A víte, jaké máte ryby?

Autor: Jan Burzanovský · 5.11.2006 · Článek #64 ·

Máte doma akvárium? A v něm rybky? Jsou to tedy zajisté rybky akvarijní s tím nezbývá než souhlasit. Dokážete ale obecně specifikovat jaké akvarijní ryby chováte? To specifikum bývá mnohdy již těžší nalézt.

Uvědomíme-li si, že terminus technicus „akvarijní ryba“ vychází ze slova akvárium, tak pokud si pořídím (ponechme stranou otázku vhodnosti volby) stolitrové akvárium kupříkladu do obývacího pokoje, zajdu do obchodu, koupím klasického kapra a dám jej něj, mám akvarijní rybu! Pořídím-li akvárium větší, mohu do něho pořídit třeba barakudu a opět to bude akvarijní ryba. Mohu si naopak pořídit jen desetilitrové akvárium a dát do něho jedno Paví očko – opět to bude akvarijní ryba. Už tušíte kam mířím? Ano, je to otázka skutečného pojmenování a specifikace mého koníčka.

Pro ty z nás, kteří se zabýváme především rybkami pocházejícími z rovníkových teplých pásem naší planety – pro nás, kteří se mnody hrdě nazýváme akvaristy, je ta věc jasná. Když se mezi sebou bavíme, víme všichni, o čem je řeč. Pokud se mne zeptá ale člověk, který se pohybuje úplně mimo akvaristiku a řekne lakonicky: „Pane, vy chováte akvarijní rybky?“ Nevím při pomyšlení na tříkilového kapra ve stolitrové nádrži, zda-li stručné přitakání že ano je tou pravou odpovědí.

Mám-li zájem být tedy přesnější a svou odpověď více specifikovat, tak takovému člověku hodlám odpovědět, s přihlédnutím k určité akvaristické hrdosti a s potřebou vymezit se od obecného pojetí, následovně: „Nikoliv, já chovám tropické sladkovodní rybky.“

Obecně může být akvarijní rybou jakákoliv ryba, pokud je chována v akváriu. Navzdory ojedinělým vášním několika rybářů, kteří doma ve sklepě mají skutečně akvárium, ve kterém chovají pro potěchu své duše pár barevných rybek z našich domácích toků, je právě pro nás akvaristy zásadní to, že doma dokážeme nejen udržovat naživu, ale i množit rybky (i další vodní organismy), které nemají domovinou v našich zeměpisných šířkách.

Konečně, co se týče akvaristiky takové, jakou ji chápeme my „znalí“, i zde jsou v tomto oboru rozdíly. Akvaristé chovající rybky ze sladkých vod chovají „sladkovodní tropické rybky“, jiní „brakickovodní tropické rybky“ a další zase třeba „mořské tropické rybky“. V určitých sférách se v posledních letech více začíná vžívat pojem „studenovodní akvárium“.

Ehm, tedy, máte doma akvárium? A jaké tedy v něm chováte rybky?

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.