Knížky od Potápky

Autor: Jan Burzanovský · 7.1.2007 · Článek #86 ·

Dnešním dnem bych chtěl na této platformě zahájit sérii recenzí kapesních atlasů sladkovodních tropických ryb vydávaných německým nakladatelstvím Mergus (lat. mergus = morčák, rod větších potápkovitých vodních ptáků). Na rozdíl od u nás známějších atlasů jiného německého nakladatele Glasser – Aqualogů, které dnes pravidelně dováží firma J.M.Akvárium a distribuuje maloobchodně i zde náš přítel ve svém internetovém obchodě, knížky nakladatelství Mergus v současnosti jen stěží najdete na pultech našich odborných prodejen s akvaristickým artiklem.

Ještě před deseti lety se pravidelným dovozem těchto "kapesních" lexikonů zabývala firma Botia – Borna, později doktor Jaroch. V současnosti je možnost knihy získat již jen objednávkovou formou s poměrně dlouhými termíny, a to přes zásilkový obchod doktora Lipenského REP-NAT - zabývá se komplexním zajišťováním světové akva–tera literatury. Není se tomu ani co divit, cena za tyto zahraniční publikace je pro našeho běžného akvaristu poměrně vysoká a distributoři zahraničních knih s těmi několika málo kousky, které se u nás prodají, rozhodně mají více starostí než zisku. Brát něco takového na sklad je pro každého distributora více než luxus.

Hans A. Baensch, narozený v roce 1941 ve Flensburgu poblíž Hannoveru, syn německého biologa Dr. U. Baensche se, tak jak tomu v mnoha případech bývá, rozhodl jít podobnými cestami jako jeho otec. Vyučil se prodavačem v obchodě se zvířaty a ve dvaceti letech nastoupil do rodinné firmy na výrobu krmení pro tropické rybky. Postupně procestoval snad každou tropickou oblast a jeho vášní se stalo fotografování vodního života. Účastnil se i dvou expedic do Amazonie a spoluobjevil tři nové druhy ryb.

Dále se věnoval i potápění a fotografování v moři, v roce 1974 vydal svou první knihu o fotografování v tropických mořích, která si záhy získala značnou popularitu a jen do roku 1992 byla vydána v sedmi vydáních. Okolo poloviny sedmdesátých let čítala jeho soukromá knihovna na tři tisíce ichtyologických svazků knih a časopisů. Dnes žije na usedlosti uprostředka lesů na severozápadě Německa poblíž města Melle. A tam také v roce 1977 založil své vlastní nakladatelství Mergus (http://www.mergus.de).

Snad vůbec prvním počinem tohoto nakladatelství se stalo vydání kapesního lexikonu tropických sladkovodních ryb (v současnosti exisuje už šest dílů), v loňském roce – v předznamenání třicátého výročí založení, které připadá na letošek, nakladatel vydal limitovanou edici všech dosud vydaných svazků, vázanou v kůži, v každé knize s originálními autogramy jednotlivých autorů.

Další řadou „kapesních“ lexikonů se staly knížky s mořskou tematikou (v současné době existuje sedm dílů), teraristikou (dva díly), byla vydána kniha o zahradních jezírkách, kniha fosilií, novinkou je také atlas živočichů Středozemního moře.

V roce 1999, jako poctu k dvousetletému výročí úmrtí německého lékaře a přírodovědce Marcuse Eliesera Blocha, považovaného za jednoho z největších ichtyologů 18. století, vydal ucelené třísvazkové vydání kompletní Blochovy práce – přes 400 maleb, kreseb a originálních mědirytin, které Bloch vydával ve svém Allgemeine Naturgeschichte der Fische, v letech 1782 - 1795. Předmluvu k tomuto vydání napsal Dr. H. J. Paepke.

Počínaje rokem 1998 začíná nakladatelství vydávat i monografické lexikony. V současnosti existují dva svazky o trpasličích jihoamerických cichlidkách, dva svazky o krunýřovcích a na letošní rok je chystán jeden o živorodkách. Mimo řadu klasických lexikonů vydal nakladatel knihu o broméliích, kterou napsali Dr. Ulrich a Ursula Baenschovi – jeho rodiče.

Škála výběru jednotlivých lexikonů nakladatelství Mergus je skutečně pestrá a v pravém smyslu široká. Jednotlivé knihy pravidelně vycházejí dle daných potřeb v nových vydáních, brožované – lepené (jen řady obecných lexikonů sladkovodní a mořské) nebo vázané v tvrdých deskách, pravidelně v překladech nejen do angličtiny a francouzštiny, ale nejnovější vydání prvního dílu sladkovodních ryb i do dalších pěti jazyků.

Tomu pak odpovídají i ceny jednotlivých publikací. Nejlevnější jsou brožované svazky v němčině. Dražší (až o 50 procent) svazky vázané s pevnými deskami a ještě dražší přeložené "cizojazyčné" verze. Abych uvedl alespoň jeden příklad, v současnosti nejnovější publikace – druhý díl o jihoamerických trpasličích cichlidkách, má v německé vázané verzi hodnotu 42 Euro a jeho anglická obdoba 48 Liber Sterlingů.


Na závěr tohoto obecného přiblížení práce nakladatelství ještě nesmím zapomenout objasnit, proč jsem výše několikrát uvedl "kapesní". Velikost publikací tohoto nakladatelství je vskutku svými rozměry nejblíže srovnatelná s "kapesními" slovníky, a to téměř doslova, protože jednotlivé publikace mají rozměry cca 12 x 18 centimetrů (paperbacky), vázané v tvrdých deskách pak 13 x 18,5 centimetrů, o to heroičtěji pak ale vypadá hřbet knih. Nejhubenější z toho, co skýtá moje knihovna, je třetí díl sladkovodních organismů (3 centimetry), nejtlustší pak šesticentimetrový, v loňském roce vydaný druhý díl o krunýřovcích.

Pokud čtenáři tohoto pojednámí mají skutečně vážný zájem nejen o kvalitní fotografie ryb, ale i kvalitní informace o nich, mohu tyto, i když pro naší kapsu nikoliv lacinné lexicony jen a jen doporučit. Podrobné informace o jednotlivých lexiconech věnovaných sladkovodní akvaristice budou následovat v dalších dílech.

Mergus - Mořský lexikon 1

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 2

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 3

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 4

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 5

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 6

Autor: Mergus

Mergus - Mořský lexikon 7

Autor: Mergus

Mergus - Terarijní lexikon 1

Autor: Mergus

Mergus - Terarijní lexikon 2

Autor: Mergus

Mergus - Zahradní jezírka

Autor: Mergus

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.