Něco o stěhování…

Autor: Michal Toufar · 1.3.2008 · Článek #188 ·

Uběhlo pár měsíců od mého posledního článku na www.akvarista.cz, ve kterém jsem se věnoval problematice zakládání miniakvária (ČLÁNEK: Založení miniakvária). Již v něm jsem závěrem nakousl téma dalšího příspěvku – stěhování miniakvária.

Jelikož jsem velké akvárium již dvakrát stěhoval, věděl jsem, co to obnáší – vylovit ryby, vytahat rostliny a vše umístit do přepravních pytlíků, poté do přepravního boxu pro transport. Odsátí vody do kanystrů, vybrání a proprání štěrku, demontáž a čištění techniky, balení, odvoz na místo určení a vše zase znova dát dohromady tak, aby se daly do akvária co nejdříve nasadit ryby a vše se zaběhlo do starých kolejí.

Stěhovací anabáze mě nyní již po třetí čekala s velkým akváriem a od samého počátku jsem uvažoval o tom, že s miniakvárii to musí jít udělat jinak. Velké akvárium je těžké samo o sobě, takže jeho transport, třeba jen se štěrkem, je nemyslitelný. Ale co miniakvárium? Objem 12 litrů, hmotnost max. 15 kilo... to přece musí jít přestěhovat naplněné bez zbytečné manipulace s obsahem!

Ze zkušeností jiných akvaristů, co se pokoušeli stěhovat miniakvária a dopadlo to všelijak, jsem usoudil, že hlavní je, aby se voda v akváriu nepohybovala – nešplouchala. Moje úvahy se tedy ubíraly tímto směrem - když bude akvárium vrchovatě naplněno vodou a uzavřeno nějakým deklem, tak se v něm voda hýbat nebude a obsah by měl transport přežít bez úhony.

Kartitová deska s vyfrézovanými drážkami pro těsnění.

Autor: Michal Toufar


Jal jsem se tedy realizovat tento záměr. Sehnal jsem kus kartitové desky o síle 6 mm. Tu jsem uřezal na rozměry o něco větší než je rozměr akvária. Uřízl jsem rohy desky, jelikož z rohů akvária mám nastálo vyvedený kabely od topení, čidla termostatu a trubičku na dávkování CO2 - rovná deska by zde nedosedala na sklo. Do desky jsem nechal vyfrézovat drážku pro umístění těsnění. Po zvažování různých alternativ těsnění jsem upřednostnil silikon, který jsem do drážky vytlačil z tuby a poté prstem vytvořil po celém obvodu žlábek.

Zalepený roh s topným kabelem

Autor: Michal Toufar


Zalepený roh s přívodem CO2.

Autor: Michal Toufar


Pokus č. 1:


Pár dní po přípravě desky vypukl den „D“ a stěhovaní prvního miniakva začalo. Akvárium jsem přesunul na stůl a doplnil vodou až po okraj. Přiložil těsnící desku. Rohy desky jsem ještě pojistil lepící páskou.

Poté pomocí stahovací folie desku přimotal k akváriu (asistence druhé osoby nutná). Folie vytváří potřebný tlak, aby silikon dosedl na hrany akvária. Po přimotání desky k akváriu jsem ještě celek omotal folií několikrát dokola. Kdyby nějaká voda přeci jen vyšplouchla, aby zůstala ve folii.

Akvárium uložené ve vaničce podložené polštářem

Autor: Michal Toufar


Takto zabalené akvárium jsem umístil do auta na zem před sedadlo spolujezdce. Jako podložku jsem použil starý polštář z dutých vláken a přímo pod akvárium ještě igelit. Usadil jsem se na sedadlo spolujezdce abych s akváriem vyvažoval zatáčky a stoupání. Manželka usedla za volant a opatrně jsme vyrazili. I když jsme jeli opatrně za nedlouho jsem cítil, že deska na akváriu netěsní tak jak jsem si představoval a z akvária se postupně vylévala voda. Nepomohla ani extrémně pomalá jízda manželky, která se opravdu snažila a touto cestou jí ještě jednou děkuji za tu oběť, protože kolona nervózních nadávajících řidičů za námi asi nebyla pro řízení to nejpříjemnější.

Zvládli jsme to. Po vytažení akvária z auta a jeho vybalení jsem zkontroloval obsah – kameny a kořeny na svém místě, ryby a rostliny živé a zdravé, voda téměř čirá s trochou drobných zvířených částic.

Vytažené akvárium po přepravě.

Autor: Michal Toufar


Pokus číslo 1 byl úspěšný. Ale cesta trvala dlouho, přeprava byla náročná na pozornost a brzděním silničního provozu mohlo dojít ke kolizi s ostatními účastníky provozu. Proto jsem se rozhodl, že přípravek pro stěhování druhého akvária zdokonalím tak, aby přeprava byla jednodušší a bezpečnější.

Pokus č. 2:


Na již použitou desku se silikonovým těsněním v drážce jsem se již nespoléhal a dopředu počítal s drobnými ztrátami vody při přepravě. Desku jsem vylepšil „tlumičem pohybu hladiny“ vody i při částečné ztrátě objemu vody v akváriu – nalepil jsem na desku blok biomolitanu o vnitřních rozměrech minakvária a síle 50 mm.

Tentokrát jsem vodu nedoléval až po okraj a rovnou připravenou desku s molitanem zasunul do akvária. Hladina v té době sahala cca 5 mm pod okraj akvária, tzn., že molitan byl 45 mm pod vodou. Opakoval jsem balící rituál za asistence manželky. Po zkušenostech z prvního transportu jsem umístil akvárium na polštář a ten do připravené plastové vaničky. Bohužel při nakládání do auta jsem akvárium nahnul a vytekla z něj trocha vody. Tentokráte jsme si místa v autě s manželkou vyměnili a vyrazili na cestu. Jelikož jsem si byl jist svojí myšlenkou jel jsem s autem normálně (ve známých kritických místech jsem pro jistotu přibrzdil). Manželka vyvažovala poctivě celou cestu, ale s objemným lavorem se v stísněném prostoru auta moc manipulovat nedalo.

Rozříznutí folie.

Autor: Michal Toufar


Dorazili jsme na místo, akvárium vytáhli, osušili a vše bylo tak jako při jeho nakládání. Voda čirá bez jakýchkoliv nečistot, krevety vesele běhaly po rostlinách, rostliny na místě, kameny a substrát také.

Akvárium vybalené z folie a osušené. Je dobře vidět tlumič a výšku hladiny po stěhování. Při nakládání byla hladina pod černou páskou.

Autor: Michal Toufar


Pokus č. 2 hodnotím více než úspěšně. Výsledek jednoznačně lepší než při první jízdě, nikde jsme nebrzdili provoz a neztráceli čas na cestě. Nebýt náklonu akvária při nakládání, tak mohla být tentokrát přeprava bez ztráty vody z akvária, ale to je jen můj odhad… Biomolitan vložený shora do akvária opravdu působí jako tlumič, po přepravě jsem zkusil s akváriem zaštěrchat (hladina byla tou dobou cca v polovině molitanu) a v akváriu se nic nepohnulo (se štěrcháním jsem to nepřeháněl, jen jsem zkusil simulovat přejezd nerovností při přepravě).

Pohled ze strany na vybalené akvárium.

Autor: Michal Toufar


Další možnosti


Při diskuzích na internetu jsem objevil další způsob, který užívá ke stěhování akvárií kolega Salik (akva.sk). Ke stabilizaci hladiny používá desku polystyrenu, kterou položí na sníženou hladinu akvária. Pomocí dalšího předmětu (např. krabice) tento polystyren zatíží a celé akvárium obalí stahovací folií.

Na základě Salikových zkušeností, dodané fotografie (http://www.akva.sk/... ) a náčrtu (http://www.akva.sk/... ) soudím, že toto bude opravdu nejlepší varianta na stěhování. Díky snížené hladině nic nevyteče. Hladina se nehýbe a tudíž se v akváriu nic nezpřehází ani nezvíří.

Závěr


Miniakvárium není třeba pro stěhování rozebírat a po přestěhování zase znova zakládat. Přeprava je možná i s rybami v nádrži, přežijí to bez újmy. Základem úspěchu je "tlumič pohybu hladiny", aby se zabránilo při přepravě zbytečnému vlnobití v nádrži. S akváriem je potřeba zacházet opatrně, uložení do starého polštáře a plastové vaničky se ukázalo jako ideální kombinace. Troufl bych si takto stěhovat akvária do objemu 20 až 25 litrů, ale to by již chtělo v autě uložit do zavazadlového prostoru na rovnou podložku a zabezpečit akvárium proti pohybu vázacími prostředky. Rád bych to někdy zkusil, ale věřím, že mě na dlouho již další stěhování nečeká, tak snad to vyzkouší někdo z vás…

Povytažený molitan nechávám odkapat do nádrže.

Autor: Michal Toufar


Závěrem se omlouvám za nedostatečnou a méně kvalitní fotodokumentaci než je u mých článků obvyklé. Kdo se již stěhoval, pochopí, že to není jednoduché a času na detaily není dostatek…

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.