Co je to Wabi Kusa

Autor: · 16.2.2022 · Článek #403 ·

Wabi Kusa je koncept tvorby přírodně působících, často poměrně chaotických kompozic rostlin, který se zrodil v Japonsku. Nejčastěji je Wabi Kusa tvořena substrátovým médiem a vodními (či bahenními) rostlinami.
Autor: Pavel Ottl

O rostlinách vhodných k pěstování se dozvíte více v samostaném článku: ČLÁNEK: Čím osázet substrátovou kouli pro Wabi Kusa.

Název samotný, Wabikusa, Wabi-kusa či Wabi Kusa, je tvořen dvěma japonskými slovy. ‘Wabi’, což vyjadřuje krásu jednoduchosti a vyrovnanosti (také součást známého koncepu Wabi-Sabi) a ‘Kusa’, znamenající ‘Tráva’, či rostliny v širším významu.

Tento překlad nám tedy napovídá, že Wabi Kusa je koncept sázení a pěstování, který má vyvolat pocity přírodní vyrovnanosti, koncept, který přijímá a oslavuje nedokonalost a jednoduchost jako něco, co reflektuje reálnou přírodu.
Autor: Pavel Ottl

My (v OPAquatics ) věříme, že Wabi Kusa je skvělý způsob, jak si užít pěstování vodních a jiných rostlin mimo jejich obvyklý kontext akvárií či obyčejných květináčků. Nabízí způsob, jak zakomponovat unikátní design promyšlených aquascapingových kompozic do různých prostor bez toho, aby se jednalo jen o další akvárium.

O možnostech využití Wabi Kusa kompozic se dočtete zde: ČLÁNEK: Využití substrátových koulí ve Wabi Kusa.
Autor: Pavel Ottl

Údržba a pěstování Wabi Kusa je obecně jednodušší než obstarávání high-end akvárií a proto je vhodná i pro méně pokročilé aquascapery. Není třeba žádné sycení CO2 či drahé osvětlení.

O údržbě se můžete informovat v našem dalším článku zde: ČLÁNEK: Péče o substrátovou kouli ve Wabi Kusa.

Wabi Kusa kompozice poskytují velikou flexibilitu nejen co se týče jejich velikosti, která se pohybuje od velmi kompaktních po masivní projekty, ale také v jejich stylech, od emerzních sekcí mělkých akvárií po jednotlivé mističky s Wabi Kusa koulemi na slunných místech bytu.
Autor: Pavel Ottl

V závěru, Wabi Kusa je styl který nabízí opravdu nekončící možnosti a nabízí se k použití v mnoha různých situacích.

Další informace najdete v souvisejících článcích.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.