Rychnov – Mekka akvaristů v roce 2010 - ohlédnutí

Autor: Martin Honzejk · 17.10.2010 · Článek #334 ·

Dokument obsahuje interaktivní galerii, prohlédněte si ji na www.akvarista.cz.

Když dva dělají totéž, nemusí to být stejné. Více očí více vidí, více hlav více ví. Již několikráte jsme zkoušeli napsat nějakou tu reportáž dvěma pery. Této tradici zůstaneme věrní i letos při popisování jako vždy velkolepé rychnovské akvaristické akce, která je nedílnou součástí moderní české akvaristiky. Vzpomeňme na nedávno proběhlou akci v podání našich dvou reportérů – Jana Burzanovského (Mlynář) a Martina Honzejka (Tomas.Enderson), kteří své psané slovo doplnili svými fotografiemi.

Jan Burzanovský


Rok od minulého září utekl rychleji než ona pomyslná voda a máme – či dnes, ve chvíli zveřejnění tohoto reportu bych měl napsat ... jsme měli - na programu tradiční, tentokrát již 34. výstavu a setkání akvaristů v Rychnově nad Kněžnou. Termín tradiční je zde vskutku plně na místě. Jistě, v posledních dvou dekádách u nás zakotvilo svá "tradična" více akvaristických veřejných akcí. Tyto tradice nemají však delší periody trvání než maximálně do patnácti let. Rychnov je v tomhle nedostižnou výjimkou, neboť vůbec první akvaristická výstava se v metropoli Orlických hor konala v r. 1976.
Autor: Jan Burzanovský

Pořádající organizací byl tenkrát "zájmový kroužek ROH" při automobilové továrně AZNP Škoda v Kvasinách. V roce 1977 byl sice relativní "klid zbraní", ale od roku 1978 pak připravují akvaristé z Rychnovska výstavy pravidelně každý rok již pod hlavičkou tehdy nově založeného akvaristického spolku - odborové organizace ČSCHDZ (dnes ČSCH). V tomto desetiletí se mohou tyto největší všeobecné výstavy tropických rybek, o jakých jsem kdy slyšel či viděl tedy pyšnit několika pěknými kulatými výročími. Mám na mysli pořadí výstav – 30. a 33. a v roce 2008 velkoryse pojaté oslavy kulatých narozenin jednoho ze zakladatelů rychnovského spolku - pana Josefa Ešpandra, který oslavil nejen v kruhu rodinném, ale i v kruhu svých přátel ve spolku, své sedmdesáté páté narozeniny, v čemž byla samozřejmě zohledněna i patřičná následující akce. Ostatně další kulatiny zde budeme mít již příští rok – výstava bude v pořadí třicátá pátá.
Autor: Jan Burzanovský

Tak, jak jsme tomu zvyklí, do Rychnova se sjíždějí přátelé akvaristé z celé České, ale i Slovenské republiky. Pravidelně zde můžeme potkávat i akvaristy z Německa, ze spřáteleného spolku z Hoyerswerdy, ale také pány Arndta a Endeho, které myslím již ani netřeba představovat. Kdo byl pozorný, mohl zde jak jinak uslyšet také polštinu...

Doprovodný prodej se konal opět jako vloni na venkovní zahradě Domu chovatelů, kde vzniklo akvatržiště pod obřími bílými stany, které spolek vzhledem k pozitivním zkušenostem z minulé akce pro tyto účely zakoupil. Ve stáncích dominovali zejména tradiční prodejci (Sýkorovi, Koblasovi, Suchánkovi, M.Eisenvort, aj.), bez kterých si nejen Rychnov člověk dnes už ani nedovede představit. Vedle stanů se skvěl stánek s perníkovými výrobky a v přízemní vstupní chodbě pak své produkty nabízela znovuobnovená firma Aquar.
Autor: Jan Burzanovský

Tak jako každý rok, také letos jsem zaznamenal několik změn a novinek. Nevím, nakolik si toho kdo ze stálých abonentů rychnovských výstav povšiml, ale letos po mnoha a mnoha letech se udála radikální změna rozmístění expozic. Ty nebyly uspořádány tak, jak jsme tomu až do loňska bývali zvyklí – dle geografických oblastí výskytu, ale podle skupin jednotlivých čeledí. Mne to doslova uhodilo do očí, sotva jsem vstoupil na obvyklý počátek expozice, do dolního sálu a hned v prvních výstavních nádržích zpozoroval ke svému údivu zástupce nikoliv jihoamerických rybek, ale asijská dánia a čichavce, se kterými sousedily nádrže s drobnými jihoamerickými tetřičkami. Novinkou bylo i průčelní akvárium ve výklenku naproti vstupu, ve kterém pánové Michera a Rybka představili studenovodní ryby žijící v našich vodách. Nechyběl ani klasický kapr.

Glossolepis dorityi.

Autor: Jan Burzanovský

Dolní výstavní sál dále skýtal pohled na bohatou expozici duhovek, několik druhů droboučkých razborek, mřenky, poskytnuté stálým partnerem rychnovských, dřítečskou společností Profi-Aquarium. Okruh dolního sálu pak uzavíralo dlouhé akvárium s několika chovatelskými formami Pterophyllum scalare. Střední partii sálu mimo jiné vévodily nádrže se třemi druhy jihoamerických trnuch a kaskádovitá expozice barevných karasů.

Channa striata.

Autor: Jan Burzanovský

Horní sál pak představoval série nádrží s mnoha krunýřovci i dalšími sumcovitými, trpasličími cichlidkami, expozicemi afrických cichlid z propadlinových jezer, halančíků, dovozových samců Betta splendens vybraných opět firmou Profi-Aquarium, několik raků a rozsáhlou expozici různých živorodek, mezi nimiž nechyběly ani vzácné skvosty od jednoho z našich odborníků na divoké živorodky Libora Balnara, který zde se svými rybkami letos hostoval. Střední partie byla věnována zařízeným akvarijním setům, které bylo možno po zakončení výstavy odkoupit, a v jejich sousedství pak stála vitrína s výrobky firmy Dajana.

Malá expozice terarijních živočichů.

Autor: Jan Burzanovský

Třetí, nejmenší výstavní sál byl tradičně věnován expozicím teraristickým. Ve více než třiceti teráriích zde bylo vystavováno několik druhů plazů (cca třetina expozice). Letos dominovali především zástupci bezobratlých (brouci, pavouci, atd.).

V posledním, čtvrtém sálu Domu chovatelů pochopitelně nechyběl prodej vodních živočichů z více než šedesáti prodejních nádrží, o který se staralo několik členů mateřské organizace ve svítících světlemodrých nových tričkách s logem spolku. Dále zde bylo pro návštěvníky možno pořídit i vodní rostliny u stánku firmy Aqua Daho. V jejím sousedství nabízel zboží firmy DARWIN´S člen spolku Z.Friml. Každý kdo měl zájem mohl vybrat i z nabídky kaktusů J.Novotného či mražených pochoutek pro ryby od rodiny Chmelařových v prostoru nad točitým schodištěm. Ještě samozřejmě nesmím zapomenout na pátou místnost, sousedící s teraristickou expozicí, kde nabízela své zboží společnost Sírius z Hradce Králové.

Prodávající nevěděli kam dřív skočit a kterou rybu dřív ulovit.

Autor: Martin Honzejk

Jak je skalní návštěvník rychnovských akcí v posledních deseti letech zvyklý, odpolední program byl zpestřen odbornými přednáškami pořádanými v obligátním kulturním městském středisku nad hlavním rychnovským náměstím. Moje maličkost byla však letos zaneprázdněna jinými povinnostmi a tak o této části programu stejně jako o společenském večírku, který byl spolkem pořádán v sobotu večer v prostorách Domu chovatelů, si nechte poreferovat raději od tam přítomného kolegy Martina, který vám toto dění v další části této reportáže velmi rád zprostředkuje. Jen bych chtěl ještě na závěr své části pro úplnou informaci dodat, že ve stosedmdesáti šesti výstavních nádržích zde bylo představeno úctyhodných 216 druhů, forem a variant ryb (z toho 13 studenovodních), nechybělo ani pět zástupců raků a krevet.

Ryby máte pod kyslíkem, tak se při placení usmívejte...

Autor: Martin Honzejk

Martin Honzejk


... popisuje své pocity a zážitky následovně:
Prázdniny utekly jak voda, člověk pro samou práci a zaskakování za kolegy, zapomíná i na termíny vyznačené v kalendáři červeným zvýrazňovačem. Letos tomu však bylo docela jinak. Týden před výstavou Rychnovského spolku mi přišel mail od Romana Raka (Crayfish), že se letos na výstavě bohužel nesejdeme. No co nevadí, stejně tam bude dostatek dalších známých, se kterými budeme moc podebatovat, co se za ten rok, kdy jsme jen komunikovali přes net, odehrálo.
Autor: Jan Burzanovský

Ranní probuzení bylo krutější než v běžný pracovní den. Budík nastavený na pátou (běžně spinkám do šesti) jednoznačně ohlásil konec období vyspávání a hurá za volant. Je pravda, že trasa z Podještědí do Rychnova ubíhala velmi rychle a porce 170 kilometrů je pro mne standardní denní záležitostí. Navíc již od Turnova mi celou cestu zpříjemňovala tak hustá mlha, že člověk ani nemusel před radary brzdit, jelikož jel tak pomalu, že neměl šanci překročit dopravní předpisy. Kolem osmé hodiny konečně vypadla zajímavá hláška z navigace, už to nebylo jen odbočte vpravo nebo vlevo, ale jediná potěšující informace, kterou vám tento přístroj může poskytnout - "Dojeli jste na místo". Letos i díky tomu, že jsem si přivstal, jsem měl ještě i jedno místo k parkování volné a to přímo proti vchodu do Domu chovatelů. Co lepšího jsem si mohl přát?
Autor: Jan Burzanovský

Členové rychnovského spolku pilně pracovali na posledních drobnostech, které s výstavou souvisejí. V prodejních stanech se chystali prodejci a jejich zastoupení bylo jako vždy hvězdné, ale k tomu později.

Úderem půl deváté se otevřely brány výstavy a jako vždy slečny, které vybíraly vstupné (svou výší spíše symbolické), s úsměvem zinkasovaly, každého kdo jen prošel. Po loňské zkušenosti v prodejní místnosti jsem se rozhodl nejdříve nakoupit ryby a posléze si v klidu vychutnat výstavu. Mohu potvrdit, že to bylo dobré rozhodnutí, jelikož už půl hodinky po otevření praskala prodejní místnost ve švech a členové spolku, kteří prodávali svoje odchovy, nevěděli kam dřív skočit. Díky tomuto rozhodnutí jsem se ani tolik pak netlačit ve výstavních prostorách a měl jsem i dostatek prostoru na focení nádherných akvárií.

Světle modrá trička členům klubu slušela.

Autor: Jan Burzanovský

I v prodejních nádržích se našly perly.

Autor: Martin Honzejk

Letošní výstava dostála jedné změny, a to nejen díky pořadatelům, ale především i díky internetové anketě o hlavní téma výstavy. Letos to podle hlasujících vyhrály živorodky, i když jich nebylo vystaveno tolik, jako loni krunýřovců. To však nebylo na závadu. Akvária v horní místnosti, obsadily skutečné perly mezi těmito rybkami. Mimo stálic naší akvaristiky, kterými jsou mečovky (Xiphophorus helleri) a paví očka (živorodka duhová – Poecilia reticulata), tu byly k vidění i perly jako polozobánka Liemova (Nomorhamphus liemi), nebo plata Couchova (Xiphophorus couchianus). I ty rybky, které zná každý (mečovky a paví očka), zde byly k vidění v takových formách a vybarveních, které jen tak někde nekoupíte.

Hyphessobrycon eques

Autor: Jan Burzanovský

Ryby byly ve skvělé kondici a většině návštěvníků se ukazovaly na obdiv. U mne nejvíce vzbudily pozornost nádherné jihoamerické trnuchy, které zde byly zastoupeny hned třemi druhy (Potamotrygon reticulatus, Potamotrygon motoro, Potamotrygon yepezi). Cestou na přednášky se mi Jiří Němec pochlubil, že druhé jmenované se Miloši Kroupovi již povedlo i odchovat, ale letos bohužel ty právě jeho na výstavě nejsou.

Rejnoci už okouzlili nejednoho akvaristu.

Autor: Jan Burzanovský

Stejně jako vloni i letos se zde našel prostor pro výstavu různých terarijních chovanců. Mimo různých druhů hmyzu a pavouků, se zde nacházely i různé druhy hadů, ještěrek a želviček. Nejzajímavější bylo sledovat želvu žlutohnědou (Testudo graeca), která se stále snažila jako malý tank, projít skrz sklo terária a jít se podívat na další vystavované kusy.

Nechyběla ani reklama na náš internetový portál.

Autor: Martin Honzejk

Po prohlédnutí výstavy začalo klasické kolečko prohlížení nabízeného zboží v prodejních stanech na dvorku domu chovatelů. Stejně jako každý rok nechyběla firma Fytosel Jiřího Sýkory se svým sortimentem, pan Josef Koblasa nabízel krmení Easy Fish a reverzní osmózy, nechyběl ani Honza Burzanovský (Mlynář) se svojí monografií. Třešinku na dortu tvořila firma Exot Hobby, u jejichž stánku nechyběl stále usměvavý Jakub Suchánek. Ten letos přivezl do Rychnova mimo krmení SAK i první variantu led osvětlení, které se dá usadit do normální objímky místo žárovky. Jako hlavní sponzor výstavy firma Aqua – Daho nabízela svoje rostlinky přímo v prodejní místnosti rychnovského spolku. Jejich rostlinky byly jako vždy perfektně rostlé a v rámci výstavy za velmi zajímavé ceny.

Honzova kniha šla na dračku.

Autor: Martin Honzejk

Přednáškové odpoledne se konalo, stejně jako vloni, v přednáškovém sále vzdáleném necelých patnáct minut chůze od domu chovatelů. Letos už jen tematické zaměření přednášek slibovalo velmi krásný zážitek. O své cestě po velmi neklidné Kolumbii, přednášela Mgr. Zuzana Musilová. Oproti loňské přednášce pánů Hulmana a Ešpandra, se tato přednáška více zaměřovala na chytání ryb a to především rodu Andinoacara. Ten je stále dostatečně nerozčleněn na jednotlivé druhy. I na vědeckém poli je složité říci, které ryby jsou tím či oním druhem. Velmi profesionálně připravenou přednáškou, vtáhla Mgr. Musilová všechny posluchače do svých zážitků, ale hlavně i do problematiky Andinoacar.

Mgr. Zuzana Musilová. Poslední přípravy před přednáškou.

Autor: Martin Honzejk

Druhá přednáška byla na téma L – sumci. Jako odborník a přednášející byl na tuto přednášku pozván Milan Tichavský (Claro), i když na nedostatek svojí kvalifikace pro přednášení upozornil hned v úvodu přednášky, tak jeho výkon patřil k chloubám letošního setkání v Rychnově. Perfektně zpracované členění L – sumců a dokonalý přehled o potřebách jednotlivých druhů by mu mohl závidět nejeden i zahraniční chovatel. Přínosem této přednášky bylo nejen upozornění na potravní a životní nároky jednotlivých druhů. Milan také apeloval na chov těchto amazonských perel vzhledem k ohrožení jejich přirozeného životního prostředí. Asi nebudu jediný, který po vyslechnutí této přednášky, začal uvažovat o chovu přísavných sumců. Na závěr přednáškového odpoledne p. Hulman pozval všechny na večerní posezení.

Bohužel čas, který jsem mohl strávit v Rychnově, utekl jako voda a člověk po rozloučení se s přáteli musel sednout za volat a vyrazit domů, aby vypustil nové chovance do jejich nového domova.

Piaractus brachypomus.

Autor: Jan Burzanovský

Doufám, že s těmi, co jsem letos nepotkal, se sejdu nejdéle za rok při příležitosti 35. Rychnovské výstavy.

PS1:
- tady naleznete ještě pár velmi zajímavých čísel z výstavy: http://akvatera-rk.cz/...
- zde pak ještě další a pěkné fotografie: http://akvatera-rk.cz/...

PS2: Děkujeme všem pořadatelům za nádhernou výstavu i podporu při přípravě této reportáže, včetně níže poskytnutých materiálů ve formátu pdf k volnému stažení. Mimo jiné zde naleznete katalog všech vystavovaných ryb a jejich vystavovatelů, včetně kontaktů na ně.

Katalog výstavy: rk2010-katalog_tisk.pdf
Úvodní slovo: rk2010-uvodni_slovo.pdf
Seznam vystavovatelů: rk2010-vystavovatele.pdf

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.