Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím.

Nejste přihlášen(a). Chcete-li využívat všechny možnosti, přihlaste se.

Založit nové téma »

Diskuse Obnovit

Neúspěšné tření Heros severus smazat

Zrušit filtr tohoto tématu
Sobota 23.10.2010 19:07:18 EDIT[ID:87509][TEMA:87475]

Akvarijní ryby - rozmnožování
  » Neúspěšné tření Heros severus

Od RAP
   Takže když si to shrneme, jestli je to pár si nejste jistý. Na tečky u samce bych moc nespoléhal. Jestli hodnoty vody v Třebíči uvedené na netu jsou správné, tak nic moc pro Herosy.
Vzhledem k tomu, že chybí základní údaje o akva, velikost, osázení, použitého dna, dekorace a případné spoluobyvatele, nelze jednoznačně poradit.
PS: Fotografii mi posílal Sid, tak se snad nebude zlobit za zveřejnění. :-)

Přiložený obrázek: 235421.jpg

Pátek 22.10.2010 13:35:51 [ID:87500][TEMA:87475]

Od PETRNOVAK
pro SANDOKAN REF: 87497(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Pokud si přečtete můj názor na použití EDTA, tak to považuji za zbytečné a spíš je to zajímavé téma.
Moje zkušenost z otravy těžkými kovy je tvrdě praktická. Měl jsem osvědčenou požární nádrž, kde nebyly ryby, byly tam buchanky, dafnie, komáři. Najednou začaly být problémy, chovné ryby byly navenek v pořádku, třely se, ale všechno rychle zbělelo, typicky skaláři nebo rasbory, a když už se to vykulilo, třeba helostomy, lorky nebo ancáci, tak většina deformovaná. Spolehlivě hynul i odrostlý potěr jiných ryb odjinud, krmený prachem z tohoto zdroje. Řešili jsme to s kolegou dost dlouho, možné infekce atd., pak rozbory ryb ukázaly vysoký obsah rtuti. Náhodou se ta nádrž vyčerpala na dno a tam byly vyhozené rozbité zářivky. Pokud tomu někdo nevěří, račte vyzkoušet a pár si jich hoďte do vašeho zdroje krmení. Těším se na zjištěné výsledky.
Pouze na okraj, na internetu se dají najít docela zajímavé příspěvky o tom, že sušená šupinková krmiva pro akvarijní ryby přenášejí živé zárodky mikroorganismů a dokonce i živá vajíčka nežádoucích ulitnatců (šneků), pokud se jako přídavek v krmivech vyskytuje sušený plankton. A také doporučuji pochybovačům spočítat jen za posledního půl roku počet příspěvků, stěžujících si na konkrétní přenos nemocí živým nebo mrazeným krmivem. Já jsem ty příspěvky nepsal, a v podstatě výběr krmiv je věcí každého akvaristy.
V rámci mojí profese se desítky let zabývám „nuceně“ také hygienou výživy, takže doufám trochu vím, o čem mluvím. Například kontrolní orgány teď jdou tvrdě po rostlinných produktech dovážených z Asie, protože země s vysokou koncentrací průmyslu produkují obrovské množství znečišťujících látek a ty končí v přírodě. Takže v některých rostlinách je až tisícinásobek povoleného znečištění těžkými kovy, a i tady v ČR se už z oběhu stahovaly šarže výrobků takto kontaminované. A pokud to neskončí v rostlinách, spláchne se to do vody a dostane do planktonu, který se může dostat do krmiv.

Pátek 22.10.2010 13:26:11 [ID:87499][TEMA:87475]

Od GREENFISH
pro SANDOKAN REF: 87497(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Ale nejspíš bude opravdu problém v kvalitě vody. Liju tam vodovodní bez upravování. Sice je tady (Třebíč) prý vody dobrá, ale upravit by se nějak měla. Jenže na to moc nemám možnosti a čas :o(

Zlatá slova Sandokane. Pokud možnosti a čas nemáte, tak se nedivte, že to bělá.

Pátek 22.10.2010 11:36:49 [ID:87497][TEMA:87475]

Od SANDOKAN
pro GREENFISH REF: 87492(ZOBRAZIT REFERENCI)
   No možná pana Nováka zase tak nekritizujte, protože už mě dřív napadlo, že krmit "masňákama" z prodejny pro rybáře nebude úplně košer... Ale šmakujou jim dobře.
Ale nejspíš bude opravdu problém v kvalitě vody. Liju tam vodovodní bez upravování. Sice je tady (Třebíč) prý vody dobrá, ale upravit by se nějak měla. Jenže na to moc nemám možnosti a čas :o(

P.S. Fotky se mi zatím bohužel nepovedlo udělat.

Pátek 22.10.2010 10:30:22 [ID:87496][TEMA:87475]

Od KAREL_ZAHRADKA
pro PETRNOVAK REF: 87490(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Nejlepší by bylo napojit ty buchanky na mimotělní oběh, pak by ta metoda mohla fungovat.

Čtvrtek 21.10.2010 22:09:10 [ID:87492][TEMA:87475]

Od GREENFISH
   Kolega Sandokan v původním příspěvku neuvádí, že by krmil živým krmením, tak nějak nevím, pane Nováku, proč jste vyslovil domněnku o otravě těžkými kovy. Tentokrát jste dost OT. Pokud jikry zbělí, někdy, až do tří dnů, tak bych viděl problém jednoznačně ve vodě.
Možná by jste měl už konečně přestat strašit krmením živým krmivem a raději poradit kolegovi, co udělat s vodou. Pak by toto diskusní fórum bylo přínosné (v minulosti bylo s přehledem suverénně nejlepší a nejnavštěvovanější) a nepropadlo by se do současné trapné situace, kdy nepřináší nic užitečného.
Vám, kolego Sandokane, mohu jen popřát pevné nervy při "ladění vody". Já si v těchto případech vozím vodu ze studánky s pH 5,5 a vodivostí 70 mikrosiemens a ladím ji výluhy z olšových šištic a dezinfikuji ji pro jistotu Acriflavinem. Ne vždy to vyjde, ale nikdy "neodejde" celý výtěr. Jsem pevně přesvědčem, že kdyby jste měl neplodného samce, tak to vše zbělá do 24 hodin.
Toť vše, čím mohu k tomuto tématu přispět.

Čtvrtek 21.10.2010 22:02:57 [ID:87491][TEMA:87475]

Od CRAYFISH
   já vím, to byla jen teroretická diskuze. Cheláty se používají dnes hodně, třeba i v jaderné energetice.

Pro ostatní může být snad jen zajímavé to, že cheláty jsou i v akvarijních hnojivech. Slouží k přenosu stopových prvků jako je Mn, Co, Mo k rostlinám apod. Tady je pak otázka, zda hnojení není škodlivé pro vývoj potěru, jak jsem třeba narazil u Laetacara dorsigera - plavání v kruzích, ve spirále a druhý den smrt ... Ta škodlivost pro vývoj potěru některých ryb tady asi může být ...

Čtvrtek 21.10.2010 19:46:40 [ID:87490][TEMA:87475]

Od PETRNOVAK
pro CRAYFISH REF: 87487(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Obávám se, že by to asi nefungovalo, zdá se mi to složité, kromě toho by to ten plankton musel "sežrat". A muselo by se to dost složitě vyzkoušet. Na tom se dělají obvykle doktoráty, na webu jich je dost v souvislosti se zkoumáním vlivu toxinů na plankton.

Čtvrtek 21.10.2010 16:00:50 [ID:87487][TEMA:87475]

Od CRAYFISH
pro PETRNOVAK REF: 87485(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Petře,

tahle má úvaha je jen teoretická. V medicíně se myslím otravy těžkými kovy "léčí" (odstraňuje) cheláty (na bázi EDTA apod.), tj. sloučeninami, která na sebe těžké kovy velmi dobře vážou. Nebyla by cesta "při praní" krmení tam dávat i nějaké takovéhle látky? Ale to je asi bláznovství, protože by člověk nejprve musel vědět, čím je to kontaminované atd., takže z hlediska nákladovosti a proveditelnosti nesmysl ...

Čtvrtek 21.10.2010 15:18:21 [ID:87485][TEMA:87475]

Od PETRNOVAK
pro SANDOKAN REF: 87475(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Všechny varianty jsou možné, ale taky takto vypadá otrava rodičů živým krmením kontaminovaným těžkými kovy. Rodiče v pohodě, jikry zbělejí.

Čtvrtek 21.10.2010 14:06:15 [ID:87483][TEMA:87475]

Od SANDOKAN
pro RAP REF: 87482(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Teď ne, ale zkusím je vyfotit a zítra sem foto dám.

Čtvrtek 21.10.2010 10:39:27 [ID:87482][TEMA:87475]

Od RAP
pro SANDOKAN REF: 87481(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Nemáte jejich foto?

Čtvrtek 21.10.2010 09:40:57 [ID:87481][TEMA:87475]

Od SANDOKAN
pro RAP REF: 87479(ZOBRAZIT REFERENCI)
   No, obávám se, že to bude ta třetí varianta, protože ten domnělý samec má sice protaženější ploutve, ale nemá po sobě žádný tečky. Měl jsem jich původně víc a jakmile tihle dva začali předvádět ty typický třecí akce a pohyby, tak jsem ostatní dal pryč. Netušil jsem, že to můžou takhle provádět i dvě samice.

Středa 20.10.2010 17:56:54 [ID:87479][TEMA:87475]

Od RAP
pro SANDOKAN REF: 87475(ZOBRAZIT REFERENCI)
   Můžou být tři možnosti: špatné hodnoty vody, neplodný samec nebo jsou to dvě samice.

Středa 20.10.2010 11:31:33 [ID:87475][TEMA:87475]

Od SANDOKAN
   Mám celkem mladý pár H. severus, pravidelně se už skoro rok třou, jenže jikry vždycky do tří dnů odejdou - už to proběhlo snad osmkrát. Odešly (tzn. zbělely) i když jsem je zkusil dát bokem. Nikdy jsem pár neviděl přímo při tření. Je možný, že to třeba samec zapomene pokropit? Nebo že je neplodný? Jinak se pak starají svědomitě, takže v tom problém není. Ozvěte se prosím, jestli s tím už někdo máte zkušenosti (třeba i u jiných cichlid)

AKVARISTA.cz - vše o akvaristice, vše pro akvaristy. ISSN 1801-0504

Copyright © 1999 - 2019 Pavel Mžourek, příp. jiní uvedení autoři.

Převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování obsahu je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.