Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Založit nové téma »

Diskuse Obnovit

Osvětlení 60l smazat

Zrušit filtr tohoto tématu
Čtvrtek 7.3.2019 21:39:14 [ID:101360][TEMA:101351]

Osvětlení 60l

Od MIP
pro TAZ REF: 101351(ZOBRAZIT REFERENCI)
   V dnešní době bych se vůbec neřídil příkonem světelného zdroje, ale světelným tokem. Drtivá většina všech doporučení je vázána na výkon zářivek, tam se obecně uvádí 0,5W na litr vody pro středně náročné rostliny. Pro náročné až 1W na litr. Pokud se budeme bavit o světelném toku v lumenech, tak pro rostlinné akvárium se uvádí 50lm/l. To se dá daleko lépe přepočítat na současná LED světla. Uvedu příklad, který máme doma. Rostlinné akvárium, objem 450l, výška 60cm. Svítíme zde celkem cca 130W v LEDkách (proudové LED pásky s LG čipy, barva 6500K), světelný tok je cca 17000lm. Díky výšce akvária je to na kobercovky málo. A vůbec pro všechny nízké rostliny. Rostliny, které překonají tak 10cm ode dna rostou opravu neuvěřitelně rychle. Všechny rostliny v mém 900l akva, které mám zde v prezentaci jsou zásobené z tohoto akvária. Všechny nižší rostliny mají problémy. Akvárium je hnojené CO2 a PMDD, jinak nic jiného.

Pokud se jedná o umístění lineárních zářivek T5 nad Vaše 60l akva, tak asi připadají v úvahu T5-13W-6500K, ta má tok 950lm. Takže by měly být použity 3ks pro dosažení 50lm/l. Spotřeba bude 39W. V LEDkách by světlo stejného výkonu cca 3000lm mělo zhruba poloviční spotřebu, ale podstatně vyšší pořizovací cenu. Jenže pak přijde jiný problém, jakmile začnete "pálit" do akvárka tímto výkonem, probudí se k životu řasy. Těm stačí podstatě horší podmínky k růstu, jak rostlinám, takže je to světlo pořádně nakopne. Tím chci jen říci, že musíte i jinak podpořit růst rostlin, ne jen zvýšit světlo. Hlavně v počátku pořídit nějaké rychle rostoucí, aby odčerpávaly co nejrychleji živiny z vody a oslabily řasy. My jsem si tímto kolečkem prošli nedávno od nuly a užili jsem si opravdu perné chvilky. Fakt už jsem nevěřil, že se to stabilizuje. A nyní se musí každý týden vletět do akvárka s nůžkami a opravdu brutálně stříhat ;) Ještě jedno upozornění, LED světla se musí dobře chladit, LED čipy nemají rády přehřívání.
Koukám, že jsem se po letech rozkecal ;)

Pátek 1.3.2019 08:35:50 [ID:101355][TEMA:101351]

Osvětlení 60l

Od PAVEL
   On problematický růst vůbec nemusí být spojený s špatným světlem, ikdyž cca 10w na 60 litrů je opravdu velmi málo. Zářivky se v dnešní době již skoro neprodávají a nová zářivková světla taktéž skoro nikdo nevyrábí. Trend je LED a brzy nic jiného na trhu nebude. Spíše je nutné se podívat jaké máte nároky. Chtělo by to třeba fotku akvária, popsat co máte za rostlinky, zda máte kryt nebo je akvárium otevřené a dle toho volit světlo - i s ohledem na kvalitu a finanční možnosti.

Pondělí 18.2.2019 10:29:49 [ID:101352][TEMA:101351]

Osvětlení 60l

Od KULDAS
   Ahoj.
Osvětlení se zde probíralo mockrát.Pročtěte si starší příspěvky.Vracet se ke klasickým zářivkám je asi krok zpátky :-( (Ne)růst rostlin má mnoho i jiných důvodů.Pročtěte si starší články na téma rostliny v akva.
Kuldas.
https://www.akvarista.cz/...
https://www.akvarista.cz/...

Čtvrtek 14.2.2019 13:45:04 [ID:101351][TEMA:101351]

Osvětlení 60l

Od TAZ
   Ahoj,

Prosím o radu ohledně osvětlení 60l akvária. Mám tam původní LED zářivku 9,6 W. Rostlinkám se moc nedaří a tak zvažuji koupi klasické zářivky. Internet je plný různých diskuzí ohledně T8 a T5 zářivek a jejich výkonu. Dle výpočtů mi vychází zářivka na 60l akvárium 30W. Chci se zeptat, zda někdo řešil podobnou situaci nebo má radu jakou zářivku vybrat. Popřípadě, zda nebude problém po připojení klasické zářivky místo LED. Nejsem elektricky zdatný.

Děkuji

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2019 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.