Zařízení pro plnění CO2 za minimální náklady

Autor: Jakub Menoušek · 23.2.2005 · Článek #41 ·

Zařízení funguje následujícím způsobem:

CO2 plním z láhve na výrobu šlehačky "E" (možno také použít sifonovou láhev nebo jinou tlakovou nádobu). Výhoda je, že láhev na šlehačku má svůj dávkovač, kterým se při troše šikovnosti dá naplnit difúzní nádoba "B" aniž by vyletěla polovina CO2 z lahve. Pokud máte nešikovné ruce, hodí se škrtící ventil "D" pro nastavení optimálního průtoku. Na láhev je napojena hadice "F", dvojčinný zpětný ventil "C" a dále pak difúzní nádoba umístěná v akváriu "A". Po stisknutí dávkovače na láhvi se naplní difúzní nádoba v akváriu. Zpětný ventil zabraňuje zpětnému toku CO2 i vody. Zároveň se jím dá odpustit zbytkové CO2 z difúzní nádoby nebo nahromaděný vzduch.



Sifonová láhev:

Jelikož nemám k dispozici žádnou tlakovou nádrž a doma se mně válela sifonová láhev na výrobu šlehačky, použil jsem jí na dávkování CO2. Jen je třeba upravit vyústění. Místo stávající trubičky jsem našrouboval upravenou plastovou koncovku na tlakový vzduchový rozvod. Na ní se pak bez problémů dá připojit i silnější akvaristická hadička.



difúzní nádoba:

Pro výrobu difúzní nádoby jsem použil pítko pro papouška. Na straně jsou vyvrtané otvory pro zakomponování přísavek a ve vrchní části pak koncovka pro nasazení hadičky. Tu je lepší k nádobce přilepit nebo zatavit.



Zpětný dvojčinný ventil:

Použil jsem klasické Téčko na rozvod vzduchu s oddělitelnými koncovkami. Prodává se snad ve všech akvaristikách nebo třeba v Hornbachu.

Postup výroby:
Na vstupní koncovce "A" upravíme dosedací plochu pro kuličku "D". Koncovku "A" vlepíme do těla "C" kvalitním lepidlem nebo zatavíme (například tavnou lepící pistolí). Podobným způsobem upravíme koncovku "I" a zařízneme jí s koncem Téčka. Vložíme do ní malý metrický šroub M2 "H" (musí být volně) s těsnícím kroužkem "G". Do těla "C" vložíme pérko z propisky "E", zkompletovanou koncovku "I" a zalepíme nebo zatavíme.

CO2 prochází buď z "A" do "B" (při plnění difúzní nádoby) nebo po stisku ventilku "I" uniká zbytkové CO2 z "B" do "I" (při odpouštění zbytkového COě nebo vzduchu z difúzní nádoby).



Škrtící ventil:

Malý škrtící ventil zakoupený v akvaristice (Hornbach) se musí upravit následujícím způsobem. Koncovky "A" i "B" jsou na prní pohled pevně vloženy do těla "C" ale není tomu tak. Jsou rozebírací a při vetším tlaku podcházejí. Je třeba je vyndat a zalepit do těla "C". S těsněním "D" i se štelovacím tělesem "E" není třeba dělat nic. Je pravda že ventil pracuje s hodně velkých zdvihem ale při malém otočení štelovátka lze docílit i malého průtoku, nebo ho úplně uzavřít.



* Takto zapojené zařízení mi funguje již dlouhou dobu a nemám s ním žádné problémy. Jen dokupování CO2 bombiček je trochu na obtíž. I když s jednou bombičkou můžu plnit celý týden.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.