Novoroční relativita úspěchu

Autor: Libor Šprysl · 1.1.2009 · Článek #253 ·

Konec loňského roku nás většinu zastihl v obavách z toho, co přinese rok následný. Všeobecné zdražování signalizovalo, že to s akvaristikou nebude jednoduché.

Elektřina zdražila, a tak jsem přestal kouřit. Tato věta tvářící se logicky není podmínkou k tomu, aby se rybičkám dařilo lépe. Bylo mi tak zle, že jsem nekouřil pár týdnů a pak už nezačal. Jak prosté. Ale je pravda, že sice jsem nic neušetřil, ale trochu dluhů z předchozích let se mi podařilo umáznout. Takže úspěch.

Nafta začala prudce zdražovat na začátku roku, až se zdálo, že budeme běhat na trh s krosnou, jak za starých časů. Najednou zdražilo všechno, jen rybky ve výkupech začaly zlevňovat. Euro s dolarem začalo tančit ve stále větší spirále směrem k zemi až spadl dolar do kanálu a euro ho drželo za ruku přes mřížku, aby to nebylo ještě horší. A najednou prý klesla potřeba a světové ceny ropy padly o dvě třetiny níže. Takže úspěch.

Autor: Pavel Mžourek


Rozešel jsem se svým velkým odběratelem, protože přestal chápat zákonitosti akvaristiky a myslel jsem si, že budu jedním z mnoha, který bude muset vypustit vodu. Rybárny začaly padat jako přezrálé hrušky a smělci, kteří se domnívali, že budou akvária prodávat za 2,50 litr začali stavět skleníky, protože nádrže nikdo nekoupil. Předělal jsem sortiment ryb - ke své lítosti - a zkusil vydržet. No vodu jsem nevypustil a vypadá to že ještě nějaký čas to vydrží. Takže úspěch.

Několik lidiček, kteří se tvářili býti mými přáteli, se začalo chovat slušně řečeno nestandardně a tak naše vztahy zmrzly. U některých mi to i bylo líto. Jiným jejich chování zhodnotil nějaký ten "vyšší" Guth-Jarkovský a osud jim nadělil na zadek nepočítaných. Ovšem potkal jsem letos spoustu nových tváří, které do mého života vnesly klid a pohodu. Hodně z nich se objevuje také pod různými nicky zde. Jiní mají práce tolik, že se vidíme třeba jen párkrát do roka a přece to stojí za to. Takže úspěch.

Letošní předvánoční úvalské setkání příznivců akvaristiky mne přesvědčilo tom, že pesimistické řeči o koncích české akvaristiky jsou ještě vzdáleným voláním. I když mezi prodávajícími byli i ti, kteří s akvaristikou končí. Mezi šedovlasými kmety pobíhala jejich vnoučata a dědečkové kupovali rybky na jejichž chov vzpomínali, jako na něco co bylo za jejich mládí. A ta děcka nesla hrdě své pytlíky a zářící oči signalizovaly, že dědové dobře zaseli... Takže úspěch.

Peníze nejsou důležité - tvrdí ti, co jich mají v kapse vždy více než já. Ale obratem si stěžují na nepohodu v ostatních oblastech života. Bez peněz se žít nedá a fráze o jejich osvobozujících vlastnostech nemám rád. S vypětím všech sil jsem letos zaplatil všechno, co po mně chtěl stát a ještě mi toho dost zbylo k placení na příští rok. Ale právě mi přišlo přání do Nového roku od kamaráda, kterému jeho slova věřím. A takových lidí je kolem mne pořád dost. Takže úspěch.

Tak si, a těm kteří to také tak cítí, přeji, aby součet úspěchů v příštím roce byl vyšší než těch našich znovu natlučených papul...

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.