Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

noyme

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  noyme - rostlinné (zrušeno) od noyme

Založeno:VIII.2006
Typ: Rostlinné
Rozměry: 160 x 60 x 50 cm (š x v x h)
Objem: 480 litrů
 
Zobrazeno: 7653x
Publikováno: Pátek 6.7.2007
Naposledy upraveno: Pátek 27.3.2009
Hodnocení: (34x)

Popis

aktualizováno 23.1.2009
Moje vůbec první akvárium původně plánované jako MALAWI. Podle internetu jsem vytvořil pozadí z tvrzeného polystyrenu a postupně je zdokonaloval až mi nezůstalo vůbec nic. Z MALAWI se stalo rostlinné akvárium s pár rybičkama, rostlinky byly na prvním místě až jsem je nakonec kvůli rybičkám trochu zredukoval.

Dno tvoří asi 30 kg jemného křemičitého písku (původně pro MALAWI) smíchaného s říčním pískem č.8. Horní vrstvu pokrývá tmavý říční písek č.4. Doplněny jsou břidlicové kameny a jeden kořen z Tater.

Rostlinek přibývá a ubývá podle toho, jsem-li obdarován nebo daruji-li. Při totální přestavbě (prosinec 2007) vznikl jakýsi layout do trojúhelníka. Nehodlám vytvořit ani umělecké dílo ani biotop, ale rád bych doma něco hezkého místo televize. Rybičky jsem původně moc nechtěl, ale bez nich to prostě není ono. Teď je tam ŽIVOT.

 

Fauna

12x trigonostigma heteromorpha (razbora klínoskvrnná) - razborky jsou krásně zbarvené při osvětlení teplým světlem, kdy vynikne jejich oranžová linie nad černým klínem
5x otocinclus affinis (krunýřovec jednopruhý) - tento krunýřovec vůbec nepoškozuje rostliny
15x paracheirodon innesi (tetra neonová)
30x hemigrammus rhodostomus (tetra červenoústá) - snad jediný druh, který opravdu drží hejno. Ne vždy, ale přeci jen

 

Flora

Anubias afzelii: nevím, kam s ním
Cryptocoryne wendtii tropica: na světle nádherně hustě roste
Echinodorus ozelot green
Echinodorus ozelot red
Hygrophila siamensis
Hygrophila guianensis
Hygrophila difformis: snažím se ji držet při zemi
Vesicularia dubyana
Nymphaea tiger lotus red: klube se vzadu, zcela nečekaně po půl roce neexistence
Micranthemum micranthemoides: neuvěřitelně zapleveluje akvárium
Heteranthera zosterifolia: není vidět, ale je tam. Darované kusy odumřely, tenhle potomek má šanci
Rotala rotundifolia

Rostlinky mi rostou jako z vody :) Většinou něco dostanu, zasadím a ono to prudce vyroste. Nařízkuju to a za chvíli mám trs rostlinek. Takhle to bylo třeba s cabombou. Nikam nespěchám, rostlinkám se musí nechat čas. Nejsem vyznavačem CO2 ani PMDD, i když na to zřejmě dojde. Vodu používám z vodovodu (PH 7,6). Měním ji jednou týdně při čištění a to asi 20-30 litrů.

 

Technika

Většinu potřebných věcí si dělám sám. Akvárium jsem si nechal slepit, protože 15mm tlusté sklo bych neuřízl a navíc to celé váží 100 kg. Mám k němu sice pár výhrad, ale co už...

Filtraci zajišťuje vnitřní filtr Atman AT-200 ztlumený tak na 1/3 výkonu a osazený velkou kostkou hrubého molitanu. Vzhledem k objemu akvária a poměru rostlin a rybiček je to naprosto dostačující.

Topení není, nepotřebuji. Akvárium spíše chladím: 3x 58W dokáže své.

Osvětlovací kryt - anabáze. Původně jsem začínal s 2x 20W (zavěšená svítidla nad akva). Rostlinkám to vůbec nesvědčilo, takže přišlo 2x 58W v zářivkách, zavěšených nad nad akváriem (světla v pokoji bylo více než v poledne). Pak jsem rozšířil na 4x 58W (a v pokoji jsem se cítil jako na pláži). Vyřešil to uzavřený dřevěný kryt s vodotěsnými paticemi a odrazovou folií na 4x 58W. Nyní svítím pouze 3x 58W a to: 1x 58W 10:00-21:45 a přidávám 2x 58W 11:00-20:30. Používám zářivky OSRAM 830 a 865. Zřejmě přidám jednu žárovku, aby byl náběh a usnutí plynulejší.

 

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Pátek 27.3.2009

Akvárium během jednoho měsíce totálně zezelenalo a to bez nějaké zjevné příčiny - pomůže pouze výměna 90% vody. No a když už voda ven, tak už všechno ven. Akvárium jsem zrušil a založil si něco jako ameriku. Ale o tom až příště...

Pátek 23.1.2009

Celý rok layout pěkně zarůstal, echinodorus quadricostatus zaplevelil celé dno, anubias barteri var. nana se totálně rozpadl, hygrophily obsadily horní patra nádrže, vesicularia dubyana zmohutněla a některé další rostlinky povstaly z mrtvých. Pak přišly další vánoce a s nimi i čas dát tomu všemu jakýsi tvar. Je tu, takže se můžete mrknout, co z toho vzešlo.

Čtvrtek 24.1.2008

Včera jsem přikoupil razborky a hlavně krunýřovce jednopruhé. Dlouho jsem se po nich díval, až je konečně objevil v OlomoucCity (mají velký výběr rybiček, celkem udržovaná akvária, ochotný personál - snad to vydrží. Bohužel s rostlinkama je to bída). Tak ať se těm bobánkům daří, řas mám v akváriu víc než dost.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2018 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Jste na stránkách AKVARISTA.cz (LOAD: 0.588855s 0.053771s).

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.