Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

JiMi

Přejít na přehled nádrží návštěvníků

  Aquantum od JiMi

Založeno:II.2015
Typ: Biotop: Asie/Austrálie
Rozměry: 200 x 45 x 40 cm (š x v x h)
Objem: 360 litrů
 
Zobrazeno: 6147x
Publikováno: Čtvrtek 12.2.2015
Naposledy upraveno: Středa 10.8.2016
Hodnocení: (1x)

Popis

Aquantum, moje již 15-tá nádrž v pořadí. Proč tak podivný název? Napadlo mně to při procházení anglického slovníku. Aqua (voda) + quantum (velikost). No prostě veliké, tedy hlavně dlouhé, akvárium :-) Takové jsem vždy chtěl mít.

Akvárium využívá podstavec zrušených nádrží TWINS (http://www.akvarista.cz/... Je tedy náležitě zpevněný dodatečnou deskou pod akváriem a také jsem zrušil všech 8 plastových nožek. To kvůli lepšímu rozložení váhy. Nyní spočívá na nalepených kruhových pryžových podložkách (cca 100ks).

 

Fauna

V plánu je skupina nebo dvě malých hejnovitých rybek, například parmiček, razbor nebo dánií a duhovky nebo čichavci.

Aktuální seznam živočichů (biotop Asie / Indomalajská oblast):

Neocaridina heteropoda (denticulata)
Danio margaritatus
Danio rerio
Trigonostigma hengeli
Trichogaster chuna

Flora

V plánu hoooooodně zeleně. Hlavně všemožné Kryptokoryny, které mám rád, doplněné rostlinami s jiným typem olistění a stavbou, například Hygrophila a Vallisneria.

Aktuální seznam rostlin (biotop Asie / Indomalajská oblast):

hnědovka křídlatá / Microsorum pteropus
mokřanka vzpřímená / Hygrophila corymbosa
mokřanka trojkvětá / Hygrophila difformis
# mokřanka peřenoklaná / Hygrophila pinnatifida
kryptokoryna kalatkolistá / Cryptocoryne aponogetifolia
kryptokoryna Wendtova / Cryptocoryne wendtii
kryptokoryna sumatránská / Cryptocoryne pontederiifolia
* šípatka širokolistá / Sagittaria platyphylla

#-již není

*-v Asii nepůvodní druh, avšak sem zavlečený (tudíž ho též pokládám za místní)

Technika

Stolek:
Vlastní návrh i výroba. Laminovaná DTD 18 mm, dekor Ořech Dijon (stejný jako je kuchyňská linka). Posuvná dvířka se skrytým kováním (též vlastní návrh i výroba). Kryt rozdělený na dva samostatně odnímatelné díly (původní řešení pro dvě akvária 100+100cm) Vše je bez přesahů materiálu mimo půdorys akvária. Šlo mi o to, zachovat čisté linie stojanu korespondující s moderně zařízeným interiérem.

Osvětlení:
Každý kryt obsahuje 2xT5 21W 4000K + inteligentní elektronický předřadník (2x14/24/21/39W), vše napojeno na digitální spínací hodiny. Pokud bude světla nedostatek, jednoduše mohu vyměnit zářivky za 39W. Vnitřek je vylepený bílou lesklou fólií a všechny spoje zalakovány voděodolným lakem. Kování je -110°, takže se přední část krytu (asi 3/5 hloubky) vyklápějí vzhůru a samo to pak drží otevřené.

Filtrace:
Externí filtr JBL CristalProfi e 1501 Greenline, objem 12 litrů, filtrační média cca 8 litrů. Původně jsem uvažoval o novém modelu Tetratec Ex 1200 plus, s jehož předchůdcem Tetratec Ex 1200 jsem měl dobré zkušenosti. Filtry od obou výrobců mají sice identické parametry, ale nakonech to vyhrál o malý kousek právě JBL. Jistý podíl na tom má 4-letá záruka a hodnocení uživatelů na fórech. Výrobce JBL odstranil u nových modelů také velmi diskutovaný problém s těsněním mezi sací deskou a posledním filtračním košem,a to redesignem sací desky, která již neobsahuje oddělitelné části (těsnění).

Deník akvária (ukázat »)

Deník akvária (formát: DD.MM.RRRR)

Středa 10.8.2016

Po více než roce se opět hlásím ke slovu.

V nádrži začali dominovat kryptokoryny a to především díky tomu, že mají rády "starou vodu". No, popravdě, moc na akva nemám čas a je to vidět. Ne že by bylo zubožené, právě naopak, je to džungle. CO2 stále bublá do sání filtru, Hnojivo od Vitaplant.cz se osvědčilo na výbornou.

Razborky a Dánia se vesele prohánění, Parmičky rostou jako z vody a z poslední samice Živorodky trpasličí vzešla spousta potomků. Takže je tam nechám, i když do nádrže vlastně nepatří. Čichavci mají u mne již útrum, pravděpodobně jim nesvědčí zdejší voda.

Z akvária postupně zmizela většina velkých kamenů, aby bylo místo na rostliny, které se rozlézají do všech stran...

Sobota 13.6.2015

S lítostí jsem deportoval do WC posledního Trichogaster chuna. Pravděpodobně díky tomu, že to byl import, tak nevydržel ani jeden moc dlouho. Náhradou je jím od včera párek Trichogaster lalius, snad se jim povede lépe. Myslím, že se jim v akváriu líbí, hned vše museli prošmejdit a zjistili, kde se podává krmení. Jedna z Hygrophil vykazuje ohromné zlepšení růstu, její listy jsou 20 cm dlouhé a pomalu se stává dominantou levé části nádrže. Saggitaria se objevuje náhodně na místech, kde bych ji nečekal, takže ji budu postupně přemisťovat. Řasy stále jsou přítomné, ale řekl bych, že stagnují až ustupují. Ale bude to samozřejmě trvat. Nové fotky budou, jakmile se mi povede něco nafotit, ve dne to totiž nejde kvůli oknu, které se odráží v přední stěně nádrže.

Sobota 30.5.2015

Dnes jsem při výměně vody objevil v akváriu dvě mladé ryby Heterandria Formosa. Ačkoli mám už přes rok jen jednu samici, tak je nejspíš stále březí a rodí neustále mláďata. Už jsem to s tímto druhem vzdal, a měl jsem ji jen na dožití, ale pokud se opět množí, seženu jí kamarády...

Stále se potýkám s řasou, a začíná se mi dělat i na písku u předního skla. Takže jsem změnil proud z filtru na hladinu, aby se dostal ik přednímu sklu. Rozvíří to bordel, který pak snad skončí ve filtru.

Pomalu vyměňuji Hygrophily za jiné, pomaleji rostoucí druhy, především moje oblíbené Kryptokoryny.

 


 
AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2020 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.