstačné, aby co nejméně omezovalo chod firmy. Tedy žádné tahání kbelíků z vodou po chodbě a zjišťování kdo zrovna může krmit.
Bohužel k dokonalému splnění této podmínky zatím brání potřeba asi 1x týdně akvárium celkově vyčistit od řas a podobných neřádů. Trvá to déle než běžná údržba zaběhlého akvária a nezbývá než počkat na ustálení.

 

Fauna

Neonky cca 80ks z původních 100ks
Kombinace modré a obecné, bohužel někde se stala chyba, vypadají skoro stejně?

Krunýřovec jednopruhý 10ks
Počet snad odpovídá, ale mají se čile k světu

Parmička červenoplutvá 2ks
Pro ně je to ráj

Čichavec medový 3ks
Původně 1 samec + 3 samice. 1 samička to nějak po 14 dnech vzdala. Pak se druhé dvě mezi sebou velice nepohodly a zůstala jen jedna.
Párečku se daří dobře a tak se již do akvária vrátil jeden jejich potomek, který z asi 10ks zvládl dorůst 2cm. Zatím se tolerují.

Skaláři amazonští 2ks
Přišli nedávno z důvodu velkých bojů z jiného akvária. Pořád se trochu perou, ale už míň.

Krevetky, takové bílé ?ks
Bylo jich 12, ale po vypuštění zalezly do díry v kořenu a od té doby má sem tam někdo štěstí, že nějakou uvidí.

 

Flora

Micranthemum micranthemoides
Této rostlince se celkem daří

Echinodorus tenellus
Sice v akáriu je, ale pod ostatníma rostlinkama. Zatím se jí nepodařilo překonat počáteční nezdar. No uvidíme.

Na kořenu klasická Riccia

Někde vzadu zakořeňují echynodory a i ostatní (mě již názvem neznámé) rostlinky jsou z mého domácího akvária.

Bohužel zelená řasa i když je na ústupu, má stále svoje slovo. I přes veškerou snahu její nástup zvrátit, zasáhla vyšší moc. V začátku se přes noc vycucnulo do akvária 100ml hnojiva a bylo zaděláno.

 

Technika

TECHNIKA
Zde je zřejmé, že tato část bude nejrozsáhlejší už pro to aby byla splněna hlavní podmínka. Všem chci připomenout: Krásné akvárium lze provozovat i bez všech těchto vychytávek, ale takto je to jednodužší.

Filtrace
Klasický celoskleněný bilogický (i mechanický) filtr, vlasnoručně slepený. Náplně BIOMOLITAN od firmy Eurofoam, nic jiného.
Komora 1 - 300 x 150 x 250mm TM20
Komora 2 - 300 x 150 x 250mm TM30
Komora 3 - 300 x 150 x 250mm TM45
Celkový objem filtrační hmoty je 27l.
Hlavní čerpadlo NEW JET NJ2300 1200-2300 l/h tlačí vodu nahoru do akvária, kde proud vpravo rozmělňuje více trysek. Nastaveno je 350l/hod.
Zpět se voda vrací kombinovaným přepadem, cca 70% ode dna a zbytek hladinovým přepadem.

Osvětlení
6ks trubic T5 80W napájí 3 stmívatelné předřadníky. Stmívání probíhá plynule 10minut ráno i večer. Osvětlení je hodně předimenzované, ale protože je možné výkon plynule nastavit nezpůsobuje to zatím žádné problémy. Momentálně jede na 30% a nepředpokládám že se na plný výkon někdy dostanu. Snad při pokrytí hladiny nějakou květenou.

Teplota
Topení obstarává Jager 150W, chlazení 2 větráčky v krytu a jeden v boku skříňky. Otáčky větráků se plynule zvyšují podle překračování nastavené teploty.

Hnojení
Kapalné hnojivo PMDD dávkuje čerpadlo SP 1500, vždy ráno při rozvícení osvětlení.
CO2 se dávkuje do reaktoru podle požadované hodnoty pH.

Vodní hospodářství
Pod akváriem je zásobní nádržka na čistou odstátou vodu. Do ní je možné napouštět buď DEMI z reverzní osmózy a nebo čistou přímo z vodovodu. Vždy při poklesu hladiny pod danou úroveň se doplní voda v požadovaném poměru DEMI:KOHOUTEK, tak aby přibližně odpovídala požadované tvrdosti.
Z této zásobní nádrže se doplňuje odpar a nebo při výměně vody.
Výměna vody probíhá tak, že zároveň dojde k vypouštění vody z první komory filtru a napouštění do poslední komory. Tak se neodpouští čistá voda.
Jednorázově je možné vyměnit cca 45l vody. Toto je možné nechat provádět automat třeba 1x týdně, ale zatím výměnu spouštím ručně tlačítkem.
Pro kontrolu znečištění je měřená vodivost vody v akváriu.

Krmení
Automat Eheim pro dvě rozdílná krmiva. Řízení však zajišťuje PLC, původní elektronika je demontována. Krmení je momentálně nastaveno na 8:00 a 16:00.

Odpad
Nádrž na odpadní vodu má svoje čepadlo a vypouštění probíhá také automaticky. Není sice možné do nádrže házet části rostlin a větší odpad, ale klasické odkalování je možné.
Je to zatím nejlepší odkalování co znám. Prostě čistíte akvárium a vůbec vás nezajímá kam to teče a jak doplnit odpuštěnou vodu. Až mě mrzí, že to nemám doma.

Řídící automat
Řízení zajišťuje PLC OMRON CP1H-XA40DR-A. Do něj jsou napojeny všechny senzory a kromě hlavního čerpadla ovládá i všechny ventily, čerpadla, světla, apod. Zobrazení a ovládání je na 19" LCD dotikovém monitoru, vedle akvária. Při výpadku proudu sice nejede, ale jde pouze o zobrazení. PC (s monitorem), kromě zobrazování umožňuje snadno měnit řídící program, když mě napadne nějaké vylepšení.
Záložní zdroj APC 1500VA napájí kromě monitoru veškerou techniku. Při výpadku proudu se ihned vypnou nepotřebné spotřebiče, po určité době se ztlumí i osvětlení a pak se vypne. Zůstane tak v provozu pouze řídící automat a hlavní čerpadlo. Při zapnutí proudu se funkce obnoví.

Co není automatické
Ryby, rostlinky, řasy a zvedání krytu na osvětlení. Považoval jsem to za zbytečné vzhledem k tomu, že akvárium je koncipované jako bezúdržbové :-)Konstrukce
Pro akvárium byl zhotoven na míru rám z jeklu 50x50mm. Je to sice předimenzované, ale mohl jsem do něj bezproblémů vrtat a přichycovat vybavení. Všchny komponenty jsou instalovány pod akváriem. Bohužel odpad není přímo u akvária a tak bylo nutné natáhnout hadici pro odpad i přívod vody ze sklepa 30m daleko. Skříňka i kryt je zhotoven z lamina, nařezaného na míru v Hornbachu. Olemování je z pravého dřeva, které bylo vyřezané z původního pultu ve vestibulu. Pult byl již několik let určen k vyhození a takhle byl alespoň trochu využitý. Akvárium alespoň má stejný vzhed jako ostatní vybavení vestibulu.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Žádné záznamy v deníku akvária.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.