Hmyzí hormony ve výživě ryb

Autor: Petr Novák · 13.8.2200 · Článek #370 ·

Obecně
Různá vývojová stadia hmyzu jsou v praxi ceněnou složkou výživy akvarijních ryb. Hlavním očekávaným efektem je podpora tvorby pohlavních produktů a tření. Za jednu z účinných složek jsou považovány látky hormonální povahy, které ovlivňují vývojové fáze členovců (Arthropoda). Mezi členovce patří mnoho živých krmiv, vyskytujících se ve vodě, nebo do vody padajících, například hmyz a korýši.

Účinné složky
Nejznámější hormonální složky jsou ekdysteroidy, označované jako hmyzí svlékací hormony. Jako protiváha ekdysteroidům působí juvenilní hormony, brzdící podle potřeby jejich účinek. Ekdysteroidy se vyskytují v tkáních živočichů (zooekdysteroidy) i rostlin (fytoekdysteroidy). Fytoekdysteroidy se vyskytují u různých rostlin, kde se předpokládá, že plní hlavně funkci ochranných látek proti požeru hmyzem, protože náhlé zvýšení hladiny ekdysteroidů z potravy může znamenat poruchu vývoje škůdce a smrt. Zooekdysteroidy mají za úkol především podporovat růst, množení a dělení pokožkových buněk (výměnu staré kutikuly za novou) a stimulaci produkce vitelogeninu ve vaječnících; tedy druhou nejdůležitější funkcí je stimulování produkce vajíček.
mg+:9226]

Metabolismus ekdysteroidů
Ekdysteroidy vznikají v hmyzím organismu z fytosterolů přijatých stravou, které se ve střevě mění na cholesterol a potom v protorakálních žlázách a hemolymfě až na ekdyson a následně na jeho biologicky aktivní složku 20-hydroxyekdyson. Ekdysteroidy se objevují již ve vajíčcích a potom v následujících vývojových stádiích.

Přirozený výskyt
Fytoekdysteroidy se vyskytují (v různé koncentraci podle druhů) například ve špenátu setém (Spinacia oleracea), osladiči obecném (Polypodium vulgare), parše saflorové (Leuzea carthamoides), v rostlinách Podocarpus elatus, Podocarpus nakai, Vitex megapotamica, Achyranthes faurei, Pfaffia (brasilian ginseng). V současné době se nejvíce používá čistý koncentrát z rostliny Cyanotis arachnoidea, případně z parchy saflorové.
mg+:9227]

Velmi zajímavý je rod housenice (Cordyceps), s popsanými asi 400 druhy. Je to skupina entomofytních tvrdohub (Sordariomycetes, Hypocreales, Clavicipitaceae), parazitujících na hmyzu v jeho imperfektních formách. Princip působení je ten, že tyto houby napadají zejména v tropických a subtropických oblastech vyvíjející se hmyz (larvy) a vylučují do něj právě ekdysteroidy, které naruší další vývoj napadeného hmyzu, a umožní růst houby na hmyzu jako živném substrátu. Navenek jsou vidět přímá kyjovitá stromata na dlouhé sterilní stopce, vyrůstající z hmyzího těla. Těchto hub je v tropech několik tisíc forem, specializovaných na parazitování na konkrétním druhu hmyzu.
mg+:9228]

Efekt použití ekdysteroidů
U živočichů ekdysteroidy působí jako adaptogeny, tedy látky působící proti stresu různého původu a zvyšující odolnost nespecifického původu, včetně zvyšování imunity stimulací některých typů bílých krvinek. Stimulují centrální nervový systém. Zlepšují metabolismus sacharidů a tuků a mají anabolický efekt na bílkoviny, zejména svalové tkáně, tedy podporují růst a zvyšují přírůstky. Mají příznivé ochranné účinky na játra a zvyšují odolnost proti působení chemických a bakteriálních toxinů. Ekdysteroidy mají stimulační účinky i na snášku vajec u slepic. Vzhledem k tomu, že stimulují tvorbu vajíček u členovců i ptáků, lze předpokládat, že budou podporovat i plodnost u ryb, což je ostatně potvrzeno praktickými výsledky při podávání živého hmyzu nebo jeho vývojových stadií pro podporu tření.
mg+:9229]

Použití ekdysteroidů v praxi
Praktické dávkování v případě čistého 20-hydroxyekdysonu může činit 20 – 250 mg na 1 kg sušiny krmiva, v testech se používalo až 1000 mg na 1 kg sušiny krmiva. Toxicita je velmi nízká, nebyla zjištěna i při dávkování nad 6 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Čistý 20-hydroxyekdyson, lépe řečeno vhodný pro přesnější dávkování se dá opatřit jako doplněk stravy v tabletách nebo tobolkách. Odůvodnění má i přikrmování špenátem. Pokud se chovné ryby přikrmují rostlinnou složkou, špenát by měl tvořit hlavní podíl. Použití osladiče obecného vzhledem k jeho jedovatosti není vhodné.

Je třeba upozornit, že použití samotných vysokých dávek ekdysteroidů není všemocným řešením. Jak je vidno z výše uvedeného textu, ekdysteroidy jsou pouze článkem řetězu, podporujícím rozmnožování a extrémní dávky nemusejí přinést očekávaný efekt, pokud nejsou splněny další podmínky, jako například dobrý zdravotní stav, tvorba dalších pohlavních hormonů, vhodné prostředí atd.
mg+:9230]

Na závěr ještě poznámka k používání v lidské výživě:
Efekt použití ekdysteroidů je podobný, jako je uveden obecně u živočichů. U sportovců se používají jako legální náhražka anabolických steroidů, především kvůli zvýšené retenci dusíku. Při použití v návaznosti na trénink se využívá specifický efekt počáteční stimulace organismu, a po několika hodinách následujícího uklidnění, což navozuje optimální metabolismus z hlediska zátěže a následné regenerace.

U nesportující populace se používají jako adaptogenní látka a stimulans místo kávy pro zlepšení duševní činnosti. Také se doporučují jako doplněk při redukčních dietách jako látka podporující metabolismus tuku. Vzhledem k poměrně vysoké účinnosti jsou určité problémy při jejich povolování jako doplňku stravy v některých zemích (např. v SR).

Z výše zmíněných parazitických hub je nejznámější housenice čínská (Cordyceps sinensis), která se z použití v tradiční čínské medicíně rozšířila i do současnosti jako doplněk stravy. Kromě obsahu ekdysteronu obsahuje kordycepin (3-deoxyadenosin, enzym pravděpodobně blokující reverzní transkriptázu) a beta-glukany. Housenice se používá jako cytostatikum, imunomodulans a přírodní anabolikum. V tradiční čínské medicíně se používala proti žloutence, tuberkulóze, při poraněních a pro celkové posílení. Pojídání housenic bylo rovněž popsáno u australských a novozélandských domorodců. Některé druhy housenic se používají k biologickému boji proti hmyzím škůdcům.
mg+:9231]

Pro zajímavost, takto vypadá v praxi takzvaná výrobková specifikace suroviny, v tomto případě ekdysteronu v 90% koncentraci, který se používá pro výrobu doplňků stravy. Výrobce ji dodává společně se surovinou, obvykle již jako součást nabídky. Zpracovatel ji uchovává v dokumentaci po dobu platné trvanlivosti výrobku a ještě rok poté. Pro méně zběhlé, jsou zde všechny údaje, které požaduje mezinárodní legislativa, eventuálně kontrolní orgány. Je zde určení vydatnosti výrobku, jeho původ, datum výroby a doporučeného zpracování, mikrobiologické a chemické limity nezávadnosti, fyzikální vlastnosti, skladovací podmínky a balení.
mg+:9232]

Odkazy:
http://en.wikipedia.org/...
http://www.youtube.com/... - mravenec napadený houbou

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.