Tvorba pozadí ... a záchrana manželství

Autor: Jiří Havránek · 24.11.2006 · Článek #72 ·

Původně jsem se nechal inspirovat článkem na výrobu skalek (http://www.akvarko.cz/... Stejný technologický postup jsem zvolil i pro vytvoření celého pozadí do svého nového 250 litrového akvária. Takže: jak na to?

Materiál a nástroje
· Písek – standardní betonářský křemičitý s hrubostí menší než 8 mm
· Cement bílý
· Karton a mikrotenový sáček
· Noviny a nafukovací balónek
· Šroubovák, rejžák, nůžky, nůž, zednická lžíce, kbelík
· Tužka, papír
Původní návod ještě obsahoval čistou rašelinu, která se přidává do betonu. Vytváří v něm tmavá místa, která někomu připadají esteticky zajímavá, mně však nikoli.

Písek jsem nakoupil „na rohu“ ve stavebninách a dobře jsem udělal, protože jsem ho dostal zdarma poté, co jsem se zmínil, že je do akvária. Prodávají ho tam na tuny, takže cca 75 kilo, co mi naložili do kletru, nestojí za řeč. Domů jsem se sotva dopotácel.

Cement pochází z téhož místa, celkem za 250 Kč (15 kg) a půlka mi zbyla, stejně jako hora písku, kterou ještě budu muset nějak zlikvidovat, protože překáží v předsíni a manželka mi kvůli ní neustále spílá. Zbytek jsem měl doma.

Výroba
1) Prvním krokem je důkladná příprava:
- jak bude výsledné pozadí vypadat (doporučuji si namalovat náčrtek)
- jak postupovat
- připravit potřebné nástroje
- uklidnit (snad ještě lépe odklidit) manželku
- zajistit pomocníky

2) Smíchat písek s cementem v poměru 4:1 – kamínky netřeba dodávat, v betonářském písku jich je dostatečné množství (v případě použití rašeliny se směs míchá v poměru přibližně 8 dílů písku, 2 díly cementu, 1 díl rašeliny)

3) Nalít vodu a umíchat beton. Doporučuji s vodou opatrně a raději méně. Beton by měl být docela „suchý“, protože se pak mnohem lépe tvaruje.

4) Umístit „šalunk“ na komín, ve kterém se schová přepad do filtru

5) Hmotu nanášet na zadní stěnu akvária a při tom vytvářet přibližný reliéf budoucího pozadí

6) Vytvořit jeskyňky. Na menší jsem použil metodu zmuchlaných novin, na větší pak fintu s nafukovacím balónkem (Po zavadnutí betonu se prostě balónek vypustí a je to).

7) Nechat beton zavadnout.

8) Finální úprava. K dotvoření pozadí doporučuji přistoupit dříve, než druhý den. Já jsem asi po 4 hodinách začal rejžákem, šroubovákem a proudem vody ze sprchy modelovat finální vzhled pozadí.

Výsledek snažení je možno shlédnout na následujícím obrázku.
Autor: Jiří Havránek

Možná, že takto sepsaný postup vypadá velmi jednoduše a člověk může podlehnout představě, že všechno jde jako na drátkách. Ta by se ale brzy mohla stát mylnou.

Ohrožené manželství
Problém samozřejmě nastal už v okamžiku, kdy jsem oznámil ženě, na co se chystám. Musel jsem ji ubezpečit, že nepoškrábu vanu (nemaje pozemku naplánoval jsem akci v koupelně), ani neucpu odpad, nezničím lino v koupelně ani v předsíni, nezašlapu koberce a všechno po sobě zase uklidím. Dokonce jsem ji přesvědčil, aby mi pomohla akvárium do koupelny donést a patřičně umístit, sám ho jednoduše neunesu. I stalo se.

Další problém byl v tom, že jsem potřeboval tak půl kolečka betonu a kolečko do předsíně jsem zkrátka prosadit nedokázal, takže jsem vše patlal v kbelíku na několikrát. I tuto překážku jsem zvládl a akvárium se betonem úspěšně naplnilo.
Jenže ouha! Zapomněl jsem na filtraci. Přeci si nechci kazit interiér budoucího akvária hadicemi a trubkami od filtru. V jednom rohu je třeba udělat komín, který přepad do filtru schová.

Odhrnout něco betonu stranou není nikterak záludný problém, ale z čeho udělat „šalunk“? Kus dřeva nebo polystyrenu po zatvrdnutí betonu nedostanu ven kvůli výztuhám. Nakonec jsem na to přišel - kus kartonu někde najdu, až to celé zatvrdne, s trochou vody ho snadno dostanu ven a na komín to musí stačit. Jenže nestačilo. Po několika minutách se karton od betonu rozmočil a komín se zhroutil. Druhý pokus už dopadl dobře, karton jsem potáhl mikrotenovým sáčkem a bylo.

Koupelnu máme malinkou takže klima v ní se po chvíli shodovalo s klimatem tropického deštného pralesa. Téměř absolutní vlhkost způsobená odpařováním vody z betonu a příšerné vedro. Potil jsem se neuvěřitelně a proklínal toho blázna, který mi nakukal dělat to v koupelně. Nejprve jsem vytvořil jednu velkou jeskyňku. Po několika neúspěšných pokusech s novinami jsem přišel na fintu s nafukovacím balónkem. Pak dvě menší pomocí zmuchlaných novin. Původně jsem jich chtěl víc, ale pomalu mi docházely síly a právě mě opustil elán. Ještě naznačit římsu a kašlu na to.

Poklidil jsem veškerý chaos kolem a nechal beton schnout. Každou hodinu jsem ho chodil kontrolovat, jestli už správně zavadnul a je zralý pro další zpracování. Tato pauza není vůbec marná Celkem mi během ní otrnulo a začalo se mi opět vracet nadšení pro věc. Po čtyřech hodinách jsem seznal, že je čas pokračovat. Popadnul jsem rejžák a šroubovák a pustil se do díla. Jenže po chvíli jsem zjistil, že se mi v akváriu hromadí nadloubané a odkartáčované zbytky betonu a překážejí mi v další seberealizaci.

Nehorší jsem vybral rukama do kýblu a odnesl do popelnice. Pak jsem postavil pod nejnižší z rohů akvária kbelík a vzal si na pomoc sprchu. Dál to šlo jedna báseň. Rýpal jsem, kartáčoval a sprchoval jako o život a odstraněné přebytky betonu odtékaly do kýblu, kde se usazovaly na dně a voda volně přetékala do vany a do odpadu.

Kdyby pohled zabíjel, byl bych mrtev v okamžiku, kdy si toho všimla žena.
Když bylo hotovo, požádal jsem ženu o pomoc s přepravou akvária pryč z koupelny, aby se mohly jít děti vykoupat. Teď ovšem nastala teprve mela, protože spolu jsme nedokázali akvárium uzvednout. No bodejť by to taky šlo, jen sklo váží kolem 50 kg a mokrý beton přidal dalších bratru 100 kg. Jenže to jsem si v daném okamžiku vůbec neuvědomil a přemýšlel o tom, zda právě nenastal čas vyměnit ženu za nějakou mladší, silnější, která se při přenášení prázdného akvária nezadýchá.

Naštěstí „šel kolem náhodou brácha“, aby mohl zachránit naše manželství. Znáte to, štěstí je třeba trošku pomoci. Pak už zbývá jen vše uklidit, vycídit koupelnu a dát ženě dostatek času k tomu, aby se vzpamatovala. A pozor, aby beton nepopraskal, je třeba ho v průběhu schnutí průběžně polévat vodou. Teď už jen otevřít si pivo, zapálit cigaretku a kochat se pohledem na úžasné dílo při představách, jaké krásné akvárium budu mít, až bude hotové.

A že bylo nač se těšit dokládá další obrázek – akvárium po roce provozu.

Autor: Jiří Havránek


Po roce provozu...
Na závěr zbývá dodat ještě pár rad a postřehů se zkušenostmi po roce provozu:

1) Docela jsem se obával, jak moc ovlivní beton chemismus vody v akváriu. Obavy byly naštěstí liché. Posuďte sami:
- pH kolem 6,6 – pro jihoamerické cichlidy skoro ideální
- hodnoty dGH i dKH jsou malinko vyšší, než bych si představoval, ale není to žádná tragédie - obojí cca 8°; v průběhu doby postupně klesaly z původních 11° (bezprostředně po napuštění)
- Rostlinám se daří výborně i bez hnojení a ryby prospívají jakbysmet

2) Pozadí lze výrazně odlehčit, pokud vytvoříte hrubé „kopyto“ třeba z polystyrenu a beton nanesete jen v tenké vrstvě, ze které v závěru vymodelujete konečnou verzi. V tom případě bych ovšem přidal nějaké pletivo, které zamezí praskání tenké vrstvy betonu.

3) Mnou stvořené pozadí je v akváriu navěky. Na tvorbu vyndavacího pozadí si jistě snadno popsaný postup upravíte.

4) Pozadí bylo tvořeno tak, aby skrylo trubky přepadu do (a z) vnějšího filtru. Dnes bych možná vytvořil filtr vnitřní, ovšem fungující na principu filtru vnějšího s tím, že jistá část akvária by byla oddělena skleněnou stěnou a vstup do filtru by byl šikovně zamaskován ve formě jeskyněk v pozadí.

A teď s polystyrenem
Vyzbrojen výše uvedenými zkušenostmi, pořídil jsem si nové cca 200 litrové akvárium pro biotop z Jihovýchodní Asie. Tentokrát jsem se pustil opět do stavby betonového pozadí, ovšem v duchu vlastních doporučení, tj. výrazně odlehčeného použitím polystyrenu a zároveň se skrytým interním filtrem.
Návod na výrobu výrazně zjednoduším na následně upravený rozpis materiálu a sadu obrázků, abych zbytečně nenudil dalším povídáním.

Materiál a nástroje
Recept na směs jsem vrátil blíže k původnímu složení.
· Písek – standardní betonářský křemičitý s hrubostí menší než 8 mm
· Cement bílý
· Přírodní rašelina
· Noviny a nafukovací balónek
· Šroubovák, rejžák, nůžky, nůž, zednická lžíce, kbelík
· Tužka, papír

Postup výroby
V podstatě shodný s původním, jen:
· poměr písek : cement : rašelina jsem použil 3 : 1 : 1
· závěrečné kartáčování se nekonalo, byl jsem naprosto spokojený s tvarem, jaký jsem stvořil

Krok 01 - Vezměte nové akvárium

Autor: Jiří Havránek

Krok 02 - Postupně do něj začněte lepit kousky polystyrenu v souladu s Vaší představou o budoucím tvaru pozadí

Autor: Jiří Havránek

Krok 03 - Pokračujeme pěkně dál, další a další kousky polystyryrenu

Autor: Jiří Havránek

Krok 04 - Skalpelem přiřízněte hrany...

Autor: Jiří Havránek

Krok 05 - ... ať se reliéf pozadí co nejvíce blíží finálnímu tvaru

Autor: Jiří Havránek

Krok 06 - Tak to bychom měli. S polystyrenem jsme skončili.

Autor: Jiří Havránek

Krok 07 - Můžeme míchat beton. Jak už bylo řečeno, poměr písek, cement, rašelina je 3 : 1 : 1. S vodou šetřete, chce to spíše hustý a sušší beton, ...

Autor: Jiří Havránek

Krok 08 - ... který pak rukama nohama kydáte na připravený polotovar pozadí.

Autor: Jiří Havránek

Krok 09 - A kydáte a kydáte a kydáte ...

Autor: Jiří Havránek

Krok 10 - Kdepak, zlaté české ručičky si poradí v každé situaci.

Autor: Jiří Havránek

Krok 11 - Už aby byl konec

Autor: Jiří Havránek

Krok 12 - Proč já si vždycky musím vymyslet něco tak komplikovaného. Tohle je skoro hodinářská práce.

Autor: Jiří Havránek

Krok 13 - Posledních pár drobných úprav. Ta jeskyně bude sloužit jako nenápadný vstup do filtru.

Autor: Jiří Havránek

Krok 14 - Takhle vypadá pohled z druhé strany

Autor: Jiří Havránek

Krok 15 - Konečně hotovo!!!

Autor: Jiří Havránek

Krok 16 - Finální stav.

Autor: Jiří Havránek

(pozn. redakce: prezentaci nádrže naleznete v sekci Nádrže návštěvníků: Nádrž 675)

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.