TEST: Který vzduchovací motorek je opravdu nejtišší?

Komerční sdělení · 16.2.2020 · Článek #401 ·

Provedli jsme největší test hlučnosti běžných vzduchovacích motorků pro akvaristiku!

Test vznikl na základě velmi opakovaných dotazů - "jak je hlučný tento motorek" je asi nejčastěji slýchaný dotaz, který zajímá mnohé mnohem více, než jak je ten motorek výkonný, spolehlivý nebo kolik stojí motorek sám či náhadní díly k němu.
Podívali jsme se tedy na "zoubek" nejprodávanějším vzduchovacím motorkům z našeho eshopu.
JBL ProSilent a400 vzduchovací motorekSera Air 275R plus - membránová čerpadlaSchego M2K3

Jak test probíhal?


Testovali jsme za pomocí digitálního "hlukoměru" přímo v našem skladu a to v době maximálního ticha a klidu mimo běžnou pracovní dobu.
U každého motorku proběhlo několik opakovaných měření a to vždy z bezprostřední blízkosti cca 5 cm a poté z běžné vzdálenosti, při které se hluk přístrojů a zařízení měří, tzn. z 1 metru.
Je nutné vědět, že všechny motorky byly měřené v maximálním výkonu a s minimální zátěží - snížení výkonu (pokud má motorek regulaci) nebo zatížení motorku škrtítkem nebo i odporem hlubší nádrže, snižuje jeho hlučnost - při zátěži se totiž snižuje maximální rozsah pohybu membrán.

Co je tiché prostředí a kdy už měříme hluk?


Hlučnost měříme měřičem a to v jednotkách dB (decibel). Obvyklý práh slyšitelnosti je 30 dB, které můžeme považovat za výrazné ticho, ve kterém i špendlík spadlý na tvrdou podlahu můžeme slyšet. 40 dB je obvyklá tichá zvuková kulisa domácnosti bez zapnutých hlučných spotřebičů. 50 dB můžeme změřit při běžném klidném hovoru, 55 dB už je obvyklá úroveň méně hlasité televize, 60 dB je hlučný rozhovor či běžící myčka nádobí. 70 dB silně frekventovaná silnice. A pro zajímavost, pokud kolem vás projede vlak, naměříte cca 90 dB nebo startující proudové letadlo 120 dB. Práh bolesti je stanoven na 130 dB. Uvedené hodnoty jsou samozřejmě orientační a mohou se velmi individuálně lišit.
Pro zajímavost - hluk tichých vnějších kanystrových filtrů se pohybuje kolem 38 dB! Vnější filtry, ať jsou známé jako viceméně neslyšné, rozhodně nejsou zařízení, která by byla zcela tichá.
Během měření při vypnutém motorku jsme ve skladu naměřili maximálně 31 dB. Při větším okolním hluku nebyl test prováděný.
Autor: AKVARISTA.cz

Jaké motorky byly vybrané ke měření?


V první fázi byly vybrány motorky s největším výkonem dané značky, ale po závěrech měření byly přidány i další méně výkoné modely pro srovnání.

Přehled testovaných modelů a značek


Otestovali jsme následující modely výrobců Eheim, Sera, JBL, Marina (Hagen), Tetra a EasyFish. Vybrány byly nejprodávanější modely.

Sera


Z nabídky modelů jsme v celém testu otestovali všechny 3 nabízené modely, jelikož se jedná o nejprodávanější značku motorků v naší nabídce. Všechny modely se vyrábějí v Německu.
Jedná se o modely:
Sera Air 110 plus - membránová čerpadla
Sera Air 275R plus - membránová čerpadla
Sera Air 550R plus - membránová čerpadla

Eheim


Od druhého německého výrobce do testu byl zařazený nejvýkonnější a poté nejslabší motorek z nabídky, některé motorky jsou již "made in China":
Eheim Air pump 100 (3701)
Eheim Air pump 400 (3704)
Autor: AKVARISTA.cz

JBL


3. německý výrobce a zároveň nejdražší, jsme otestovali dva modely včetně nejvýkonnějšího:
JBL ProSilent a200+ vzduchovací motorek
JBL ProSilent a400 vzduchovací motorek

Tetra


4. německý výrobce, ale modely jsou "made in China" , jsme otestovali taktéž dva modely:
TetraTec Vzduchovací motorek APS150
TetraTec Vzduchovací motorek APS400

Schego


5. německý výrobce, jehož modely jsou ručně sestavované, testované a kontrolované a mezi našimi zákazníky jich 90% odeberou firmy nebo školy - právě kvůli jejich kvalitě, jsme otestovali taktéž dva neprodávanější modely:
Schego Optimal
Schego M2K3

EasyFish


Česká značka produktů vyrábějících převážně v Asii a Číně k nám přivezla pouze jediný miniaturní model a to model s jiným principem funkčnosti, oproti všem ostatním motorkům, a to na principu piezoelektrickém.
EasyFish Piezoelektrický miniaturní vzduchovací kompresor

Marina (Hagen)


Pod výrobce Hagen spadá mnoho známých výrobních značek - Fluval, Elite, Marina a další. Většina výroby pochází z Číny. Jedná se o motorky s menším výkonem.
Marina Vzduchovací kompresor 75
Marina Vzduchovací kompresor 200

Naměřené hodnoty


Většina změřených hodnot nás tolik nepřekvapila - větší výkon nebo více membrán = větší hluk. Taktéž platí, že čím větší membrány, tím opět větší hlučnost. Například motorky z řady Marina mají velmi malé membrány a proto jsou i tišší, oproti třeba membránám motorků Sera, dokáží tedy produkovat méně vzduchu i s menším tlakem.
Výkonné motorky nejsou určené pro malá akvária, ale pro pohánění vzduchových filtrů větších akvárií, v domácích odchovnách nebo i jako dopňkové motorky velkých odchoven a pěstíren akvarijních ryb, kde hluk z filtrů mnohdy překoná i větší hluk těchto vzduchovacích motorků.
Výrobce JBL udává na obalu orientační maximální hluk motorku, jak je u tohoto výrobce zvykem - údaje si nevymýšlejí a i námi naměřené hodnoty odpovídají (+-1dB) uváděným hodnotám.
Při srovnání mají motorky různě znějící zvukový projev, motorky Sera a Tetra mají výrazný traktorovitý zvuk, JBL jsou více šelestivé atp - míra subjektivní hlučnosti proto může být velmi různorodá s ohledem na subjektivní vnímání zvuků konkrétním člověkem i na umístění motorku ve skříňce a podobně.
Autor: AKVARISTA.cz

Autor: AKVARISTA.cz

MotorekHluk dB (1 m)Hluk dB (5 cm)
Sera Air 110 plus - membránová čerpadla3652
Sera Air 275R plus - membránová čerpadla3756
Sera Air 550R plus - membránová čerpadla4360
Eheim Air pump 100 (3701)3644
Eheim Air pump 400 (3704)3749
JBL ProSilent a200+ vzduchovací motorek3748
JBL ProSilent a400 vzduchovací motorek3950
TetraTec Vzduchovací motorek APS1503647
TetraTec Vzduchovací motorek APS4004157
Schego Optimal3446
Schego M2K34062
EasyFish Piezoelektrický miniaturní vzduchovací kompresor 3240
Marina Vzduchovací kompresor 753547
Marina Vzduchovací kompresor 2003444

Závěr


Nejtišším motorkem, který je opravdu vůbec problém slyšet, je miniaturní EasyFish Piezoelektrický miniaturní vzduchovací kompresor - k ostatním motorkům to ale není fér soupeř, jelikož se jedná o jiný princip a hlavně i o nejméně výkonný motorek - ideální ale třeba pro malá akvária, nanoakvária nebo elementky!

Celkem překvapila tichost motorků výrobce Marina, avšak za cenu "přiškrceného" výkonu menšími membránami.

Střední výkonnostní třída si stojí na velmi podobných hodnotách (hodnoty z 5 cm lze brát v potaz pouze pokud chcete mít doslova motorek vedle hlavy ...).

Nejvěší model a jako jediný čtyřmembránový Sera Air 550R plus - membránová čerpadla je nejhlučnější motorek z testovaných, ale opět je to pro něj nespravedlivé - má 2-4x více membrán oproti ostatním a má největší výkon. Jedná se o motorek pro menší odchovny a ne pro jedno domácí dekorační akvárium - leda nějaké velké :-)
Pro výrobky Sera jeden bonus k dobru - dobře a levně sehnatelné membrány, což neplatí třeba pro motorky Eheim, které mají nejdražší díly.

Jaké motorky doporučit?
Z pohledu - velký výkon, co nejnižší hlučnost má nejuspokojivější hodnoty model JBL ProSilent a400 vzduchovací motorek. Ze středního výkonu opět JBL ProSilent a200+ vzduchovací motorek a Schego Optimal, případně Sera Air 275R plus - membránová čerpadla nebo malý Marina Vzduchovací kompresor 200. U slabších membránových modelů můžeme doporučit asi jakýkoliv model i námi netestované, jelikož jejich hlučnost bude velmi malá. Pozn. pokud jste opravdu velmi citliví na nějaké zvuky, máte dekorační akvárium třeba blízko ložnice nebo dokonce vedle postele, žádný z motorků, kromě EasyFish Piezoelektrický miniaturní vzduchovací kompresor vás asi spát nenechá.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.