Přezimování rájovce

Autor: Roman Slaboch · 6.9.2013 · Článek #396 ·

Pokračování připravené série dobových článků o rájovci, tentokrát z Akvaristických listů, r. 1926, č. 2. (digitalizace a následná úprava R. Slaboch).

JINDŘICH STRNAD (Uhřice):

Přezimování rájovce.


Během minulé zimy učinil jsem zajímavé pozorování o vzdornosti rájovce k chladnu. Párek nebyl starší půl roku. Nádrž, prorostlá domácím růžkatcem, stála v netopeném, chladném pokoji u okna. V listopadu jsem musel odejet a ponechat ryby jejich osudu. Brzy přišel mrazík a kalužiny venku se pokrývaly slabou vrstvou ledu. Nikdo již rájovce nekrmil žížalami, jež až dosud byly jejich hlavní potravou, jen občas vhodili jim domácí lidé do nádrže Piscidin, neodměřujíce nikterak jeho dávky. To byla všechna jejich péče.

Vrátil jsem se až koncem ledna a se špatným svědomím se blížil k akvariu. Jak mě však překvapila krása rostlin! Nikde jsem dosud neviděl tak skvělé barvy! Bohaté chvosty ceratophyla přímo hýřily jasnou zelení v křišťálové vodě! Všude na větvičkách růžkatce byla rozvěšena nabobtnalá zrnka Piscidinu, jejž rybky nepožraly, ale jejich zhoubný vlivná čistotu vody se nemohl uplatnit pro nízkou teplotu, zabraňující rozmnožování mikrofloře plísní.

Stylizovaní rájovci na přebalech kdysi velmi populárních německých akvaristických ročenek (1904-14).


Mezi růžkatcem v pravém koutku akvaria, asi 2 cm pod hladinou, tkvěli oba rájovci jako zjevení! Naše nádrže chovají rájovce matných barev. Málokdo viděl je hýřící nejjasnějšími, nejpestřejšími a nejsytějšími barvami jako já svůj párek po návratu. Zpozoroval jsem, že obě zvířata byla v strnulém stavu (teplota vody byla 1°C); teprve silný dotek prstu je donutil k bleskurychlému úprku do houští. Po celou tu dobu rájovci nepřipluli k hladině pro bublinku vzduchu. Pohyb skřelí nebyl vůbec patrný! Na pohyby vně nádrže vůbec nereagovali. Přenesl jsem nádrž do kuchyně. Pozvolným zahříváním vody rybky přicházely k sobě. Za necelé tři hodiny sameček přijal rozsekanou žížalu a prohnal poprvé samičku nádrží.

Tento pokles teploty snesli rájovci bez následků. Přes léto se třeli šestkrát. Pak jsem se stěhoval do jiného bytu na konci města. Bylo to počátkem září. Rájovci byli přes noc ponecháni na dvoře. Ráno byla samička nalezena zašlá chladem a sameček zhynul za několik hodin. Tentokráte zahubil je náhlý pokles teploty.
I tak však ukazuje se tu rájovec daleko vzdornější rybou, než jsou na příklad živorodky. Uvážím-li k tomu jeho krásu, poměrnou inteligenci a snadnost jeho chovu, dal bych mu i pro začátečníka rozhodně přednost před živorodkami, např. před Xiphophorem.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.