Duisburg, akvaristický ráj

Autor: Michal Toufar · 9.11.2008 · Článek #245 ·

Ve dnech 3.-5. října 2008 se konal zájezd na 11. akvaristický veletrh a 7. mezinárodní šampionát terčovců v Duisburgu. Akce, pod taktovkou brněnského akvaristického spolku Cyperus, jsem se zúčastnil i já a tímto krátkým článkem bych se s vámi rád podělil o zážitky z tohoto výletu.

Plán dne byl daný, v pátek v sedm hodin ráno vyrazit autobusem z Brna i s kolegy ze Slovenska, po cestě nabrat kolegy ze Žďáru a poté s krátkými přestávkami dorazit do cílové stanice – Duisburg. Jak bylo naplánováno, tak se i stalo. Po cca 12 hodinách strávených v autobuse jsme dorazili do hotelu. Po menším zádrhelu s ubytováním jsme se vydali objevovat večerní život Duisburgu. Na to, že byl pátek večer, jsme moc lidí nepotkali, hospody byly většinou zavřené a ty, co byly otevřené, byly poloprázdné. Tím lépe pro nás. Takže jsme se v klidu navečeřeli v jedné malé pizzerii, vypili trochu místního piva a vydali se zpět na "ubikaci". Odpočinek po dni stráveném v autobuse byl příjemný a ráno jsme se dobře naladěni vydali do prvního bodu naší cesty – prodejny Zajac (http://www.zajac.de/).

Prodejna Zajac

Autor: Michal Toufar

Po krátkém bloudění v okolí hotelu jsme dorazili do cíle. Čekal jsem, že prodejna bude opravdu velká, ale skutečnost ještě předčila mé veškeré představy. Zkuste si to sami představit, prodejna velikosti brněnského Hornbachu, kompletně zaměřená na sortiment chovatelů zvířat. Troufám si tvrdit, že plná polovina byla věnována právě akvaristice, druhá polovina ostatním zájmovým skupinám. Po prvním proběhnutí prodejny jsem zjistil její skutečný rozsah a objevil dříve nepoznané možnosti. K prodeji tu byla všechna možná i nemožná zvířata, snad jen s výjimkou psů a koček. Ke koupi tu byli ptáci, hlodavci, plazi (ještěrkami počínaje a krokodýly konče), želvy, brouci, opice, mývalové, lišky, lasičky, tchoři, prasata, osli, slepice, atd., atd..
Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

A ještě několik málo sympatických obyvatel obchodu…

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Jako největší raritu bych jmenoval dva exempláře lenochoda, kterého jsem si mohl odvézt již za pouhých 5950 EUR. Všechna zvěř byla umístěna ve vkusně upravených expozicích, což jen podporovalo chuť si nějakého toho "mazlíka" koupit.

Dva lenochodi zavěšení nad hlavami návštěvníků.

Autor: Michal Toufar

Poměrně velké oddělení bylo věnováno odborné literatuře. Knihy se tu daly koupit o čemkoliv, někteří účastníci si také několik publikací z tohoto obchodu odvezli.

Poté jsem se přesunul do oddělení akvaristiky, rozděleného do několika sekcí. K prodeji zde byla ta nejnovější technika světových značek, spousty běžných i méně známých ryb. V nabídce bylo i několik druhů sladkovodních krevet, šneků a rybek do miniakvárií. Množství nabízených ryb a korálů pro mořská akvária bylo taktéž obrovské.

Vybraná prodejní mořská akvária.

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Nabídka akvárií, akvarijních dekorací, kořenů, kamenů a písků nebrala konce. Návštěva takového obchodu je pro každého chovatele a hlavně akvaristu jako návštěva ráje. Horší to samozřejmě je s ovládnutím svých tužeb, aby tam člověk nenechal celou výplatu. Já jsem odolal a v prodejně nekoupil nic. Nechal jsem si finance na případné nákupy na veletrhu, který byl další zastávkou naší cesty po Duisburgu.

Čas byl neúprosný a tak jsme se po vyhrazené době na návštěvu prodejny Zajac vydali do prostoru výstavy, která byla instalována do jedné z výrobních hal bývalé slévárny. Výstavní hala o rozloze 6000 m2 byla plná akvaristického zboží, zastoupeny zde byli všichni významní hráči na akvaristickém trhu, včetně zástupců z České republiky.

Celkový pohled na výstavní a prodejní prostory.

Autor: Michal Toufar

Celkový pohled na výstavní a prodejní prostory.

Autor: Michal Toufar

Opět se zde prodávalo vše, od dekoračních kořenů, přes filtry, techniku CO2, a další techniku až po ryby, šneky, krevety a rostliny. Zde jsem již neodolal a zakoupil několik krevet a nějakou tu rostlinu. Závěrem akce jsem si ještě vypůjčil nějaké finance a koupil jehlový ventil k CO2 setu. Vrátím-li se ke kvalitě nabízeného živého zboží, tak zde na výstavě bylo vše čerstvé, takže zakoupení rostlin bylo pro mne téměř nevyhnutelné.

V nabídce byly jak dekorační kořeny...

Autor: Michal Toufar

... tak hromady krevet…

Autor: Michal Toufar

Po čase jsem se přes prodejní stánky probojoval až k samotné výstavě terčovců, kde jsem strávil několik minut obdivem těchto ryb. Po opuštění tohoto prostoru jsem ale zjistil, že pravděpodobně nejpěknější terčovci nebyli na výstavě, ale v některých prodejních nádržích (alespoň dle mého laického pohledu). U těchto konkrétních kusů ceny uvedeny nebyly, ale dovedu si je živě představit. Jednou ze zajímavostí veletrhu byla aukce Bett, vyvolávací ceny byly 50 EUR, takže jejich koupě byla určena skutečně jen pro opravdové nadšence.
Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar


Výběr živočichů i rostlin byl velký, ceny byly srovnatelné s cenami v ČR s tím, že se zde daly sehnat rarity, které v běžných akvaristikách v ČR neseženete. Co mě mile překvapilo, byly ceny techniky. Ty byly opravdu nízké, dle kuloárních informací se maloprodejní ceny techniky na výstavě i v prodejně Zajac pohybovaly na úrovni českých nákupních velkoobchodních cen.

Tudíž pro zájemce z ČR tu byly ceny techniky velmi výhodné. Německý hobby trh je nesrovnatelně větší než trh v ČR, stejně tak kupní síla běžného občana SRN je mnohem větší, takže nákup této hobby techniky je pro ně pravděpodobně obdobný jako nákup ponožek nebo jiného spotřebního zboží. Ceny produktů tomu pak odpovídají - kde jsou prodávány velké objemy zboží, může jít cena dolů. Mít k dispozici větší finanční prostředky, vybavil bych si tam nové akvárium od filtrace přes dávkování CO2 až po akvarijní dekorace.
Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

Po vyhrazeném čase pro výstavu jsme se sešli k hlasování o dalším postupu. Ze tří možných variant zvítězila varianta navrácení se do prodejny Zajac, kde kolegové chtěli dokoupit další zboží, které nenalezli na veletrhu. Zanedlouho jsem se tedy opět ocitl v akvaristickém ráji. Tentokrát jsem se již věnoval výhradně akvaristické sekci a prohlédl si detailněji nabízené zboží. V nabídce byly různé technické lahůdky, jako skleněné difuzory na CO2, různé prostředky k čištění filtračních hadic, peristaltická čerpadla na dávkování hnojiv, sady větráků pro odvětrávání akvarijních krytů, elektronické moduly pro řízení chodu akvárií, jemné síťky pro přichycení rostlin k podkladům, nerezové nástroje pro údržbu akvarijních zahrádek... Opravdu dlouho jsem stál před sadou miniakvárií osídlených drobnými rybkami a krevetami, bojoval jsem sám se sebou zda ryby koupit či nekoupit. Po konzultacích s kolegy jsem od nákupu upustil, druhy, o které jsem měl zájem, lze snad sehnat levněji i v ČR, takže budu nyní po těchto rybách pátrat v domácích vodách.

Prodejní miniakvária s drobnými živočichy a nádržky s rostlinami.

Autor: Michal Toufar

Autor: Michal Toufar

K bodu prodejních nádrží bych si dovolil jednu výtku. O rybách chyběly u nádrží jakékoliv informace a jejich latinské názvy byly psány ručně, takže kdo zcela nerozumí latině, jen ztěží přelouskal daný nápis. Rozhodování o koupi dané ryby by jistě přispěla informace o maximální délce ryby či parametrech vody v její domovině, ale to kolikrát nenalezneme ani v našich prodejnách. Každý nemá v hlavě rybí encyklopedii a tak by takovéto vodítko zákazníkům jistě pomohlo v základním rozhodování o koupi.

Miniakvária byly opravdu fenoménem celé výstavy i prodejny Zajac. Na fotografii miniakvária Dennerle NanoCube.

Autor: Michal Toufar

Miniakvárium Dennerle NanoCube s CO2 dávkováním.

Autor: Michal Toufar

I když jsme měli na prohlídky akcí prakticky celý den, museli jsme se opět přesunout k dalšímu bodu programu – návštěvě akvaristické prodejny Hobby –ZOO-Tillmann ( http://www.hobbyzoo-tillmann.eu/... ). Tato prodejna nezářila obřími výstavními prostory jako výše uvedený megaobchod pana Zajace, o to větší skvosty zde šly pořídit. Majitel prodejny pro nás připravil pohoštění v podobě soudku s pivem a grilovanými klobásami, takže návštěva těchto prostor byla hned příjemnější. Všichni účastníci se jali prohledávat veškerá zákoutí rozložité prodejny a objevovali nové a nové druhy nabízených rybek. Netrvalo dlouho a první zájemci už drželi síťky a sami si lovili vybrané rybky. (pozn. aut.: V této prodejně jsem nefotil, nějaké fotografie mají zveřejněny na webové stránce).

Jak se říká, nic netrvá věčně a i tuto prodejnu jsme museli v plánovaném čase odjezdu opustit. Ještě dlouho do noci se probíraly v autobuse zážitky z tohoto zájezdu. Odhaduji, že vesměs všichni účastníci byli spokojeni. Cesta zpět byla po celodenním chození dosti úmorná a neděli jsem strávil prakticky celou spánkem. Zážitky nad navštívenými akvaristikami však tuto únavu zcela převážily, dokonce jsem nebyl ani moc rozladěn z toho, že jsem v neděli večer zjistil, že mi moje akvárium pomalu vytéká přes externí filtr… stalo se, no a? Stejně jsem chtěl zakládat akvárium nové a manželka chtěla novou podlahu… :)

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.