IV. AQUARIUM SHOW OSTRAVA

Autor: Milan Pokorný · 30.12.2004 · Článek #4 ·

Dokument obsahuje interaktivní galerii, prohlédněte si ji na www.akvarista.cz.

IV. AQUARIUM SHOW OSTRAVA
31.8.-7.9.2002


Výstavu akvarijních ryb v Ostravě navštívili členové představenstva našeho spolku v poslední den jejího konání, v sobotu 7.9.2002. Vybaveni fotoaparáty a hlavně plni zvědavosti na největší výstavu akvarijních ryb v ČR, jsme na místo konání dorazili hodinu před otvírací dobou. Pořadatelé výstavy nás uvedli do prostor výstavy, kde jsme hodinu před vstupem návštěvníků využili především pro fotografování výstavních expozic a nerušenou prohlídku vystavovaných ryb a dalších expozic.
V 10 hod. začínala přednáška Dr.Bernda Degena o asijských chovech terčovců. Přednáška byla shrnutím nových trendů a představením nejnovějších forem, které tamní chovatelé produkují, rozdíly ve způsobu chovu mezi jednotlivými oblastmi ve vztahu ke klimatu, cenám vody, chovu v uzavřených prostorech nebo venku, nejčastěji používanými krmivy a v neposlední řadě se zmínkou o cenách novinek. Přednáška byla doplněna diapozitivy autora. Dr.Bernd Degen jako jeden z nejuznávanějších odborníků na terčovce velmi kladně hodnotil úroveň chovů v ČR a projevil zájem o další rozvíjení evropských chovů. Na závěr pozval všechny zájemce na šampionát terčovců, který se koná 3.-6.10. v Duisburgu. Poté převzal slovo Dr.Schmidt, který přednášel o chovu labyrintních ryb. Této přednášky jsme se bohužel z časových důvodů nemohli zúčastnit, přestože byla jistě velmi zajímavá.
Součástí výstavy bylo evropské mistrovství živorodých ryb a šampionát bojovnic Beta splendes. Soutěžní část výstavy byla velmi přehledně a esteticky uspořádána a jsem přesvědčen, že i pro návštěvníky zajímavá. Diváci měli možnost si prohlédnout i rozsáhlou expozici duhovek, se kterými se v obchodech setkají jen velmi zřídka, přičemž tyto neprávem opomíjené akvarijní ryby jsou většinou jen v chovech specialistů. Výstavy se zúčastnili snad všechny nejvýznamnější české firmy dovážející akvarijní techniku. Jejich stánky byly velmi vkusně a atraktivně zařízeny, nechyběl doplňkový prodej, takže si zájemci mohli z výstavy odnést mimo dojmů od jakéhokoliv technického vybavení, krmiv a akvarijních rostlin počínaje, až po úplný akvarijní komplet. Po celý den byly promítány na velké plátno dokumentární filmy Heiko Blehera z jeho expedic za tropickými rybami. V prodeji byly videokazety z výprav této osobnosti světové akvaristiky za terčovci. Bohužel cena 900,- Kč byla pro většinu zájemců příliš vysoká.
Pro nás, a pravděpodobně i pro většinu návštěvníků, byla největším lákadlem velmi zdařilá expozice terčovců. Ryby byly vystavovány v atraktivně a vkusně zařízených nádržích. K vidění byly některé původní formy, označené latinskými i českým názvy. Vystaveno bylo i několik základních chovatelských forem, označených komerčními názvy. Nechyběli terčovci forem tyrkys, red tyrkys, pidgeon blood, snake skin, blue diamond, kobalt. Celkově byla expozice terčovců přehledná, velmi kvalitně připravená a věřím, že v mnoha návštěvnících vzbudila touhu po reprezentační nádrži s terčovci.
Rozhodně inspirace pro milovníky akvaristiky bylo na ostravské výstavě dost. Celkový dojem z výstavy byl velmi dobrý. Nezbývá než poděkovat pořadatelům za obrovský kus práce ve prospěch akvaristiky u nás. Jejich nejlepší vizitkou je to, že pravděpodobně poprvé v historii české akvaristiky byly na jedné akci k vidění již zmíněné osobnosti světové akvaristiky, Dr.Bernd Degen, který právě při příležitosti výstavy v Ostravě uvedl na trh českou verzi časopisu Akvárium živě, Dr.Schmidt a Heiko Bleher, který výstavu také osobně navštívil.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.