Jak osázet substrátovou kouli

Autor: · 16.2.2022 · Článek #405 ·

V tomto článku se budeme věnovat postupu sázení vodních (a jiných) rostlin do substrátových koulí .

Pokud máme vhodný výběr rostlin, které byly převedeny do emerzní formy růstu, můžeme začít se sázením. K tomu budeme potřebovat sázecí pinzetu .

Sázení stonkových rostlin


Nejdříve sevřenou pinzetou uděláme do substrátové koule díru, kam následně budeme vkládat stonek rostlinky. Díru prohloubíme skrz mechový obal až do samotného substrátu, ideálně 2-3 cm.
Autor: Pavel Ottl

Do této díry vkládáme stonek rostliny, jehož část, která bude v substrátu, byla očištěna od lístků. Stonky můžeme vkládat pinzetou či prsty a vkládáme je dostatečně hluboko (2cm), aby mohly vstřebávat vodu ze substrátu a zakořenit do něj.
Autor: Pavel Ottl

Tento proces opakujeme pro každý stonek.

Sázení plazivých rostlin (např. Hydrocotyle)


Sázíme-li rostlinky, které nemají klasický vzpřímený stonek, postupujeme velmi podobně jako v předchozím případě.

Nejdříve pinzetou vytvoříme díru do substrátové koule , asi 2 cm hlubokou.

Následně vkládáme celou jednu uzlinu i s kořeny a řapíkem listu (list je také možné úplné odstranit) do námi vytvořené díry.
Autor: Pavel Ottl

Rostlina takto bude mít skrze kořeny dobrý přístup k vodě a zbytek listů se ke kouli časem přichytí. To můžeme podpořit přivázáním rostlinky pomocí vlasce či nitě následujícím způsobem.
Autor: Pavel Ottl

Obal z akvarijního mechu


Řada pěstitelů pro dosažení přirozenějšího efektu obaluje před sázením substrátovou kouli akvarijním mechem. Ten má na povrchu koule dostatečný přístup k vláze a nad vodou se mu dobře daří. Jak na to?

Jednoduše kouli celou pravidelně pokryjeme zvoleným druhem mechu a ovážeme jí nití či vlascem. Mech poté časem konvertuje do svého emerzního režimu růstu a pokryje substrátovou kouli krásným zeleným kobercem.
Autor: Pavel Ottl

Autor: Pavel Ottl

Sázení větších rostlin


Rozhodli jste se experimentovat s většími rostlinami? Chcete zkusit do substrátové koule zasadit například Echinodorus, či Cryptocoryne? Jednoduše vyhlubte větší díru do substrátu a rostlinu do ni vložte. V OPAquatics v nich pěstujeme například i Spathiphyllum!
Autor: Pavel Ottl

Závěrem


Osázení Wabi Kusa koulí je poměrně jednoduchá a uspokojující aktivita, díky které vám každý stonek Vaší kompozice doslova projde rukama a dává vám možnost přesně ovládat a tvořit budoucí design celého Wabi Kusa projektu.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.